Trądzik grzybiczy – przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik grzybiczy jest chorobą dermatologiczną obejmującą mieszki włosowe i związaną z nadmiernym namnożeniem drożdżaków. Leczenie polega m.in. na stosowaniu maści i leków doustnych o działaniu przeciwgrzybiczym. Sprawdźcie, jak wygląda trądzik grzybiczy, jak odróżnić go od trądziku pospolitego i w jaki sposób się go pozbyć.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Trądzik grzybiczy ma postać grudek, często występuje też zaczerwienienie skóry, a widocznym na skórze zmianom zazwyczaj towarzyszy nieprzyjemne swędzenie. Kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie. Ważna jest nie tylko pielęgnacja, ale też codzienne nawyki i styl życia.
Spis treści:
- Trądzik grzybiczy a trądzik pospolity
- Trądzik grzybiczy – przyczyny
- Jak rozpoznać trądzik grzybiczy?
- Kosmetyki na trądzik grzybiczy
- Jak wyleczyć trądzik grzybiczy?
- Jak zapobiegać trądzikowi grzybiczemu?
Trądzik grzybiczy a trądzik pospolity
Za powstawanie trądziku grzybiczego odpowiedzialne są drożdżaki Malassezia, w przeciwieństwie do trądziku pospolitego, za który odpowiadają bakterie. Drożdżaki te są naturalnym elementem mikrobiomu skórnego, jednak w określonych warunkach może dojść do ich nadmiernego namnożenia, rozwoju stanu zapalnego i powstania trądziku grzybiczego (fungal acne).
Tym, co odróżnia trądzik grzybiczy od trądziku pospolitego, jest lokalizacja stanu zapalnego. Trądzik pospolity obejmuje gruczoł łojowy, natomiast trądzik grzybiczy – mieszek włosowy. Trądzik grzybiczy jest więc tak naprawdę zapaleniem mieszka włosowego wywołanym przez drożdżaki.
Trądzik grzybiczy – przyczyny
Nadmiernemu namnożeniu drożdżaków Malassezia, co wywołuje trądzik grzybiczy, sprzyjają określone czynniki. Idealne warunki dla ich rozwoju występują w klimacie tropikalnym czy po prostu latem, kiedy panują wysokie temperatury i wyższa jest też wilgotność powietrza. Nagromadzony na skórze pot i łój stanowią idealną pożywkę na drożdżaków.
Powstaniu trądziku grzybiczego sprzyja również nieprzestrzeganie zasad higieny czy noszenie ubrań z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów. Nie bez znaczenia jest również dieta obfitująca w węglowodany.
Do rozwoju trądziku grzybiczego mogą przyczynić się też stosowane antybiotyki.
Jak rozpoznać trądzik grzybiczy?
Odróżnienie trądziku grzybiczego od innych rodzajów trądziku ma kluczowe znaczenie i bezpośrednio wpływa na efektywność podjętych kuracji. Jest to schorzenie o podłożu grzybiczym, nie bakteryjnym.
Charakterystyczne dla trądziku grzybiczego są grudki i krosty grzybicze, jednak o ile przy trądziku pospolitym mogą mieć one różne rozmiary, o tyle przy trądziku grzybiczym są raczej jednakowej wielkości. Często na skórze widoczne są też czerwone plamy i rumień. Objawem, który nieraz pozwala odróżnić trądzik grzybiczy od innych rodzajów trądziku, jest towarzyszący zmianom świąd, czasem również pieczenie.
Trądzik grzybiczy objawia się też silnym łojotokiem, może występować także łojotokowe zapalenie skóry. Zmiany skórne zlokalizowane są zazwyczaj nie tylko na twarzy, ale zwykle obejmują też plecy, ramiona, klatkę piersiową.
Kosmetyki na trądzik grzybiczy
W przypadku trądziku grzybiczego należy zachować ostrożność i starannie dobierać nakładane kosmetyki. Niewskazane są typowe kremy antytrądzikowe stosowane w pielęgnacji skóry trądzikowej, zawierające np. kwasy czy składniki o działaniu przeciwbakteryjnym. W pielęgnacji warto skupić się na delikatnym oczyszczaniu skóry dotkniętej trądzikiem grzybiczym, najlepiej za pomocą łagodnych emulsji.
Liczbę używanych kosmetyków należy ograniczyć do minimum. Na czas leczenia zrezygnujcie z peelingów. Nakładajcie beztłuszczowe kremy nawilżające o lekkiej konsystencji. Zwracajcie uwagę na skład, unikając składników komedogennych.
W zwalczaniu trądziku grzybiczego pomocne będą szampony przeciwłupieżowe, które możecie stosować do mycia skóry, zwłaszcza jeśli zmiany trądzikowe obejmują też plecy, dekolt, szyję, ramiona. W składzie szamponu szukajcie ketokonazolu lub pirytionianu cynku.
Jak wyleczyć trądzik grzybiczy?
Domowa pielęgnacja zwykle jest niewystarczająca, żeby pozbyć się trądziku grzybiczego. Warto skonsultować się z dermatologiem, który zaleci maści na trądzik grzybiczy zawierające substancje o działaniu przeciwgrzybiczym lub doustne leki.
Jak zapobiegać trądzikowi grzybiczemu?
Jeśli macie skłonność do trądziku grzybiczego, ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, które zminimalizują ryzyko nawrotów. Pamiętajcie o tym, żeby:
- po treningach od razu wziąć prysznic i zmienić ubranie;
- nosić ubrania z przewiewnych, oddychających materiałów, np. bawełny, lnu;
- ograniczyć spożycie węglowodanów, zwiększyć spożycie błonnika;
- często zmieniać poszewki i ręczniki;
- unikać dotykania i drapania zmian skórnych.