Glinka zielona dostępna jest zarówno w formie drobnego proszku, jak i gotowych kosmetyków, stanowiąc jeden z ich składników. Z uwagi na wyjątkowe właściwości absorpcyjne i ściągające szczególnie polecana jest do cery tłustej i problematycznej oraz do włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Opakowanie zawierające 100 g glinki kupicie już za kilkanaście złotych. Wybrałyśmy też dla was trzy polecane przez Wizażanki gotowe kosmetyki z zieloną glinką: naturalny dezodorant, płyn micelarny i maseczkę.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest zielona glinka?
  2. Skład glinki zielonej
  3. Działanie glinki zielonej
  4. Domowa maseczka z glinki zielonej do twarzy
  5. Maska z glinki zielonej na włosy
  6. Kąpiele i okłady z glinki zielonej
  7. Gdzie kupić zieloną glinkę?
  8. Maseczka z glinką zieloną do cery trądzikowej
  9. Płyn micelarny z zieloną glinką
  10. Naturalny dezodorant z zieloną glinką

Czym jest zielona glinka?

Glinka zielona wydobywana jest z głęboko położonych pokładów krzemionkowo-aluminiowych, a następnie suszona na słońcu i mielona na drobny proszek. Jest to więc kosmetyk pochodzenia naturalnego. Wyróżnia się trzy rodzaje zielonej glinki:

  • montmorylinitowa (zielona glinka francuska) – nazwę zawdzięcza regionowi Montmorillon na południu Francji, gdzie jest wydobywana, jest niezwykle bogata w składniki mineralne, zawierając ich ok. 20;
  • illitowa – nazwa glinki pochodzi od stanu Illinois w USA, gdzie w latach 30. ubiegłego wieku została wydobyta po raz pierwszy, obecnie jednak pozyskiwana jest głównie na północy Francji, posiadana nieco mniej minerałów niż montmorillonite, ale uważa się, że ma większe zdolności absorpcyjne, ma też nieco jaśniejszy kolor;
  • kambryjska – uznawana jest za najczystszą i najbogatszą w składniki mineralne, jej złoża należą też do najstarszych na świecie złóż glinek i liczą ok. 570 ml lat, wydobywana jest w rejonie Zatoki Fińskiej, jej głównym składnikiem jest krzem.

Skład glinki zielonej

Zielona glinka to prawdziwa skarbnica cennych minerałów. Swój charakterystyczny zielony kolor zawdzięcza zawartości żelaza oraz chlorofilu – jest on organiczną pozostałością po procesie rozkładu roślin, które również obecne są w złożach glinek. Oprócz żelaza w składzie zielonej glinki znajdziecie też:

  • krzem – reguluje pracę gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie, pobudza procesy regeneracyjne w skórze;
  • wapń – działa regenerująco na skórę, poprawia jej nawilżenie;
  • magnez – rewitalizuje skórę, łagodzi stany zapalne;
  • selen – ma silne działanie antyoksydacyjne, łagodzi podrażnienia;
  • mangan – ma właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne;
  • cynk – zmniejsza stany zapalne i działa ściągająco;
  • fosfor – wzmacnia i regeneruje skórę;
  • miedź – „uspokaja” gruczoły łojowe, zmniejszając nadprodukcję sebum.

Działanie glinki zielonej

Glinka zielona to jedna z najchętniej wybieranych glinek do twarzy i zalecana jest przede wszystkim do pielęgnacji cery problematycznej – tłustej, trądzikowej, z niedoskonałościami. Doskonale oczyszcza, wchłania toksyny, nadmiar sebum, „wyciąga” z porów skóry wszelkie zanieczyszczenia i działa na nie ściągająco. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przyspieszają gojenie się trądzikowych krostek. Pomaga więc uporać się z zaskórnikami, pryszczami i świeceniem się skóry twarzy.

Zobacz także

Zielona glinka rewitalizuje, odżywia i regeneruje skórę. Sprawia, że staje się gładsza, pełna blasku, uzyskuje jednolity koloryt. Znikają oznaki zmęczenia i ziemisty odcień. Dzięki zawartości minerałów o właściwościach antyoksydacyjnych opóźnia proces starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Stosowana na uda, pośladki czy brzuch wspomaga walkę z cellulitem, a nakładana na skórę głowy – doskonale pochłania nadmiar łoju, reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza skłonność włosów do przetłuszczania się.

Getty Images@Voyagerix

Domowa maseczka z glinki zielonej do twarzy

Glinkę do twarzy stosuje się najczęściej w formie maseczki. Wystarczy wymieszać sproszkowaną glinkę z wodą i uzyskaną w ten sposób miksturę o konsystencji dość gęstej papki nałożyć na skórę. Zamiast wody możecie użyć ulubionego hydrolatu lub naparu ziołowego. Zmyjcie maseczkę po ok. 15-20 minutach. Taką maseczkę z zielonej glinki nakładajcie 1-2 razy w tygodniu. Efekty zobaczycie już po pierwszym zabiegu: skóra stanie się gładka, miękka i doskonale oczyszczona.

Nie zaleca się mieszania mikstury metalową łyżeczką – uważa się, że w wyniku kontaktu z metalem glinka traci część swoich właściwości. Lepiej więc użyć np. łyżeczki plastikowej czy drewnianego mieszadełka. Warto pamiętać, że po nałożeniu na twarz maseczka nie powinna całkiem wyschnąć, ponieważ może wtedy nadmiernie wysuszyć skórę. Możecie więc w trakcie spryskiwać ją mgiełką (np. hydrolatem różanym w sprayu) czy wodą termalną.

Domową maseczkę z zieloną glinką warto wzbogacić 2-3 kroplami olejku eterycznego. Jeśli zmagacie się z trądzikiem, doskonałym wyborem będzie olejek z drzewa herbacianego. Przed pierwszym użyciem olejku wykonajcie jednak próbę uczuleniową.

Zobacz także: Pasta z zieloną glinką za 3 zł wymazuje rozszerzone pory. Wizażanki oceniają ją na 5/5!

Maska z glinki zielonej na włosy

Glinkę zieloną możecie również wykorzystać do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Podobnie jak w przypadku maseczki na twarz zmieszajcie ją z wodą lub naparem ziołowym i taką pastę nałóżcie na skórę głowy. Pozostawcie na ok. 10 minut, a następnie spłuczcie dokładnie wodą i umyjcie włosy delikatnym szamponem.

Pamiętajcie, żeby papkę z glinki nakładać tylko na skórę, nie na całej długości pasm, żeby ich nadmiernie nie wysuszyć. Taka maska z glinki na włosy nie tylko ureguluje pracę gruczołów łojowych, ale też dzięki zawartości minerałów wzmocni cebulki, a to właśnie od ich kondycji zależy zdrowie i wygląd pasm. Maskę na włosy możecie też wzbogacić, dodając wybrany olej roślinny, np. rycynowy czy arganowy.

Na bazie zielonej glinki można też przygotować domowy peeling do skóry głowy. Wówczas do przygotowanej maski z glinki dodajcie wspomniany olej i np. sól morską lub cukier gruboziarnisty, którego drobiny posłużą do złuszczenia martwego naskórka i usunięcia nagromadzonych środków do stylizacji.

Kąpiele i okłady z glinki zielonej

Jeśli zmagacie się z przetłuszczającą się skórą i zmianami trądzikowymi również na plecach, ramionach czy dekolcie, przygotujcie kąpiel z zieloną glinką. Do wanny z wodą dodajcie mniej więcej połowę szklanki glinki. Taka kąpiel powinna trwać ok. 15 minut. Pozytywny wpływ zaobserwujecie przy regularnym stosowaniu takiego zabiegu.

Zielona glinka wspomoże też kurację antycellulitową. Najlepiej sprawdzi się jako składnik mieszanki, którą wykorzystacie do zabiegu body wrapping. Do miseczki nasypcie glinkę i zmieloną kawę (lub fusy), wymieszajcie z wodą i rozprowadźcie na tych partiach ciała, na których widoczna jest „pomarańczowa skórka”. Następnie owińcie folią spożywczą, załóżcie szlafrok i pozostawcie na ok. 30 minut. Po tym czasie spłuczcie ciało ciepłą wodą. Do takiej mieszanki możecie też użyć sproszkowanych alg.

Gdzie kupić zieloną glinkę?

Zieloną glinkę w proszku kupicie w drogeriach, sklepach z naturalnymi kosmetykami, a nawet w wybranych aptekach. Cena nie jest wygórowana, bo za 100 g proszku zapłacicie zwykle kilka, kilkanaście złotych. W sklepach dostępne są też gotowe kosmetyki, w których glinka zielona jest jednym ze składników. Zawsze warto dokładnie wczytać się w skład i sprawdzić, jaka glinka jest na liście. Ta zielona kryje się pod nazwami Illite i Montomorillonite.

