Reklama

Ciemne plamy pod pachami występują zwykle symetrycznie i najczęściej są objawem tzw. rogowacenia ciemnego. Rogowacenie to jest tylko symptomem, który powinien skłonić do poszukania przyczyny powstania przebarwień. Leczenie plam pod pachami polega na zapanowaniu nad wywołującą je chorobą. Z kolei kosmetyki i domowe sposoby mogą pomóc w rozjaśnieniu ich.

Reklama

Spis treści:

  1. Ciemne plamy pod pachami – przyczyny
  2. Czerwone plamy pod pachami
  3. Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami?
  4. Domowe sposoby na ciemne plamy pod pachami
  5. Jak zapobiegać ciemnym plamom pod pachami?

Ciemne plamy pod pachami – przyczyny

Ciemnobrązowe czy niemal czarne plamy na skórze, zwłaszcza jeśli towarzyszą im swędzące brodawki, mogą być objawem rogowacenia ciemnego (acanthosis nigricans), czyli choroby pigmentacji skóry. Charakterystyczne jest dla niej występowanie ciemnych plam nie tylko pod pachami, ale też np. w pachwinach, na łokciach czy w miejscach zagięć skóry na karku.

Rogowacenie ciemne skóry zawsze powinno was skłonić do konsultacji z lekarzem, ponieważ może wskazywać na poważne choroby ogólnoustrojowe. Przyczyną rogowacenia ciemnego może być:

  • cukrzyca, insulinooporność;
  • zespół policystycznych jajników (PCOS);
  • choroba nowotworowa, np. żołądka, jajników, nerek;
  • choroba endokrynologiczna, np. zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy.

Rogowacenie ciemne skóry występuje również w przypadku nadwagi i otyłości oraz podczas stosowania niektórych leków.

Nieestetyczne ciemne plamy pod pachami mogą też pojawić się w ciąży, nie stanowią jednak zwykle powodu do zmartwień. Takie przebarwienia mają związek z wahaniami hormonów i najczęściej po porodzie stopniowo znikają.

Srisakorn

Czerwone plamy pod pachami

Plamy pod pachami nie zawsze jednak są przebarwieniami skórnymi. Przyczyna ciemnych plam pod pachami może być bardzo prosta i niegroźna. Za ich powstanie mogą odpowiadać stosowane pod pachami kosmetyki – dezodoranty, pianki do golenia, żele pod prysznic. Zdarza się, że drażnią i powodują uczulenie, a w efekcie skóra staje się przesuszona i uwidaczniają się na niej odróżniające się kolorem czerwone plamy. Zazwyczaj powodują też dyskomfort, swędząc i piekąc. Często za takie objawy odpowiadają podrażnienia po goleniu maszynką.

Zobacz także: Trzy błędy przy depilacji, które potęgują podrażnienie po goleniu i wrastające włoski. Jak je wyeliminować?

Czerwone swędzące plamy pod pachami mogą też być objawem grzybicy skóry. Takie plamy są wyraźnie odgraniczone od reszty skory, a świąd jest bardzo nasilony. Skóra pod pachami jest bardzo podatna na infekcje grzybicze z uwagi na panujące w tym miejscu wilgoć i ciepło. Na grzybicę szczególnie narażone są więc osoby zmagające się z nadmierną potliwością.

Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami?

Jeśli na skórze pach zaobserwujecie niepokojące ciemne plamy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie zaleconych badań i wyeliminowanie możliwych chorobowych przyczyn ciemnych pach. W przypadku gdy okaże się, że jednak obecność ciemnych plam związana jest z konkretną chorobą ogólnoustrojową, podstawą jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Następnym krokiem może być stosowanie odpowiednich maści i kremów na przebarwienia, które pomogą zmniejszyć widoczność ciemnych plam pod pachami. Szukajcie w nich m.in. kwasów AHA, witaminy C, retinolu, witaminy A, niacynamidu. Lekarz może również przepisać maść. Możecie rozważyć również poddanie się zabiegom na przebarwienia skóry.

Domowe sposoby na ciemne plamy pod pachami

Pomocne w rozjaśnianiu ciemnych plam pod pachami będą też domowe metody. Składniki potrzebne do przygotowania wybielających kosmetyków znajdziecie w kuchni. Możecie przetestować:

  • peeling z soli i cytryny – sól kuchenną (lub morską) wymieszajcie z sokiem wyciśniętym z cytryny i taką miksturą wykonajcie peeling pod pachami, następnie zmyjcie dokładnie wodą; pamiętajcie jednak, żeby takiego peelingu nie przeprowadzać na podrażnionej skórze czy po depilacji!
  • peeling z płatków owsianych i jogurtu – płatki działają łagodząco, jogurt natomiast zawiera nawilżający i delikatnie złuszczający kwas mlekowy; wymieszajcie oba produkty, odczekajcie, aż płatki trochę zmiękną i wykonajcie peeling;
  • okład z ziemniaka lub ogórka – każde z tych warzyw ma właściwości rozjaśniające, wybierzcie więc jedno, zetrzyjcie na tarce i taką papkę nałóżcie na skórę pod pachami na ok. 15 minut;
  • olej kokosowy – nawilża skórę, wygładza i zmiękcza, a przy tym wspomaga rozjaśnianie przebarwień; niewielką ilość oleju możecie po prostu rozprowadzić na skórze i pozostawić na całą noc, a rano zmyć ciepłą wodą;
  • sok z cytryny – to najbardziej znany z właściwości rozjaśniających domowy specyfik, możecie po prostu przeciąć cytrynę na pół i przecierać skórę pod pachami (niepodrażnioną i nie po goleniu!), dobrym rozwiązaniem będzie też wyciśnięcie soku, namoczenie w nim płatka kosmetycznego lub gazy i przyłożenie do skóry na ok. 15 minut.

Jak zapobiegać ciemnym plamom pod pachami?

Niełatwo uniknąć ciemnych plam pod pachami, jeśli ich przyczyną jest poważna choroba. Jeśli jednak za ich powstanie odpowiadają podrażnienia po goleniu, niewystarczająca higiena czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Reklama
  1. Po myciu dokładnie osuszajcie skórę pod pachami. Jeśli macie skłonność do infekcji grzybiczych, pamiętajcie o częstej zmianie ręczników.
  2. Używajcie hipoalergicznych żeli pod prysznic lub emolientów.
  3. Stosujcie dezodoranty i antyperspiranty bez alkoholu. Warto przetestować naturalne dezodoranty. Na skład dezodorantów zwracajcie szczególną uwagę latem, kiedy skóra wystawiana jest na działanie promieniowania UV.
  4. Unikajcie golenia delikatnej skóry pod pachami „na sucho”, bez użycia żelu lub pianki do golenia. Pamiętajcie też, żeby używana maszynka była ostra.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane