Jak uratować złamany paznokieć? Skuteczne sposoby
Złamany paznokieć w wielu przypadkach można uratować, nawet jeśli z początku wydaje się to niemożliwe. Oto domowe sposoby, dzięki którym utwardzimy złamaną płytkę i unikniemy konieczności obcięcia wszystkich paznokci.

- Laura Grzelak, Paulina Brzozowska
Złamany paznokieć może naprawdę zepsuć dzień. Zwłaszcza wtedy, gdy przytrafia się tuż przed ważnym wyjściem. Jeśli zdarza się to często, może być oznaką braku witamin lub zniszczonej płytki, w szczególności, gdy paznokcie łamią się pod hybrydą lub żelem. Natomiast, gdy paznokieć złamał się w poprzek, na przykład pod wpływem uderzania, to z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy w stanie uratować złamany paznokieć. Jak to zrobić? Mamy na to sprawdzone sposoby.
Spis treści:
- Jak naprawić złamany paznokieć?
- Jak naprawić złamany paznokieć hybrydą?
- Jak naprawić złamany paznokieć u nóg?
- Czy złamany paznokieć się zrośnie?
- Złamany paznokieć w połowie płytki - czy da się uratować?
- Plaster na złamany paznokieć
Jak naprawić złamany paznokieć?
Złamany paznokieć można naprawić domowymi sposobami, nie jest konieczne udawanie się do stylistki lub kupowanie drogich produktów do manicure hybrydowego czy żelowego.
W najpopularniejszej metodzie utrzymujemy złamany paznokieć na... kawałku torebki od herbaty. Bierzemy nową torebkę z herbatą i wycinamy jej mały kawałek - taki, który przykryje złamanie, ale i sięgnie dalej płytki. Na oczyszczony paznokieć nakładamy bezbarwną bazę, a po chwili z pomocą pęsety aplikujemy wycięty fragment torebki i dociskamy do płytki. Czekamy, aż baza wyschnie i nakładamy kolejną warstwę. Materiał z torebki herbaty wraz z bezbarwną bazą stworzą szkielet, który utrzyma złamany paznokieć przynajmniej do czasu następnego manicure. Tak nadbudowany paznokieć możemy bez problemu pomalować kolorowym, klasycznym lakierem do paznokci.
Pęknięty paznokieć naturalny możemy też skleić klejem do tipsów. Oczywiście tylko wtedy, gdy złamanie nie znajduje się na powierzchni łożyska paznokcia, a na jego wolnym brzegu. Sklej pęknięcie klejem, polerką oszlifuj płytkę i pomaluj odżywką albo lakierem.
Jak naprawić złamany paznokieć hybrydą lub żelem?
Najprostszym sposobem na utwardzenie złamanego paznokcia z hybrydą jest zastosowanie bazy hybrydowej typu hard lub żelu do paznokci. Nada się on do wszelkich złamań płytki, o ile nie nastąpiło ono już na opuszkach palców.
W celu naprawienia złamanego paznokcia żelem lub hybrydą musimy najpierw delikatnie zdjąć poprzedni manicure, następnie odtłuścić płytkę i nałożyć cienką warstwę bazy, którą utwardzamy w lampie UV. Następnie małą ilość bazy lub żelu nakładamy na miejsce złamania i formujemy kosmetyk tak, aby połączenie z płytką nie było widoczne. Utwardzamy w lampie i powtarzamy proces, by mieć pewność, że paznokieć ponownie się nie złamie. Tym razem jednak postarajmy się nałożyć odrobinę produktu także na całą płytkę.
Jeśli zauważymy spore nierówności żelu lub bazy na powierzchni paznokcia po przetarciu cleanerem, możemy je delikatnie spiłować. Następnie wykonujemy manicure jak zwykle - aplikujemy lakier hybrydowy w wybranym kolorze oraz top, które po kolei utwardzamy w lampie.
Jak naprawić złamany paznokieć u nóg?
W przypadku złamanego paznokcia u nóg można postępować tak samo, jak z tym u dłoni. Jeśli do złamania doszło na wolnym brzegu paznokcia i nie zostało uszkodzone łożysko, można "skleić" paznokieć klejem do tipsów, bazą hybrydową, żelem lub zastosować wymienioną wyżej sztuczkę z torebką od herbaty.
Jeśli jednak doszło do głębokiego złamania i uszkodzone zostało łożysko paznokcia lub macierz, konieczna będzie wizyta u podologa, który zajmie się uszkodzeniem i przeprowadzi odpowiednie leczenie oraz regenerację.
Czy złamany paznokieć się zrośnie?
Złamany paznokieć się nie zrasta. Jako że płytka paznokcia to martwy twór powstały ze zrogowaciałowego naskórka, nie ma ona funkcji biologicznych, takich jak oddychanie czy zdolność regeneracji. Raz uszkodzona płytka paznokcia nie ma szans samodzielnie się "naprawić".

Złamany paznokieć w połowie płytki - czy da się uratować?
Paznokieć złamany do krwi przy skórze, to sytuacja zupełnie inna niż złamanie czy wyszczerbienie wolnego brzegu. Tutaj chodzi bowiem nie tylko do uszkodzenia samego paznokcia, ale i łożyska, które jest bardzo mocno unerwione i ukrwione. Takie złamanie jest nie tylko bardzo bolesne i nieprzyjemne, ale i niebezpieczne. Przez złamanie może dojść bowiem do zakażenia łożyska i dostania się pod paznokieć różnego typu infekcji i bakterii.
Kiedy dojdzie do głębokiego złamania paznokcia, a spod złamanego paznokcia wypływa krew lub gromadzi się ropa, najlepiej udać się bezpośrednio do podologa, który pokieruje, co zrobić dalej. Pod żadnym pozorem nie "zrywamy" ułamanej płytki paznokciowej, ani nie kleimy złamania klejem, bazą czy lakierem. To prosta droga do poważnych podrażnień, zakażenia, a nawet całkowitej utraty paznokcia.
Tego typu złamanie najczęściej leczy się usuwając chirurgicznie oderwaną część paznokcia i zakładając opatrunek. W czasie gdy płytka odrasta, stosuje się terapię pobudzającą łożysko do regeneracji i poprawnego przylegania do paznokcia, by nie powstała onycholiza. W czasie leczenia należy zrezygnować ze stylizacji złamanego paznokcia. Płytka powinna odrosnąć w czasie ok. 4-6 tygodni, w zależności od tego, jak duży był jej ubytek.
Plaster na złamany paznokieć
Część firm kosmetycznych wyszła naprzeciw potrzebom swoich klientek i wprowadziło na rynek gotowe plasterki do naprawy złamanego paznokcia. Są stworzone najczęściej z cieniutkiego włókna podobnego strukturą do bibuły lub właśnie torebek od herbaty. Przyklejając je zespajamy złamanie i możemy dalej malować paznokcie na ulubiony kolor.
Plastry na złamany paznokieć mają w swojej ofercie m.in. Deborah czy Essence. Kosztują od 5 do 20 zł i dostępne są najczęściej w sklepach internetowych, ponieważ nie są dostępne w stacjonarnych drogeriach w Polsce.