Maseczka z glinką zieloną do cery trądzikowej

Maseczka z zieloną glinką Nacomi to przykład kosmetyku całkowicie naturalnego, w którym jedynym składnikiem jest właśnie glinka zielona, a konkretnie: montmorylinitowa. Świetnie sprawdzi się więc przy cerze tłustej i problematycznej, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami i krostkami. Reguluje wydzielanie sebum, wchłania jego nadmiar, wyciąga z porów wszelkie zanieczyszczenia.

mat. prasowe

Ta maseczka z zieloną glinką jest jedną z najpopularniejszych kosmetyków tego typu wśród Wizażanek. W bazie KWC ma 96 recenzji i wysoką ocenę 4,4/5, a aż 81 proc. deklaruje ponowny zakup. W opiniach piszą, że rzeczywiście skóra po zastosowaniu maseczki jest gładka, promienna i doskonale oczyszczona.

Idealne rozwiązanie dla tych którzy lubią maseczki glinkowe, a nie chcą wydawać pieniędzy na saszetki, w których glinka czasami jest na odległym miejscu w składzie. Prosty skład, tylko glinka, podstawa w pielęgnacji cery tłustej czy mieszanej. Dobre opakowanie, zapach typowy. (…) Ładnie oczyszcza cerę, przyjemnie wygładza, zbiera nadmiar sebum z powierzchni skóry. Rozrabiam ją z niewielką ilością letniej wody, nakładam na twarz i nie dopuszczam do wyschnięcia. Wydajna, wystarcza na wiele użyć

heyimkaro

Płyn micelarny z zieloną glinką

Płyn micelarny z glinką zieloną Garnier zawiera jej dwa rodzaje: glinkę illitową i montmorylinitową. Oprócz nich w składzie obecna jest też glinka biała (kaolinowa). Właściwości nawilżające zapewnia aloes i gliceryna, a za działanie łagodzące odpowiada alantoina. Płyn przeznaczony jest do cery mieszanej i tłustej, którą oczyszcza, nawilża i wygładza. Bardzo dobrze radzi sobie również z usuwaniem makijażu.

mat. prasowe

Płyn micelarny Garnier oceniony został jak dotychczas przez 39 Wizażanek i zdobył od nich aż 4,4 na 5 gwiazdek. Lubią go nie tylko za skuteczność, ale też wydajność i przystępną cenę.

Jest to mój ulubiony płyn micelarny, używam go już od dłuższego czasu, bo sprawdza mi się najlepiej. Uważam, że jak na swoją cenę, to jest idealny, nie wysusza, nie szczypie w oczy, dobrze zmywa. Skóra po nim jest dobrze oczyszczona i nigdy nie miałam po nim problemów z cerą (przy tańszych płynach zdarzały mi się reakcje alergiczne)

Wiktoria149

Naturalny dezodorant z zieloną glinką

Jeśli unikacie antyperspirantów z aluminium i preferujecie naturalne dezodoranty, powinien was zainteresować dezodorant w kremie Purite. Oprócz zielonej glinki zawiera też oleje roślinne, które pielęgnują delikatną skórę pod pachami, łagodzą podrażnienia i poprawiają jej nawilżenie. Są to między innymi masło shea, olej z nasion słonecznika i olej jojoba. Odświeżające właściwości zapewnia mu olejek z mięty pieprzowej, który dodatkowo działa antybakteryjnie, chłodząco i ściągająco.

mat. prasowe

Ten naturalny dezodorant jak do tej pory zdobył 5 opinii od Wizażanek, a jego ocena to 3,6/5. Warto jednak mieć na uwadze, że jego działanie nie będzie tak silne jak klasycznych antyperspirantów, które przez zawartość aluminium blokują wydzielanie potu. Dezodorant Purite przede wszystkim wchłania nadmiar potu jak gąbka i zapewnia przyjemny zapach.

(…) Dezodorant od Purite kupiłam głównie ze względu na naturalny skład, aby zadbać o pachy, zwłaszcza po goleniu. I zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Dezodorant ma bardzo przyjemny (w moim odczuciu) zapach. Mięta, paczula i róża. Pokochałam ten zapach! Zostaje on na skórze cały dzień. Używam dezodorantu każdego ranka i wytrzymuje spokojnie do wieczora. Co prawda próby siłowni nie przetrzymuje, ale tego się nie spodziewałam i nie oczekuje od niego tego. Po około miesiącu używania moja skóra pod pachami jest zdecydowanie gładsza i bardziej nawilżona. (…)
Reklama

Aelis

Reklama
Reklama
Reklama