Masło Shea lub inaczej karite czy Galam jest olejem wytwarzanym z afrykańskiego drzewa, a dokładniej orzechów masłosz parka. Zazwyczaj ma jasnobeżowy kolor, a w naturalnej postaci jest bardzo twarde i zbite, jednak pod wpływem ciepła zmienia swoją konsystencję i bardziej przypomina olej, który możemy wykorzystać do nawilżania skóry, ale też do olejowanie włosów. Możemy je spotkać w postaci nierafinowanej i rafinowanej. Jeśli szukamy produktów, które posiadają je w swoim składzie, możemy znaleźć je pod nazwą Butyrospermum parkii (Shea Butter). To zdrowsza alternatywa dla stosowanej w kremach pochodnej ropy naftowej, paraffinum liquidum.

Reklama

Spis treści:

  1. Właściwości masła shea
  2. Zastosowanie masła shea
  3. Masło shea nierafinowane
  4. Masło shea rafinowane
  5. Cena masła shea
  6. Czyste masło shea na twarz a krem do twarzy
  7. Czy masło shea zapycha?
  8. Masło shea pod oczy
  9. Masło karité na rozstępy
  10. Jak stosować masło shea na włosy

Właściwości masła shea

Masło shea jest bogate m.in. w witaminy A i E, a także F, fitosterole, katechiny i pochodne kwasu cynamonowego. Dzięki temu posiada tak wiele właściwości, między innymi właściwości natłuszczające i właściwości nawilżające, które wykorzystuje się w pielęgnacji twarzy i cała. Masło karite:

  • głęboko nawilża skórę,
  • natłuszcza cerę, nie zatykając porów,
  • działa łagodząco i nawilżająco na skalp,
  • odżywia skórę i przyspiesza gojenie się ran,
  • łagodzi podrażnienia,
  • posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne,
  • odżywia włosy i zapobiega przesuszaniu się końcówek,
  • redukuje cienie i obrzęki pod oczami (może zastąpić krem),
  • zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi, jak zmiany temperatur,
  • poprawia elastyczność skóry i stymuluje produkcję kolagenu,
  • chroni przed słońcem (niski współczynnik SPF 5)

Zastosowanie masła shea

Wiemy już, że masło Shea ma zbawienny wpływ na naszą skórę, dlatego też nie powinno dziwić nikogo, że tak często wykorzystywane jest w kosmetyce, a jego wcale nie zostały przecenione. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry i pielęgnacji włosów. Nie bez powodu ekstrakt z drzewa masłowego jest tak częstym składnikiem kremów, odżywek i balsamów. Masło shea w kosmetyce ma tak szerokie zastosowanie, że w zasadzie łatwiej znaleźć kosmetyk z masłem shea niż bez. Warto używać masła shea także samodzielnie jako:

  • balsamu do ciała,
  • regenerum na popękane usta,
  • balsamu na suche stopy,
  • kremu do twarzy,
  • kremu pod oczy,
  • balsamu do ust,
  • odżywki do włosów,
  • maski do włosów,
  • produktu do olejowania włosów,
  • serum na końcówki włosów.
OlgaLarionova

Masło shea nierafinowane

Masło nierafinowane dzięki metodzie produkowania zachowuje najwięcej swoich właściwości - na przykład jest bogatsze w witaminę E. Oprócz tego w nierafinowanej wersji masła Shea znajdziemy:

Zobacz także
  • duże ilości kwasów tłuszczowych nasyconych (przede wszystkim kwas stearynowy, który odbudowuje naturalną barierę lipidową naskórka),
  • kwasy tłuszczowe nienasycone (przede wszystkim kwas oleinowy, któremu przypisuje się chronienie skóry przed promieniowaniem UV oraz eliminację wolnych rodników),
  • alkohole triterpenowe, które działają kojąco,
  • witaminę A, która zmiękcza i wygładza skórę, poprawia jej koloryt i czyni ją bardziej elastyczną,
  • witaminę F, która działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację skóry,
  • polifenole, które hamują procesy zapalne, działają antyoksydacyjnie i przyspieszają odnowę skóry,
  • fitosterole, które wzmacniają naturalną barierę ochronną naskórka, zapobiegając wysychaniu skóry.

