Reklama

Wrastający paznokieć to nie tylko problem estetyczny, powoduje też ból, opuchliznę, a czasami poważny stan zapalny. Czasami wystarczy trzymać się pewnych zasad i unikać czynników pływających na wrastanie paznokci. Jeśli już doprowadzimy do tego stanu, pomogą nam kąpiele solne, ocet jabłkowy oraz ciepła woda z mydłem. Czasami problem powraca lub paznokieć bardzo mocno wrasta w skórę. W tym przypadku trzeba się zgłosić do podologa i rozpocząć leczenie.

Reklama

Wrastający paznokieć - przyczyny

Najczęściej przyczyną wrastania paznokci jest nieodpowiednia pielęgnacja, a dokładniej nieprawidłowe obcinanie paznokci. Szczególnie często wrasta paznokieć u dużego palca u nogi, gdyż jest on najtwardszy. Paznokieć może wrastać również z innych przyczyn.

Problem z wrastającym paznokciem może być wynikiem:

  • obcinania paznokci w kształt okrągły,
  • zbyt krótko obciętych paznokci,
  • uszkodzenia wału paznokciowego,
  • uszkodzeń mechanicznych paznokci,
  • noszenia zbyt obcisłego lub zwężającego się na czubku obuwia,
  • częstego noszenia szpilek,
  • wywoływania dodatkowego nacisku na stopę,
  • nadwagi i otyłości,
  • grzybicy paznokci,
  • uwarunkowań genetycznych.

Paznokieć, szczególnie twardy i krótko obcięty, bardzo łatwo wrasta w skórę, co oznacza, że po prostu wbija się w tkankę. Prowadzi to do bólu, zaczerwienienia i opuchlizny, a w bardziej zaawansowanym stopniu do zakażenia i wydzielania się ropy.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy działa antyseptycznie i ma kwaśne pH, dzięki czemu zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Stopy należy moczyć raz dziennie w roztworze wody z octem. Wystarczą dwie łyżki octu na 500 ml wody. Do takiej kąpieli można również dodać olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości przeciwzapalne. Kąpiel octowa powinna trwać około 15 - 20 minut.

Kąpiel solna

Podobnie, czyli przeciwzapalnie, zadziała kąpiel solna. Do miski z bardzo ciepłą wodą wrzucamy kilka łyżek soli. Taka kąpiel dodatkowo zmiękczy naskórek i zredukuje obrzęk. Ten sposób przyniesie chwilową ulgę. Jeśli jednak nasze paznokcie nadal będą narażone na czynniki powodujące ich wrastanie, problem będzie powracał.

Woda z mydłem

Pomocne może być również wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych do prania lub szarego mydła. Zadziałają one przeciwzapalnie i zmiękczą skórki wokół paznokci. Po takiej kąpieli, która powinna trwać około 20 minut, dokładnie suszymy stopy. Następnie delikatnie odchylamy paznokieć w miejscu wrastania i wkładamy pod niego izolację. Dzięki temu końcówka paznokcia odsunie się od skóry. Możemy wcisnąć tam odrobinę waty lub gazy.

Dobre maści na wrastający paznokieć

Bardzo skuteczne w walce z problemem wrastających paznokci są specjalistyczne maści, żele i płyny. Natychmiastowo zmiękczają paznokieć i przyspieszają gojenie poranionej skóry. Nakłada się je w miejsce, w którym wrasta paznokieć. Zarówno na skórę, jak i na płytkę. Powinny również natychmiastowo pomóc na ból, dyskomfort i opuchliznę.

Wrastający paznokieć - leczenie

Niekiedy domowe sposoby i maści nie pomagają lub problem nawraca. Najczęściej jest tak w przypadku, kiedy płytka cały czas nieprawidłowo rośnie i nie jest to zależne od naszej dbałości o paznokcie. Czasami również paznokieć tak mocno wrasta, że tworzy się poważny stan zapalny.

Wycięcie chirurgiczne

Podczas zabiegu wycina się brzeg paznokcia wraz z łożyskiem. Nie należy to do przyjemnych przeżyć, jednak na szczęście nie usuwamy całego paznokcia. Dzięki temu paznokieć odrasta w sposób prawidłowy i nie wrasta ponownie w skórę.

Klamra na paznokcie

Klamry zakłada się na płytkę paznokcia, by zmieniły kierunek jego wzrostu. Dzięki temu paznokieć będzie odrastał bardziej w górę i nie wbije się ponownie w skórę. Ta metoda jest mniej inwazyjna niż wycięcie chirurgiczne i nie przeszkadza w codziennych czynnościach.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane