Reklama

Wysypka na dłoniach powinna przykuć naszą uwagę - szczególnie, jeśli jest swędzącą i szybko się rozprzestrzenia. Powodów jej powstawania może być bardzo wiele, ale na szczęście w większości przypadków wystarczy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Problem zaczyna się jednak, gdy wysypka na dłoniach spowodowana jest przez chorobę. W większości przypadków wymaga konsultacji lekarskiej.

Reklama

Spis treści:

  1. Wysypka na dłoniach po zewnętrznej stronie
  2. Wysypka na dłoniach i stopach
  3. Wysypka na dłoniach u dziecka
  4. Swędząca wysypka na dłoniach
  5. Czerwona wysypka na dłoniach
  6. Wysypka na dłoniach a koronawirus

Wysypka na dłoniach po zewnętrznej stronie

Wysypka na dłoniach najczęściej pojawia się po zewnętrznej stronie. Dlaczego? To tam skóra jest wyjątkowo cienka i delikatna, a jednocześnie bardzo często wystawiona na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli nie nosimy zimą rękawiczek, wysypka na dłoniach od mrozu może pojawić się bardzo szybko. Szczególnie, jeśli ogólnie mamy bardzo suchą skórę. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do powstania wysypki na dłoniach z przesuszenia. Należy pamiętać o częstym kremowaniu rąk, najlepiej z ceramidami i masłem shea. Jeśli to nie pomaga, kolejnym krokiem może być udanie się do apteki po natłuszczające maści z olejami i lanoliną. Z wysypką na dłoniach po zewnętrznej stronie często borykają się także osoby z AZS, zmiany najszybciej pojawiają się właśnie na dłoniach i łokciach.

Wysypka na dłoniach i stopach

Czasami wysypka pojawia się jednocześnie na dłoniach i stopach. Tu z reguły możemy już wykluczyć przesuszenie spowodowane wiatrem i mrozem. Jeśli dodatkowo wysypka na dłoniach i stopach mocno swędzi, możemy mieć do czynienia albo z podłożem alergicznym, albo chorobowym - grzybiczym lub bakteryjnym. Należy udać się z nią do lekarza.

Wysypka na dłoniach u dziecka

Taka wysypka to także dość charakterystyczny objaw dla bostonki - choroby zakaźnej, która dotyka głównie dzieci (od 2 do 10 lat). Dodatkowe objawy to zapalenie jamy ustnej, gorączka, ogólne osłabienie. W tym przypadku wysypka pojawia się także na wewnętrznej stronie dłoni i jest bardzo nieregularna. Na szczęście choroba ta mija samoistnie, ale jeśli jej przebieg jest ciężki, warto skonsultować się z lekarzem, aby nie doszło do powikłań.

Swędząca wysypka na dłoniach

Swędząca wysypka na dłoniach to objaw bostonki i ospy wietrznej, szczególnie u dzieci. U dorosłych zdecydowanie częściej to objaw alergii. Skóra na dłoniach może być wtedy mocno zaczerwieniona, sucha, swędząca, a z czasem mogą pojawić się opuchnięcia lub pęcherze. Warto więc zgłosić się do lekarza.

Czerwona wysypka na dłoniach

Czerwona wysypka na dłoniach może oznaczać zakażenie świerzbem, jeśli przy okazji dość mocno swędzi. Ma ona postać wyraźnych czerwonych kropek. Jeśli jednak wysypka na dłoniach ma postać czerwonej plamy, raczej mamy do czynienia z alergią bądź podrażnieniem. Czerwone krostki to także objaw wspomnianej bostonki i ospy wietrznej - w obu przypadkach wysypka występuje jednak nie tylko na dłoniach.

Wysypka na dłoniach a koronawirus

Podczas pandemii koronawirusa zwiększyła się liczba osób skarżących na wysypkę na dłoniach. Nie jest to jednak jednoznaczny objaw zarażenia. Taka wysypka może być spowodowana o wiele częstszą dezynfekcją dłoni. Alkohol zawarty w środkach do dezynfekcji silnie drażni skórę, jeśli ta przy okazji jest sucha i alergiczna, to mamy niemal pewność, że w krótkim czasie pojawi się wysypka lub egzema. W takim przypadku warto, kiedy tylko mamy taką możliwość, myć a nie dezynfekować dłonie, a także często stosować odżywcze kremy do rąk.

Reklama

Zobacz także: Jak zregenerować dłonie wysuszone myciem i dezynfekcją?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane