Woda lawendowa na trądzik, czyli najlepszy hydrolat dla cery tłustej i mieszanej. Właściwości i zastosowanie
Woda lawendowa na trądzik to sprawdzony sposób, aby skutecznie zadbać o skórę twarzy i podkreślić nasze naturalne piękno. Pachnący preparat jest stosowany od setek lat, a w obecnych czasach ma już udowodnione właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Co więcej, butelka tej magicznej, kwiatowej wody najczęściej kosztuje tylko kilkanaście złotych.

Czym jest woda lawendowa? To roślinny hydrolat, który ma potwierdzone, dobroczynne działanie dla naszej cery. To właśnie z tego powodu znajduje coraz większe zastosowanie w kosmetyce. Wyciąg z płatków lawendy jest wykorzystywany do oczyszczania i tonizowania skóry. Znajdziemy go w kremach i peelingach do twarzy i ciała, tonikach i solach do kąpieli. Według nas to jednak czysty hydrolat z tej pachnącej rośliny najbardziej zasługuje na uwagę.
Spis treści:
- Jak działa woda lawendowa w pielęgnacji skóry?
- Woda lawendowa na cerę trądzikową
- Organiczna woda lawendowa do codziennej pielęgnacji
- Jak stosować wodę lawendową? Przydatne wskazówki
- Woda lawendowa w kosmetyce
- Woda lawendowa - jak się ją pozyskuje?
Jak działa woda lawendowa w pielęgnacji skóry?
Woda lawendowa jest naturalnym i bezpiecznym dla skóry produktem kosmetycznym. Jest wykorzystywana od czasów starożytności - już wtedy była ceniona za swoje właściwości antyseptyczne i przeciwzakaźne. W dzisiejszych czasach działanie wyciągu z lawendy zostało potwierdzone naukowo. Jest składnikiem często spotykanym w preparatach do pielęgnacji skóry. To jednak nie koniec dobroczynnych właściwości wody lawendowej. Hydrolat z tej rośliny wykazuje silne działanie:
- oczyszczające,
- tonizujące,
- odświeżające,
- przeciwzapalne.
Jak działa woda lawendowa? Ma właściwości ściągające, zwęża pory, matuje skórę i reguluje wydzielanie sebum. Hydrolat z kwiatów lawendy ma też działanie kojące i regenerujące. Pomaga w gojeniu drobnych ran potrądzikowych i delikatnych stanów zapalnych na skórze.
Kiedy warto używać produktów z wodą lawendową? Jest polecana do pielęgnacji:
- cery trądzikowej, skłonnej do wyprysków,
- cery mieszanej z grudkami i zaskórnikami,
- cery z nadprodukcją sebum i rozszerzonymi porami,
- cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień,
- cery dojrzałej z widocznymi oznakami starzenia.

Zobacz także: Hydrolat do twarzy: jak stosować hydrolat i jak dobrać go do rodzaju cery?
Woda lawendowa na cerę trądzikową - skuteczny sposób na pryszcze i podrażnienia
Hydrolaty lawendowe są polecane przede wszystkim osobom o cerze problematycznej i trądzikowej. Ten naturalny wyciąg roślinny oczyszcza skórę, zapobiega powstawaniu wyprysków i łagodzi stany zapalne. Regularne stosowanie preparatu pomaga wygładzić i ujędrnić cerę, a także sprawić, że wygląda zdrowiej, nawet z dużą ilością pryszczy, krost i zaskórników.
Zawarte w wodzie lawendowej związki ograniczają rozwój bakterii wywołujących trądzik. Dzięki temu utrzymana jest równowaga mikrobiomu skóry, a cera zaczyna mieć promienną, gładką teksturę. Hydrolat lawendowy na trądzik to świetny preparat do tonizowania cery. Oczyszcza pory z nadmiaru sebum i je zwęża, pomaga utrzymać odpowiedni poziom pH na skórze twarzy, szyi i dekoltu.
Jaka jest najlepsza woda lawendowa na trądzik i zaskórniki? Przede wszystkim taka, która pochodzi ze sprawdzonego, certyfikowanego źródła. Na uwagę zasługuje na pewno organiczna woda lawendowa na trądzik, która posiada wysokie stężenie składników aktywnych.

Organiczna woda lawendowa do codziennej pielęgnacji skóry
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, stosowanie wody lawendowej to sprawdzony, naturalny sposób na walkę z trądzikiem. Musimy jednak pamiętać, że ten magiczny hydrolat świetnie zadziała także u osób z cerą suchą i mieszaną. Jakie korzyści wynikają z włączenia wody lawendowej do codziennej pielęgnacji? Regularne stosowanie preparatu na noc i w ciągu dnia optycznie poprawia jakość naszej cery. Woda lawendowa nadaje pożądany efekt baby skin - zmiękcza i nawilża skórę, sprawia, że zdrowo się błyszczy. Kosmetyk będzie działał jeszcze lepiej, jeśli pochodzi ze sprawdzonego źródła. Organiczny hydrolat lawendowy daje nam pewność, że preparat został otrzymany z roślin uprawianych w naturalnych, kontrolowanych warunkach.
Czym charakteryzuje się organiczna woda lawendowa? Przede wszystkim dużą zwartością olejku lawendowego, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Nie znajdziemy w niej także żadnych syntetycznych substancji. Dzięki temu mamy pewność, że ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji alergicznej skóry zostało obniżone do minimum.
Organiczny hydrolat lawendowy może być odrobinę droższy, niż kosmetyki, które nie posiadają odpowiedniego certyfikatu. Różnica cenowa nie powinna być jednak ogromna. Dobrą wodę lawendową kupimy już za kilkanaście złotych, a jedna butelka preparatu wystarcza najczęściej na kilka tygodni używania.

