klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
ochrona skóry przed czerniakiem
Pielęgnacja

Tydzień Świadomości Czerniaka 2020 - jak chronić skórę od najmłodszych lat?

Słoneczne dni przed nami – skórę należy chronić od najmłodszych lat! Sprawdźcie, jak prawidłowo chronić skórę dzieci i dorosłych, czy czerniak jest zagrożeniem dla dzieci oraz jakie objawy mogą być niepokojące.
Materiał partnera
czerwiec 25, 2020

Lato za pasem, coraz chętniej przesiadujemy na świeżym powietrzu, niektórzy planują wakacje czy kolonie. Aby w pełni cieszyć się wspólnymi chwilami na łonie natury, należy jednak zadbać o bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny. Skóra osób młodych jest szczególnie narażona na szybsze poparzenia słoneczne, które zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka. 

Obok płynu na komary czy plastrów na odciski nie powinniśmy zapominać o ochronie skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. W ten sposób unikniemy nie tylko bolesnych oparzeń, lecz także dbamy o profilaktykę w kontekście czerniaka, na którego co roku w Polsce zachorowuje około 4000 osób , a ponad 22 000 europejskich obywateli traci życie z powodu tego nowotworu. 

ochrona skóry przed czerniakiem

W jaki sposób najlepiej chronić dzieci przed słońcem?

Zanim zaplanujemy pobyt na słońcu, warto się do niego przygotować.

  1. Unikajmy długotrwałej ekspozycji najmłodszych na słońce, gdy świeci ono najintensywniej (godziny 11:00-16:00). Szukajmy wtedy miejsc zacienionych.
  2. Niezbędna jest ochrona całej rodziny, poprzez stosowanie kremów do opalania z filtrem minimum 30 SPF – zwłaszcza wiosną i latem, gdy natężenie promieniowania UV jest większe.
  3. Co bardzo istotne, stosując kremy tego typu, powinniśmy również pamiętać, że działają one jedynie przez określony czas. Z tego względu zaleca się powtarzanie ich aplikacji na skórę co ok. 2 godziny oraz każdorazowo po kąpieli lub spoceniu się.
  4. Przed promieniami słonecznymi należy zabezpieczyć ponadto twarz, kark oraz oczy, dlatego dobrze pamiętać o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.
  5. Dodatkowo nie powinniśmy zapominać, że promienie słoneczne przenikają także przez szyby – warto więc zadbać o ochronę dzieci również podczas jazdy samochodem.

Jak rodzice stosują się do zaleceń w praktyce? Wyniki najnowszych badań opinii

Z badania na temat świadomości czerniaka, zrealizowanego na zlecenie Novartis Oncology w maju br. , wynika, że łącznie niemal wszyscy rodzice dzieci (97% badanych) stosują na skórę pociech kremy z filtrem. Różnie przedstawia się jednak częstotliwość używania ochrony w takiej formie – 50% ankietowanych pilnuje, by zabezpieczyć najmłodszych w ten sposób zawsze lub prawie zawsze przed ekspozycją na słońce, z kolei 47% respondentów robi to tylko wówczas, gdy planuje spędzić na świeżym powietrzu więcej czasu.

Co ważne, wobec dzieci stosowane są silniejsze filtry niż w przypadku dorosłych. Rodzice sięgają bowiem po filtr 50 SPF niemal dwukrotnie częściej, gdy dbają o ochronę skóry dzieci, niż w sytuacji, kiedy dobierają taki krem dla siebie. W sumie dotyczy to 21% dzieci. Wobec największej grupy swoich pociech – 66% – dorośli stosują natomiast kremy między 30 a 50 SPF. Jednocześnie 12% wykorzystuje filtry poniżej 20 SPF.

Skórę warto obserwować od najmłodszych lat

Oprócz odpowiedniej ochrony przed słońcem, równie istotnym sposobem profilaktyki czerniaka jest systematyczna obserwacja skóry i znamion – zarówno w przypadku dorosłych, jak i najmłodszych. Niezależnie od wieku, od pierwszych lat życia, warto taką samoobserwację prowadzić regularnie.

Czy rzeczywiście polscy rodzice mają tego świadomość? Jak wskazuje badanie Novartis Oncology, 62% rodziców prowadzi obserwację skóry swoich dzieci pod kątem zmian skórnych i znamion. Zaledwie co piąty z nich dba jednak o regularną kontrolę lekarską w tym zakresie, 47% badanych udaje się zaś z dzieckiem do lekarza, gdy zauważy jakąś nową zmianę. Liczby te nie prezentują się więc nazbyt optymistycznie.

Zobacz także: 18-latka zmarła na czerniaka. Pamiętajcie o regularnych kontrolach!

Czy czerniak jest zagrożeniem dla dziecka?

Chociaż czerniak u dzieci występuje bardzo rzadko, jest on zarazem najczęstszym nowotworem skóry w tej grupie wiekowej, dlatego tak ważna jest obserwacja i profilaktyka w każdym wieku. Musimy ponadto pamiętać, że oparzenia słoneczne w okresie dzieciństwa wiążą się z większym ryzykiem zachorowań. Ten typ nowotworu u młodych osób może powstawać na podłożu widocznych na skórze zmian barwnikowych – potocznie zwanych pieprzykami, jednak nie jest to regułą. Zdarza się bowiem, że zmiana powstaje na podłożu skóry zdrowej.Co ważne, podobnie jak w przypadku dorosłych, również u dzieci obserwuje się w ostatnich latach wzrost zachorowalności na czerniaka, zwłaszcza u nastolatków.

Nowotwór najczęściej pojawia się u dziewcząt, szczególnie na tułowiu i kończynach dolnych. Naszą uwagę powinny zwrócić ponadto duże znamiona wrodzone. Czynnikami, zwiększającymi ryzyko przemiany znamienia barwnikowego w czerniaka, jest również duża liczba znamion, a także zbyt duża ekspozycja na promieniowanie słoneczne, szczególnie osób o jasnej karnacji. Co istotne – im większy pieprzyk na skórze dziecka, tym większe istnieje ryzyko transformacji nowotworowej. Nie ma jednak wskazań do profilaktycznego usuwania znamion skóry niepodejrzanych w badaniu dermatoskopowym.

Jak rozpoznać niepokojącą zmianę skórną u dziecka?

Regularnej obserwacji należy poddać całą skórę dziecka – przynajmniej połowa przypadków czerniaka skóry u młodych osób powstaje w miejscach pozbawionych niepokojących pieprzyków, na zdrowym fragmencie skóry.

Nasz niepokój powinno wzbudzić dostrzeżenie którejś lub kilku z poniższych cech zmiany skórnej:

  • Asymetryczny, nieregularny kształt;
  • Brzegi nieregularne;
  • Czerwony, czarny kolor lub inne przebarwienia zmiany;
  • Duża średnica zmiany;
  • Ewolucja rozmiaru, kształtu, faktury lub koloru zmiany.

W porównaniu z dorosłymi czerniak u dzieci, jest często grubszy, częściej również istnieje ryzyko tworzenia się przerzutów. Mimo to rokowanie i długość życia z czerniakiem są u młodych osób lepsze niż u dorosłych, odpowiednia profilaktyka ma więc ogromne znaczenie.

Czym zajmuje się Novartis?

Od wielu lat Novartis wspiera zwiększanie świadomości na temat czerniaka, upowszechnienie skutecznych metod profilaktyki jak również działania zapewniające pacjentom jak najlepszą opiekę w każdym stadium choroby. Jako partner Akademii Czerniaka, sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, firma Novartis współrealizowała w 2019 roku akcję informacyjną skierowana do chorych na czerniaki pt. „Pacjent kontra czerniak”.

Źródło: Materiały prasowe

Komentarze
Karolina Jasko
Manicure Królowa piękności zachorowała na raka przez żelowy manicure
Karolina Jasko straciła fragment kciuka i paznokieć po tym, jak wykryto u niej nowotwór skóry. Miss Illinois jest przekonana, że zachorowała przez lampy do utwardzania lakieru do paznokci
Matylda Nowak
listopad 07, 2018

Karolina Jasko chce, by historia jej nowotworu - spowodowanego prawdopodobnie przez lampy do utwardzania manicure - była przestrogą dla innych. O modelce głośno jest teraz w USA - nie tylko z powodu urody. Nasza rodaczka (rodzice Karoliny są Polakami) zdobyła  tytuł Miss Illinois i walczy obecnie o tytuł najpiękniejszej Amerykanki  w konkursie Miss USA . Uważny obserwator dostrzeże jednak drobną "skazę" na perfekcyjnym wizerunku mierzącej blisko 178 cm szatynki o idealnej figurze i ślicznej buzi. Na prawym kciuku Karoliny zamiast paznokcia jest szpecąca dłoń blizna - pozostałość po czerniaku. Jasko twierdzi, że zachorowała na nowotwór przez manicure - a konkretnie, lampy służące do utwardzania lakieru . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Karolina Jasko (@karolinajasko) Gru 1, 2017 o 8:48 PST Zobacz także:   18-latka zmarła na czerniaka. Mały pieprzyk na plecach okazał się śmiertelnie niebezpieczny... Miss Illinois zachorowała na raka przez manicure Karolina Jasno już jako nastolatka regularnie odwiedzała salony kosmetyczne. Dziewczyna uwielbiała akrylowe paznokcie i żelowe manicury , i twierdzi, że za tą swoją słabość do pięknie wyglądających dłoni zapłaciła wysoką cenę . Kiedy miała 18 lat wykryto u niej śmiertelnie niebezpieczny nowotwór skóry . Pod paznokciem kciuka prawej dłoni zauważyłam pionową, czarną linię - wspomina Karolina Jasko w rozmowie z dziennikarką programu Fox News. 18-letnia Karolina pokazała dziwnie wyglądający paznokieć lekarzowi . Niedługo później usłyszała mrożącą krew w żyłach diagnozę -  miała czerniaka, czyli najzłośliwszy nowotwór skóry i błon śluzowych . Lekarz powiedział, że najprawdopodobniej zachorowałam przez manicure, przez światło służące do utwardzania żelu - tłumaczy...

Przeczytaj
Dziecko na plaży, które ma aplikowany na nos krem przeciwsłoneczny
iStock
Pielęgnacja Przeciwsłoneczny krem dla dzieci... poparzył malucha. O jaki produkt chodzi?
Kosmetyki dla dzieci powinny być dobierane ze szczególną troską, ale chyba nikt się nie spodziewał, że krem, który miał chronić skórę, dotkliwie ją uszkodzi.

Krem przeciwsłoneczny poparzył skórę dziecka! Nie wierzycie? Poznajcie historię małej Kyli.  Rodzice 14- miesięcznej dziewczynki nie spodziewali się, jak bolesne konsekwencje może mieć dla ich dziecka zastosowanie kremu przeciwsłonecznego. Sięgnęli oni po Banana Boat SPF 50 , który jest przeznaczony dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, a kupić go można w Stanach Zjednoczonych. Our Kids Free Clear Ultramist SPF 50+ Sunscreen is sting-free, tear-free and alcohol-free while providing fast and even coverage to keep your little ones protected all year long. #BananaBoat #Sunscreen Post udostępniony przez Banana Boat (@bananaboatbrand) 23 Sty, 2015 o 9:34 PST Poparzenie kremem przeciwsłonecznym dla dzieci Matka małej Kyli, Rebecca Cannon nasmarowała ręcę i buzię swojej córeczki wcześniej wspomnianym sprayem. Lecz ten, zamiast chronić skórę dziecka, spowodował poparzenia chemiczne i obrzęk! Rebecca opisała swoją historię ku przestrodze innych rodziców i wrzuciła na swojego Facebooka razem ze zdjęciami córeczki. Polecamy:   5 rzeczy, które rodzice mówili ci w dzieciństwie Jak się okazało, nie byli odosobnieni w podobnych doświadczeniach z tym kosmetykiem. Zapewne zastanawiacie się, czy producent poczuwa się do zbadania tego przypadku i ewentualnego zadośćuczynienia. Jak pisze Rebecca, na razie firma planuje jedynie... zwrócić koszty zakupu preparatu i nie rozumie, dlaczego dotąd nie wycofano go z półek. Polecamy:   Przekłuwanie uszu dzieciom - tak czy nie? Jak dobierać kremy dla dzieci? Krem przeciwsłoneczny dla dzieci powinien przede wszystkim mieć wysoki filtr, ponieważ skóra dziecka jest zdecydowanie bardziej podatna na opalanie niż u dorosłych. Dla wielu rodziców równie ważna jest formuła kosmetyku i jego zapach. Zazwyczaj też ufamy, że jeżeli jest coś przeznaczone szczególnie dla dzieci, to na pewno nie jest w stanie zaszkodzić skórze, przez...

Przeczytaj
Fotolia, materiały PR
Pielęgnacja Rewolucja w opalaniu - chroń swoją skórę z plastrem UV od La Roche-Posay!
Słońce, choć tak przez nas kochane, może być bardzo niebezpieczne dla naszej skóry. Świadomość na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą nieodpowiednia ekspozycja na promieniowanie UV co prawda wzrasta, ale wciąż jest niewystarczająca. Z badań La Roche-Posay & Ipsos wynika, że co druga osoba nigdy nie badała znamion u dermatologa**. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie skóry, marka prowadzi kampanię Chroń Swoją Skórę.
Materiał partnera
sierpień 23, 2016

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rocznie diagnozuje się ponad 230 tys. przypadków czerniaka. Pomimo to, aż 8 na 10 osób* wciąż nie stosuje profilaktyki raka skóry – fakt ten pokazuje, jak bardzo potrzebna jest  edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania ze słońca . Marka La Roche-Posay prowadzi kampanię  Chroń Swoją Skórę , wyróżniając  3 Bezpieczne Kroki Opalania . Krok 1 – Regularne badanie znamion Popularne pieprzyki – choćby najbardziej niewinne – wymagają obserwacji. Zwłaszcza osoby, których skóra obfituje w dużą ilość znamion, powinny je regularnie badać. Dzięki akcji EUROMELANOMA, której wyłącznym partnerem w Polsce jest La Roche-Posay, od 10.05.2016 r. istnieje możliwość bezpłatnego przebadania zmian skórnych w wybranych gabinetach w całym kraju . Laboratoria La Roche-Posay postanowiły stworzyć interaktywną platformę społecznościową. Jej zadaniem jest zachęcenie użytkowników do obserwacji znamion u siebie i u członków rodziny oraz konsultacji z dermatologiem w przypadku pojawienia się podejrzanych zmian. Poza kampanią wideo, platforma Skin Checker oferuje mnóstwo informacji o zagrożeniach związanych z rakiem skóry i wskazówek dotyczących bezpiecznego przebywania na słońcu. Demonstruje też metodę ABCDE : prosty sposób na identyfikację podejrzanych pieprzyków gołym okiem, stosowany w dermatologii. Skrót ABCDE oznacza się cechy charakterystyczne znamion, na które należy zwrócić uwagę: A - asymetria B - brzegi - poszarpane, nierównomierne C – czerwony, czarny, niejednolity kolor D - duży rozmiar E - ewolucja, czyli zmiany zachodzące w obrębie znamienia Krok 2 – Ochrona przeciwsłoneczna FAKT: 73% ludzi nie zawsze nakłada krem przeciwsłoneczny na twarz** To prawda! La Roche-Posay dobrze wie, że mimo świadomości ryzyka związanego z ekspozycją na słońce, wiele osób nie ma nawyku regularnego nakładania kremu...

Przeczytaj
Dziecko u okulisty
123rf
Styl życia Jak zadbać o prawidłowy wzrok dziecka?
Jak zadbać o prawidłowy wzrok dziecka? Co robić, żeby maluch miał zdrowe oczy i dobry wzrok? Kiedy udać się do okulisty? Co to jest ortokorekcja? Podpowiada specjalista Optometrii Klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok - Piotr Toczołowski.
Łucja Zbieniewska
sierpień 22, 2014

Wady wzroku u dzieci – rodzaje Obciążenie procesem nauki wymuszające pracę oczu w bliskiej odległości oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora i telewizora są głównymi przyczynami przybywającej ilości krótkowidzów.  Do najczęstszych wad wzroku u dzieci należy również nadwzroczność i astygmatyzm.  Czasami występuje także zez rozbieżny lub zbieżny obojga oczu oraz  amblyopia , czyli osłabienie zdolności widzenia w jednym oku, tak zwane „ leniwe oko ”, które może być wynikiem zeza lub wad refrakcyjnych. Brak obowiązkowych badań okulistycznych, umożliwiających wykrycie wad wzroku we wczesnej fazie, sprawia iż rodzice powinni obserwować od najmłodszych lat rozwój prawidłowego widzenia dziecka oraz zgłaszać się do okulisty z niepokojącymi objawami. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Należy zwrócić szczególną uwagę, gdy dziecko często mruży, pociera i wytrzeszcza oczy.  Niepokojącym symptomem są również częste zapalenie spojówek, zezowanie i bóle głowy niewiadomego pochodzenia oraz bezwiedne przesuwanie się do ekranu komputera lub telewizora. Nie należy również ignorować problemów z nauką czytania i pisania na wstępnym etapie edukacji dziecka.  Może się okazać, iż przyczyny frustracji i niepowodzeń w szkole nie wynikają z rozkojarzenia lub lenistwa dziecka, lecz są efektem pogłębiającej się u niego wady wzroku. Jak dbać o wzrok dziecka? W dbaniu o wzrok dziecka bardzo ważna jest  profilaktyka  związana z utrwalaniem dobrych nawyków. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym dotyczy to przede wszystkim:  przestrzegania właściwej odległości od ekranu telewizora  (co najmniej 3 metry) i komputera, prawidłowej postawy ciała podczas pisania i czytania. Równie istotne jest także właściwe  oświetlenie miejsca pracy dziecka  – z lewej strony biurka z przodu. W ramach profilaktyki, szczególnie w okresie letnim, ...

Przeczytaj