Reklama

Tatuaż na bliźnie leczy kompleksy związane z niedoskonałościami na ciele, ale nie tylko - przede wszystkim pozwala 'odczarować' złe emocje, które niesie za sobą blizna. Nie jest to łatwy rodzaj tatuowania, ale coraz więcej artystów podejmuje się tego zadania.

Reklama

Spis treści:

  1. Dlaczego warto zdecydować się na tatuaż na bliźnie
  2. Tatuaż na bliźnie - czy to bezpieczne?
  3. Tatuaż na bliźnie - czy boli?
  4. Tatuaże na bliźnie - wzory

Dlaczego warto zdecydować się na tatuaż na bliźnie

Szpecąca blizna po operacji lub samookaleczeniu może być w prosty sposób upiększona z pomocą odrobiny tuszu wpuszczonego pod skórę. Jak przekonuje Marta Wierzba z platformy do bookowania sesji tatuatorskich INKsearch.co, w tym przypadku najważniejszy jest aspekt psychologiczny.

Blizna, rozstępy czy inne „niedoskonałości”, które mamy na naszym ciele sprawiają, że jesteśmy unikatowi, inni, ale na pewno nie gorsi. Idealnie byłoby gdybyśmy tak właśnie na siebie patrzyli i w pełni siebie akceptowali. Przykładem jest kanadyjka Winnie Harlow, której bielactwo nie przeszkodziło w międzynarodowej karierze w modelingu. Tymczasem niewielu ludzi jest wstanie przekuć „mankamenty” na wyróżniki – tym bardziej, kiedy za blizną stoją negatywne wspomnienia i potężny ładunek emocjonalny. I wtedy z pomocą przychodzi „cover tattoo” – metoda, która pomaga zakryć to, czego nie jesteśmy wstanie zaakceptować na swoim ciele lub o czym po prostu chcielibyśmy zapomnieć.

Wykonanie tatuażu na bliźnie często istotnie pomaga w odbudowaniu pewności siebie. Z pięknym tatuażem od wymarzonego artysty łatwiej przyjdzie nam spojrzenie na miejsce, które wcześniej budziło negatywne emocje.

Taka decyzja często zmienia sposób postrzegania tego, co wcześniej przywodziło na myśl nieprzyjemne wspomnienia, a teraz jest piękne. Wielu tatuatorów chce pomóc osobom, które borykają się ze swoją ciężką przeszłością, często samookaleczaniem się oraz tym, o których wyglądzie zdecydował nieszczęśliwy los. Wykorzystujemy sztukę, by walczyć z kompleksami, zarówno kobiecymi jak i męskimi - mówi Marta Wierzba, INKsearch.co

Tatuaż na bliźnie - czy to bezpieczne?

Tatuowanie na bliźnie jest bezpieczne, o ile blizna jest całkowicie wygojona. Dlatego przed udaniem się do salonu tatuażu, warto najpierw zasięgnąć opinii dermatologa, który oceni, czy blizna nie jest zbyt świeża na to, aby ją tatuować. Niestety, czasem nawet jeśli dermatolog da zielone światło, tatuażysta może nie podjąć się wykonania tatuażu na bliźnie. Jeśli zmiana na skórze jest zbyt twarda i włóknista, tusz może się rozlać i zamiast upiększyć miejsce na ciele, dodatkowo je oszpeci. W tym względzie warto zaufać wybranemu artyście, jeśli odmawia wykonania coveru.

Istnieje wiele rodzajów blizn, od dojrzałej, już zagojonej, przez blizny powstałe w wyniku zabiegu operacyjnego, po te, będące patologicznym wynikiem gojenia się urazu. Nie na każdej z nich można wykonać tatuaż. Najbardziej problematyczne mogą okazać się bliznowce i keloidy, czyli blizny włókniste, twarde, mające kolor od różowego do sinoczerwonego i nieregularny kształt - mówi Ula Mierzwa z Nanuszka Art Studio w Warszawie

Tatuaż na bliźnie jest tak samo bezpieczny, jak wykonanie tatuażu na 'zdrowej' skórze. Stosowane tusze z reguły nie powodują uczuleń, ale może się tak zdarzyć, że nasza tkanka zareaguje inaczej niż powinna. Dlatego warto być w ciągłym kontakcie z tatuatorem, który powie, jaka reakcja organizmu powinna nas zaalarmować.

Dla bezpieczeństwa wykonania tatuażu na bliźnie bardzo ważna jest higiena pracy w studio tatuażu - musimy zwrócić uwagę, czy artysta stosuje rękawiczki, używa jednorazowych igieł do maszynki i dezynfekuje miejsce pracy.

Zobacz także: Gojenie tatuażu - ile to trwa, etapy, pielęgnacja

Tatuaż na bliźnie - czy boli?

Z reguły tatuaż na bliźnie nie boli bardziej, niż ten na zdrowym naskórku. Często w miejscu zabliźnienia czucie jest osłabione, dlatego nie musimy obawiać się nadmiernego bólu. Wszystko jednak zależy od osoby, a także od miejsca, w którym tatuaż będzie wykonywany - z reguły tatuaże na szyi, żebrach czy mostku bolą o wiele bardziej niż te na udzie, przedramieniu czy łydce.

Tatuaże na bliźnie - wzory

Pomysłów na zakrycie tatuażem blizny może być naprawdę wiele. Po pierwsze powinniśmy zastanowić się, jaki styl tatuowania najbardziej do nas przemawia, czy podobają nam się tatuaże tradycyjne, czy może minimalistyczne, te w kolorze, lub wykonane tylko czarnym tuszem. Co ciekawe, czasami warto nie zakrywać całkowicie blizny, ale jedynie nieco ją 'pokolorować'.

Tatuaż na bliźnie po cesarce i ciąży

Tatuaż na bliźnie po cesarce to jeden z najpopularniejszych "cover-upów", po które zgłaszają się kobiety do studia tatuażu. To sposób zaakceptowania swojego ciała na nowo, aby blizna po cięciu nie wywoływała negatywnych wspomnień, a w miejscu bólu pojawił się uśmiech.

Tatuaż na bliźnie może pojawić się także na rozstępach po ciąży. Będą wtedy mniej widoczne, a tatuaż pomoże oswoić się na nowo z tym miejscem.

Tatuaż na bliźnie po samookaleczeniu

Do studia tatuażu często udają się także osoby, które w przeszłości same się okaleczały. Tatuaż na bliźnie w takim miejscu jest więc też formą terapii, co podkreśla tatuatorka Ula Mierzwa.

Często tatuaże na bliznach są też symbolem zakończenia pewnego okresu w życiu. Tatuować można tylko na zmianach całkowicie zagojonych, więc w przypadku samookaleczeń jest to też symbol pewnego zwycięstwa nad psychicznymi zaburzeniami - dodaje Ula Mierzwa.
Reklama

Takie blizny często umiejscowione są na przedramionach i udach, z reguły doświadczony tatuażysta bez kłopotu sobie z nimi poradzi.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane