Kolczyk w języku. Cena przekłucia, jego rodzaje i możliwe komplikacje
Kolczyk w języku to jeden z najpopularniejszych rodzajów piercingu. Możemy tutaj wyróżnić różne warianty przekłuć, w tym na przykład standard tongue, venom, snake eye czy tongue rim. Niektóre z nich mogą się skończyć poważnymi powikłaniami.

- Aneta Zygmuntowicz, Paulina Brzozowska
Kolczyk w języku ma wiele różnych form i rodzajów. Pozostaje jednym z najpopularniejszych przekłuć twarzy i jednocześnie jednym z najbardziej problematycznych. Może się goić od kilku tygodni do kilku miesięcy - wszystko zależne jest od wyboru przekłucia. Przez ten czas należy pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji miejsca przekłucia, by uniknąć zakażenia jamy ustnej, uszkodzenia nerwów, kubków smakowych i mięśni. Tego typu przekłucie wykonujemy u profesjonalisty w cenie od 100 do 200 zł.
Spis treści:
- Rodzaje przekłuć języka - nazwy
- Jak wygląda przekłucie języka?
- Czy przekłucie języka boli?
- Czy kolczyk w języku jest bezpieczny?
- Gojenie kolczyka w języku
- Ile kosztuje zrobienie kolczyka w języku?
Rodzaje przekłuć języka - nazwy
Rozróżniamy kilka rodzajów kolczyków w języku. Są to między innymi:
- standard tongue - najbardziej popularne i klasyczne przekłucie, wykonywane na środku języka, znajduje się on w niewielkiej odległości od języka,
- venom - przekłucie inspirowane zębami jadowitych węży. W tym piercingu kolczyki są umieszczone po obu bokach języka,
- tongue rim - przekłucie, które jest umiejscowione na samym czubku języka lub delikatnie na boku,
- tongue web - to przekłucie wędzidełka pod językiem,
- snake eye - to przekłucie przechodzi poziomo przez cały czubek języka,
- horizontal tongue - ten rodzaj przekłucia przechodzi poziomo przez język.
Jak wygląda przekłucie języka?
Pierwszą czynnością, którą wykonuje piercer, jest dokładny wywiad z klientem na temat jego ewentualnych chorób, alergii lub problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na przebieg przekłuwania i gojenia. Potem następuje dezynfekcja kolczyka i przyrządów w specjalnej maszynie i przygotowanie miejsca przekłucia.
Następnie piercer precyzyjnie zaznacza miejsce wkłucia, konsultując je z klientem oraz przytrzymując język specjalnymi szczypcami, przekłuwa go igłą z wenflonem. Dzięki niemu z łatwością wkłada kolczyk wykonany z tytanu, bioplastu lub PTFE w zależności od tego, jaki materiał będzie najlepszy dla danego klienta. Po wszystkim instruuje go o odpowiedniej pielęgnacji przekłucia w procesie gojenia.
Czy przekłucie języka boli?
Odczucia podczas piercingu są zależne od indywidualnego progu bólu. Jedne osoby mogą zupełnie nie odczuć momentu przekłucia języka, dla innych będzie to dosyć bolesne. Jako że nasza jama ustna to miejsce wrażliwe, pełne zakończeń nerwowych, nie należy to na pewno do zabiegów przyjemnych. Samo przekłucie języka da się znieść, jednak przez kilka dni po przekłuciu język może być spuchnięty i obolały. Obrzęk języka zniknie jednak po kilku dniach.
Czy kolczyk w języku jest bezpieczny?
Kolczyk w języku może prowadzić do wielu powikłań i chorób. Jest to między innymi:
- opadnięcie dziąseł,
- osunięcie się dziąseł,
- stany zapalne dziąseł,
- ukruszenia i złamanie się zębów.
Zdarza się również, że po przekłuciu dochodzi problemów z gojeniem, do infekcji, zakażenia jamy ustnej, i zarażenia się wirusami (w przypadku braku odpowiedniej higieny w salonie).
Niektóre rodzaje przekłuć mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów. Przykładem jest tutaj kolczyk typu venom. Większość piercerów odradza też podwójne przekłucie języka typu snake eyes. Jest ono niebezpieczne i często kończy się uszkodzeniem nerwów, a co za tym idzie utratą smaku, problemami z mową lub nawet porażeniem nerwów twarzy.
Zobacz także: Kolczyk w nosie - nazwa, rodzaj, cena, problemy
Gojenie kolczyka w języku
W zależności od rodzaju kolczyka, proces gojenie kolczyka w języku trwa od 3-4 tygodni (tongue rim, venom, standard tongue) do nawet kilku miesięcy (snake eye, horizontal tongue).
Pamiętajcie, aby w czasie gojenia nigdy nie przemywać rany spirytusem lub wodą utlenioną, gdyż może to podrażnić ranę i wydłużyć proces.
Jeśli język jest opuchnięty i bolesny, warto przepłukać go zimnym naparem z rumianku. Można również pić płyny schłodzone kostkami lodu. Pamiętajcie również o odpowiedniej higienie jamy ustnej, żeby uniknąć zakażenia jamy ustnej. Myjcie zęby po każdym posiłku i używajcie antybakteryjnych płynów do jamy ustnej bez alkoholu. Możecie również przepłukiwać miejsce przekłucia solą morską lub czystą przegotowaną wodą. Na obrzęk pomaga też napar z kory dębu.
W przypadku piercingu języka, przez pierwsze tygodnie unikajcie ostrych i bardzo gorących potraw. Podczas gojenia języka po przekłuciu, powinniście również całkowicie zrezygnować z palenia i picia alkoholu. Etanol może bowiem podrażniać obszar wokół kolczyka i zaburzyć proces gojenia rany, ponieważ rozrzedza krew.

Ile kosztuje przekłucie języka?
Koszt przekłucia języka zależny jest od wyboru salonu i jego lokalizacji. W dużych miastach za przekłucie języka zapłacimy średnio od 100 do 200 zł. Im bardziej renomowany salon piercingu tym wyższa cena. W kwestii przekłucia ciała nie warto jednak myśleć o oszczędności, a o bezpieczeństwie wykonywanego zabiegu. Musimy też pamiętać, że koszt to nie tylko praca piercera, ale również użyte przez niego przyrządy i kolczyk. Jeśli chcemy mieć pewność, że do przekłucia użyto najwyższej jakości produktów i biżuterii, trzeba liczyć się z wysoką ceną zabiegu.
Zobacz też: Kolczyk w sutku - czy przekłucie sutka jest bezpieczne i bolesne?