Woda różana - zastosowanie, właściwości, jak zrobić samodzielnie
Woda różana przez wielu jest uważana za eliksir młodości. Wyciąg z płatków róży przede wszystkim ma właściwości nawilżające, ale również wiele innych zastosowań. Można go stosować zarówno na twarz, jak i włosy. A co najlepsze, wodę różaną można zrobić samemu w domu. Sprawdź przepis!

- Katarzyna Dobrzyńska
Woda różana jest stosowana do pielęgnacji skóry już od średniowiecza. Wodę różaną stosowały greckie królowe, a Kleopatra miała być jej największą fanką. Dzisiaj producenci kosmetyków pielęgnacyjny sięgają po nią równie często, bo nie tylko doskonale nawilża, ale również uspokaja i wycisza naszą cerę. Woda różana to nic innego, jak płyn, który powstaje w wyniku destylacji płatków róży i pary wodnej, więc ciężko o bardziej naturalny kosmetyk! Można ją stosować na wiele sposobów i właśnie dlatego powinna być must-have w naszej rutynie pielęgnacyjnej.
Zobacz także: Czy kosmetyki naturalne muszą mieć certyfikaty?
Woda różana - właściwości
Jak już wiemy, woda różana jest jednym z najbardziej naturalnych kosmetyków, dodatkowo jej pH jest bardzo zbliżone do naturalnego odczynu naszej skóry, dlatego będzie świetnym tonikiem. Dodatkowo ma właściwości antyoksydacyjne i antyseptyczne. Oprócz nawilżenia daje również ukojenie naszej skórze i dobrze sprawdzi się przy kuracjach antytrądzikowych.
Woda różana zawiera też witaminy C i E, które odpowiadają za jednolity koloryt skóry oraz walkę z przebarwieniami. Spowalnia proces starzenia i walczy ze zrogowaciałym naskórkiem. A jeśli to nadal za mało, to woda różana zawiera również olejki eteryczne, które świetnie sprawdzą się w aromaterapii!

Zastosowania wody różanej
Możemy ją znaleźć w wielu kosmetykach od perfum aż po maseczki czy kremy. Możemy również jej używać jako osobny produkt do codziennej pielęgnacji. Świetnie sprawdzi się w formie toniku do twarzy, który możemy stosować kilka razy dziennie, a szczególnie polecamy go latem, kiedy nasza skóra jest przesuszona. Przyniesie nie tylko ukojenie, ale również nawilży skórę i zadba, by nie pojawiały się przebarwienia słoneczne.
Woda różana równie skuteczna będzie w kuracji na włosy. Również można nią spryskiwać kosmyki na całej długości, ale my polecamy płukankę. Wystarczy kilka łyżek wody różanej zmieszać z tą tradycyjną w tych samych proporcjach i zaaplikować na włosy. Płukanki nie spłukujemy. Dzięki temu nasze kosmyki będą bardziej lśniące, a systematyczna kuracja sprawi, że będą bardziej odporne na uszkodzenia i rozdwajanie się. Co ważne, woda różana sprawia również, że nasze włosy przestają się puszyć i elektryzować, a w okresie zimowym to problem wielu z nas!
Zobacz także: Woda różana – jak wybrać najlepszą?
Jak zrobić wodę różaną w domu?
To łatwiejsze niż się wydaje, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. Woda różana powstaje na skutek destylacji płatków róży. Do tego najczęściej wykorzystuje się trzy gatunki róży:
- damasceńską
- stulistną
- francuską.
Do wykonania domowej wody różanej potrzebujemy: około 4 garści płatków róży, wodę destylowaną, słoik i bawełnianą ściereczkę. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie wszystkich płatków róży i umieszczenie ich na bawełnianej ściereczce. Następnie zawijamy kwiaty w kształt rożka, ważne, aby żaden z płatków nie wypadał. Nasz rożek wkładamy do słoika i zalewamy gorącą wodą destylowaną aż do poziomu płatków. Słoik zakręcamy i zostawiamy na minimum 12 godzin. Ostatnim krokiem jest wyjęcie ściereczki i cieszenie się wodą różaną własnej roboty. Kosmetyk najlepiej przechowywać w lodówce, nie dłużej niż 10 dni.