Masło shea rafinowane

Rafinowane masło shea, to nic innego jak poddanie go obróbce termicznej. Zostaje podgrzane do temperatury 90 stopni Celsjusza, a często też dodanie chemicznych rozpuszczalników. Dzięki czemu zmienia swoją postać - jest białe i bezzapachowe, ale niestety, przez taką obróbkę traci część swoich właściwości.

Cena masła shea

Zdradziliśmy wam już, że masło shea to hit do pielęgnacji, który nie kosztuje zbyt wiele. Możecie je kupić w drogeriach stacjonarnych i internetowych, ale również w aptece. Ceny zaczynają się już 10 zł, bo za słoiczek nierafinowanego masła Shea zapłacimy do 30 zł.

Czyste masło shea na twarz a krem do twarzy

Masło shea na twarz możecie stosować bezpośrednio, ale warto też szukać go w składach kremów nawilżających do twarzy - jest częstym składnikiem. Stosowanie masła shea lub kosmetyków z nim w składzie świetnie sprawdzi się do cery odwodnionej i suchej, a także skłonnej do podrażnień. Mogą po nią sięgać również posiadacze cery tłustej, jednak tutaj jego konsystencja i oleistość może nie spisać się w 100%. Masło Shea może być stosowane w rozpuszczonej wersji, a najlepiej nakładać je na twarz po wcześniejszym nałożeniu kwasu hialuronowego.

Jakie są efekty stosowania masła Shea na twarz? Po pierwsze nawilża i odżywia, ale też przywraca balans i daje ukojenie. Skóra dzięki niemu stanie się miękka i sprężysta, a to dlatego, że masło Shea stymuluje produkcję kolagenu. Regularne stosowanie masła Shea może poprawić koloryt skóry i wyrównać zmarszczki mimiczne.

oranorth

Czy masło shea zapycha?

Masło shea nie powinno działać komedogennie. Można stosować do każdego rodzaju skóry. I pomimo swojej tłustej postaci nie jest ono komedogennne, nie zapycha porów i sprawdzi się nawet w pielęgnacji cery trądzikowej lub tłustej, ale osoby z przetłuszczającą się cerą mogą nie być zadowolone ze stosowania czystego masła shea bezpośrednio na skórę. Warto jednak pamiętać, że tak naturalny składnik nie zawsze musi polubić się z każdą cerą, dlatego warto wykonać testy, żeby przekonać się, czy nie wystąpi reakcja alergiczna, ale zapewniamy, że komedogenność masła shea jest niska.

Masło shea pod oczy

Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że skóra pod oczami jest bardzo delikatna i wymaga specjalnego traktowania. I tu śmiało może wkroczyć masło Shea, które idealnie sprawdzi się do nawilżenia tej wrażliwej okolicy. Masło Shea zawiera witaminę E oraz witaminę A, a także kwasy tłuszczowe, co wpływa na wygładzenie zmarszczek mimicznych. Stosowanie masła Shea pod oczy może też mniejszych obrzęk, ale też rozjaśnić cienie pod oczami.

Masło karité na rozstępy

Wspominaliśmy wam już, że masło shea ma świetne działanie odżywcze, antybakteryjne i regenerujące, dlatego warto jest je włączyć do codziennej pielęgnacji ciała szczególnie przez kobiety w ciąży, chcące uchronić się przed rozstępami. Stosowane na rozstępy, przyspieszy ich gojenie się i uczyni je mniej widocznymi.

Reklama

Jak stosować masło shea na włosy

Masło Shea możemy stosować również na włosy, jeśli chcemy je wzmocnić, wygładzić i uelastycznić. Ułatwia ich rozczesywanie, a także zabezpiecza końcówki. Oprócz tego kondycjonuje cebulki oraz reguluje poziom nawilżenia skóry głowy. Masło shea na włosy w rozpuszczonej postaci możecie je nakładać na skórę głowy, całą długość włosów czy same końcówki. Pamiętajcie jednak, aby w przypadku stosowania masła shea na włosy jako odżywki czy maski, nakładać je od ucha w dół, bo inaczej za bardzo je obciążycie, czego efektem będzie brak objętości.

Reklama
Reklama
Reklama