Jak stosować wodę lawendową? Przydatne wskazówki
Znamy już korzyści z wody lawendowej w pielęgnacji skóry. Jak jednak powinniśmy ją stosować, aby zmaksymalizować jej dobroczynne działanie? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek!
- Woda lawendowa na cerę trądzikową najlepiej sprawdzi się w postaci toniku do twarzy. Wystarczy, że nasączysz nią wacik i przemyjesz oczyszczoną skórę rano i wieczorem.
- Jeśli jesteś w zaognionej fazie trądziku i masz na skórze dużo aktywnych zmian ropnych, wybierz hydrolat z lawendy w postaci spray'u - nie będziesz podrażniała krost i pryszczy w czasie tarcia wacikiem. Dodatkowo będziesz mogła w łatwy sposób aplikować preparat na skórę twarzy wielokrotnie ciągu dnia.
- Tak jak w przypadku każdego hydrolatu, wodę lawendową możemy dodawać do domowych maseczek do twarzy. Doskonale sprawdzi się w połączeniu z zieloną glinką i kwasem hialuronowym. Taką maskę oczyszczająco-nawilżającą możemy nakładać na skórę twarzy, szyi i dekoltu nawet dwa razy w tygodniu.
- Hydrolat z lawendy świetnie sprawdzi się też w dniach, w których stawiamy na naturalność, a szczególnie w letnich, gorących miesiącach, kiedy mamy ochotę zrezygnować z nakładania makeup'u. Pachnąca, orzeźwiająca woda w spray'u zadba o efekt zdrowego glow i przyczyni się do nawilżenia skóry. Wystarczy, że obficie popsikamy twarz przed wyjściem z domu - rozświetlony look bez makijażu gotowy.
Czy wodę lawendową można stosować codziennie? Jak najbardziej. Kosmetyk ma delikatne działanie, nadaje się także do cery wrażliwej. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby włączyć go na stałe do naszej rutyny pielęgnacji skóry.

Woda lawendowa w kosmetyce - jakie jeszcze zastosowanie ma hydrolat z lawendy?
Skuteczność wody lawendowej w pielęgnacji skóry sprawia, że jest często wykorzystywanym składnikiem wszelkiej maści kosmetyków. Roztwór olejku lawendowego znajdziemy w regenerujących i kojących kremach do twarzy oraz ciała. Przemysł kosmetyczny wykorzystuje też przyjemny, relaksujący zapach tej rośliny. Jest jednym z najpopularniejszych składników olejków do aromaterapii, a także płynów i soli do kąpieli.
Badania dermatologiczne wykazały, że woda lawendowa przyspiesza także porost włosów. Dzięki temu jest często wykorzystywana jako składnik szamponów, odżywek i wcierek do skóry głowy.
Czy wiedziałaś, że woda lawendowa ma działanie lecznicze? Udowodniono, że wykazuje właściwości przeciwzakaźne, przeciwzapalne i obniżające ciśnienie krwi. Jest często wykorzystywana w leczeniu wspomagającym stanów lękowych, wzmożonego stresu lub ogólnego pogorszenia samopoczucia psychicznego.

Woda lawendowa - jak się ją pozyskuje?
Hydrolat lawendowy, podobnie jak inne wody kwiatowe, powstaje w wyniku destylacji określonych części rośliny z użyciem pary wodnej. Najczęściej dzieje się to równocześnie z ekstrakcją olejków eterycznych. Woda lawendowa otrzymana w tym procesie jest uzyskiwana z płatków lawendy wąskolistnej, nazwanej też lawendą lekarską.
Czy da się produkować wodę lawendową samodzielnie w domu? Tak, proces może być jednak całkiem czasochłonny. Musimy zacząć od kupienia lub zebrania kwiatów lawendy wąskolistnej. Najlepiej zamówić je z gospodarstwa, które posiada organiczne pole lawendy. Następnym krokiem jest przeprowadzenie domowego procesu destylacji. Kwiaty powinny gotować się na małym ogniu przynajmniej przez godzinę, a para wodna 'uciekająca' z garnka musi być skraplana do oddzielnego naczynia. To ona będzie produktem końcowym całego procesu. Jak widać, samodzielna produkcja wody lawendowej nie jest łatwa. Na szczęście kosmetyk nie jest drogi - w większości przypadków bardziej opłaca nam się zamówić go w naszej ulubionej drogerii. Jeśli jednak zdecydujesz się na próbę samodzielnego wykonania hydrolatu z lawendy wąskolistnej, mamy miłą niespodziankę. Do części wyciągu z kwiatów możesz dodać odrobinę syropu cukrowego, aby uzyskać esencjonalną lemoniadę lawendową. Napój jest mega pyszny i ma działanie relaksujące.
