Zaskórniki otwarte - przyczyny, pielęgnacja, usuwanie
Zaskórniki otwarte to inaczej wągry, czyli czarne kropki na skórze, które najczęściej pojawiają się na nosie i brodzie. Są one najczęściej wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji oraz uwarunkowań genetycznych. Sprawdźcie, jak pielęgnować skórę przy zaskórnikach otwartych i jak je usunąć.

- Aneta Zygmuntowicz
Zaskórniki otwarte najczęściej pojawiają się przy nieprawidłowym oczyszczaniu skóry oraz stosowaniu kosmetyków komedogennych. Aby się ich pozbyć, warto stosować kosmetyki z kwasami i peelingi do twarzy. Bardzo skuteczne będzą również maseczki z glinką.
Przyczyny powstawania zaskórników otwartych
Zaskórniki otwarte zazwyczaj kryją się pod nazwą wągry. Są to małe, czarne kropeczki, które najczęściej pojawiają się na nosie czy brodzie, ale niekiedy także na policzkach, za uszami, na plecach. Powstają w wyniku zastoju łoju w porach skóry, które prowadzi do rozwoju zakażenia i utlenienia masy rogowo-łojowej, która przybiera wtedy czarny kolor.
Na powstawanie zaskórników otwartych mogą wpływać:
- uwarunkowania genetyczne (tłusta, mieszana cera),
- nieprawidłowa pielęgnacja,
- stosowanie kosmetyków komedogennych,
- niezdrowa dieta,
- nieprawidłowa higiena,
- nadmierna potliwość.

Pielęgnacja twarzy a zaskórniki otwarte
Bardzo duży wpływ na pojawianie się zaskórników otwartych ma pielęgnacja twarzy. Pierwszą kwestią jest odpowiednie oczyszczanie skóry, co ma fundamentalny wpływ na zapobieganie zatykania się porów skóry. Przede wszystkim zawsze wykonujemy demakijaż przed spaniem. To krok, którego nie można pominąć. Zazwyczaj samo użycie płyn micelarnego czy olejku nie jest wystarczające! Konieczne jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy, czyli powinniśmy użyć także pianki lub żelu, które usuną resztki makijażu i dogłębnie oczyszczą skórę.
Raz w tygodniku powinniśmy porządnie oczyścić pory. Do tego możemy wykorzystać klasyczny peeling lub peeling enzymatyczny. Świetnie sprawdzą się tutaj także kosmetyki z kwasami. Toniki z kwasami stosujemy zazwyczaj 2-3 w tygodniu, a większe stężenie w peelingach kwasowych raz w tygodniu. Te kosmetyki dogłębnie oczyszczają cerę, a także regulują nadmierne wydzielanie się sebum.
Duże znaczenie mają także kosmetyki do pielęgnacji skóry. Wiele z nich może mieć właściwości komedogenne, czyli zapychać pory. Dużą uwagę powinny na to zwrócić osoby, które mają cerę tłustą i mieszaną. W tym przypadku lepiej wybierać lżejsze kremy nawilżające z kwasem hialuronowym, niż bardzo treściwe kremy z olejkami i masłami, parafiną.
Usuwanie zaskórników otwartych
Jeśli na naszej skórze pojawiły się zaskórniki otwarte, powinniśmy jak najszybciej wprowadzić odpowiednią pielęgnację. W domowych warunkach możemy zastosować właśnie peelingi z kwasami, maseczki oczyszczające z glinką lub specjalne plastry na zaskórniki. Właściwie dadzą one natychmiastowy efekt, choć mogą nie odetkać wszystkich porów, a jedynie zmniejszyć czarne kropki.
W gabinetach kosmetycznych możemy zdecydować się na kilka zabiegów, które maksymalnie oczyszczą i wygładzą naszą skórę.