Tatuaż tymczasowy - jakie są rodzaje tatuaży zmywalnych i ile się utrzymują?
Tatuaż tymczasowy to świetne rozwiązanie, które może być próbą przed podjęciem decyzji o wykonaniu trwałej ozdoby. Część z tymczasowych trzyma się kilka dni, a niektóre - kilka tygodni! Wśród tymczasowych ozdbób ciała wymienić możemy: tatuaże zmywalne, biotatuaż czy hennę. Każdy z nich oferuje inny efekt.

Tatuaż tymczasowy możemy wykonać w różnych celach. Jako ozdobę przed większą imprezą, w ramach ozdoby, a także jako próbę generalną przed trwałym tatuażem. Henna w niektórych kręgach kulturowych ma duże znaczenie i tatuaże z niej wykonuje się przed specjalnymi okazjami, jak ślub. Jest to jednak też sposób na przetestowanie wzoru na swojej skórze. Zobacz, jakie jeszcze są sposoby na wykonanie zmywalnego tatuażu, jakie są ceny i czy wszystkie z nich wymagają wizyty w studio.
Spis treści:
- Dlaczego warto wykonać tatuaż tymczasowy na swoim ciele?
- Ile trzyma się tymczasowy tatuaż?
- Czym są tatuaże zmywalne i jaki jest sposób aplikacji tatuażu?
- Czym jest biotatuaż? To trend, który zyskuje popularność
- Tatuaże z henny - doskonała alternatywa tymczasowych tatuaży
- Jak wybrać wzór tymczasowego tatuażu?
- Jaka jest cena tymczasowego tatuażu?
Dlaczego warto wykonać tatuaż tymczasowy na swoim ciele?
Jeśli szukasz idealnego sposobu, aby przetestować wzór tatuażu lub zdecydować, czy w ogóle podobają ci się tego typu ozdoby na twoim ciele, warto zacząć od tymczasowego tatuażu. To szybki sposób, który pozwoli przetestować dany pomysł czy motyw. Dostępnych jest kilka możliwości, spośród których możecie wybierać - dają one różne efekty i utrzymują się na skórze od 7 dni do nawet kilku miesięcy! Zanim zdecydujesz się na wykonanie ozdoby na całe życie, to wykonanie chwilowej ozdoby naskórka będzie doskonałym testem. To również świetne rozwiązanie, jeśli jeszcze nie macie 18 lat. Zatem zobaczcie, jakie macie możliwości wykonania tymczasowego tatuażu!

Zobacz także: Tatuaż z henny - jak zrobić, cena i trwałość
Ile trzyma się tymczasowy tatuaż?
Wśród tatuaży tymczasowych istnieje kilka sposobów, które mają różną trwałość i w różny sposób zmywają się ze skóry. Do polecanych produktów należą m.in. tatuaże wodne, henna i... biotatuaż.
Tatuaż wodny to tatuaż znajdujący się na arkuszu, który przykładamy i odbijamy na ciele przy pomocy wody. Jest najmniej trwałą formą tymczasowego tatuażu, ale jednocześnie taka, która potrafi nas wyróżnić z tłumu. Nakłada się go bardzo szybko i wygląda niezwykle atrakcyjnie. Chociaż kojarzy się z tatuażem dla dzieci, to mogą go stosować wszyscy! Zmywalne tatuaże wyglądają zjawiskowo i możesz je znaleźć nawet w sklepie lub drogerii! To świetne rozwiązanie, jeśli planujesz się wybrać na większe wyjście lub organizujesz imprezę.
Prawdziwa, naturalna henna utrzymuje się na skórze do trzech tygodni. Za jej pomocą możesz tworzyć oryginalne wzory, dopasowane do swojego gustu. Możemy uzyskać efekt od subtelnego aż po mocne, grube linie. Pamiętaj jednak, aby używać najwyższej jakości henny, która będzie bezpieczna dla skóry.

Czym są tatuaże zmywalne i jaki jest sposób aplikacji tatuażu?
Tatuaże zmywalne, inaczej zwane "kalkomaniami", to wzory odbite na specjalnym papierze, który umożliwia ich aplikację na inną powierzchnię. W przypadku tatuaży mówimy o skórze. Gotowe tatuaże zmywalne możemy kupić w popularnych drogeriach, dlatego w tym przypadku będziemy korzystać z gotowych wzorów z szerokiej oferty. Jednak niektóre drukarnie oferują wydruk własnych projektów, chociaż wówczas wydłuża to czas oczekiwania i musimy specjalnie szukać takiej usługi.

Jak zrobić taki tatuaż? To bardzo proste!
- Zazwyczaj na pojedynczym arkuszu znajduje się kilka wzorów. Zacznij od wycięcia wybranego elementu.
- Następnie odklej z niego przezroczystą folię ochronną i przyłóż na wybrany fragment ciała. Pamiętaj, że musi on być oczyszczony i wysuszony, aby wzór lepiej się przykleił.
- Po nałożeniu tatuażu na skórę, namaczamy papier i przytrzymujemy przez czas podany przez producenta.
- Potem delikatnie zdejmujemy papier ze skóry.
- Ostatni etap to odczekanie, aż tatuaż wyschnie i się utrwali.
- Aby tatuaż wyglądał nieco bardziej naturalnie, przypudruj jego powierzchnię delikatnym transparentnym pudrem.
Pamiętaj jednak, że ta forma tymczasowego tatuażu jest bardzo nietrwała. Zazwyczaj zaczyna się zmywać ze skóry przy pierwszym myciu. Jednak jest to także zaleta, kiedy chcesz ozdobić ciało zaledwie na kilka godzin.
Zobacz także: Jak zrobić tatuaż w domu?
Czym jest biotatuaż? To trend, który zyskuje popularność
Biotatuaż, czyli tatuaż biologiczny, to jeden z nowszych trendów, po który sięgamy coraz chętniej. Biotatuaż ma być alternatywą dla osób, które nie przepadają za zmywalnymi tatuażami i nie mają ochoty na tworzenie permanentnych wzorów przy pomocy tuszu. Jeśli szukasz pomysłów na alternatywę, może to być rozwiązanie idealne dla ciebie! Biotatuaż do złudzenia przypomina trwały tatuaż, jednak po jakimś czasie zaczyna znikać ze skóry. Wykonuje się go przy pomocy atramentu, który jest stopniowo wchłaniany przez nasz organizm. Ten proces, w zależności od indywidualnych predyspozycji, może zabrać od 9 miesięcy do kilku lat. Średni okres trwałości to około roku. Trwałość takiego tatuażu zależy od wielu czynników, do których należą m.in.:
- sposób pielęgnacji skóry przed i po wykonaniu tatuażu,
- wiek - młodsza skóra szybciej się złuszcza i regeneruje, więc tatuaż szybciej zniknie,
- typ skóry - na odwodnionej, suchej skórze tatuaż będzie się mniej utrzymywał,
- wpływ słońca - tusz blednie wraz z wystawianiem go na słońce, dlatego częsta ekspozycja znacznie skróci jego trwałość.
Pamiętaj, że tatuaż nie znika nagle ze skóry - jest to proces, w trakcie którego rysunek traci wyrazistość, staje się wypłowiały i mniej detaliczny. Nie wszyscy tatuatoży zgadzają się na wykonanie takiego wzoru, ponieważ bywają przypadki, w których tatuaż nie znika kompletnie ze skóry.

Jak to jednak możliwe, że tusz znika ze skóry? Cała koncepcja opiera się na wykorzystywaniu atramentu o mniejszych cząsteczkach, które łatwiej się rozkładają i ciało je absorbuje. Twórcy tej innowacyjnej formuły twierdzą, że ta metoda jest całkowicie bezpieczna, a także została zaakceptowana przez amerykańską Agencję Żywności i Leków.
Do wykonania biotatuażu wykorzystuje się ten sam sprzęt oraz technikę, co w przypadku tatuażu permanentnego. Wykonywany jest zazwyczaj przez tych samych arystów, jednak przed umówieniem wizyty upewnij się, że osoba wykonująca tatuaż będzie miała tę opcję w swojej ofercie. Tusz wprowadza się pod skórę na głębokość 0,3-1 cm. Ponieważ metoda i sprzęt nie odróżnia się niczym od klasycznego wykonywania wzoru, odczucia będą identyczne i zależne od naszego progu bólu i miejsca, które tatuujesz. W zabiegu dochodzi do naruszenia skóry, dlatego możliwe jest lekkie krwawienie, zaczerwienienie i opuchlizna. Podobnie jak zwykły tatuaż, ten też musi się wygoić. Najpopularniejsze miejsca wykonania to tatuaż na przedramieniu, a także na łopatce, udzie czy żebrach.
Pamiętaj - jeśli masz alergię na klasyczny tusz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten również cię uczuli, dlatego przed zabiegiem wykonaj próbę uczuleniową!
Zobacz także: Jak dbać o świeży tatuaż? Bez przestrzegania tych tipów na pewno szybko się nie zagoi
Tatuaże z henny - doskonała alternatywa tymczasowych tatuaży
Henna to jeden z tradycyjnych sposobów ozdabiania ciała, który wywodzi się ze starożytności. To naturalny barwnik, który pozyskiwany jest z roślin, jednak należy także do alergenów i powoduje reakcje uczuleniowe. Jednak jeśli nie macie alergii na hennę, to będzie doskonały sposób na tymczasowe ozdobienie swojego ciała! Pamiętaj także, że henna nie jest tatuażem czarnym! Naturalny barwnik ma odcienie brązu, czerwieni lub rudości. Tatuaże z "henny", które często są wykonywane w turystycznych miejscowościach, w rzeczywistości są chemiczną mieszanką.

Tatuaż wykonywany henną wykonuje się na oczyszczonej skórze. Mniej wprawione osoby mogą korzystać z szablonów i odbijać wzór na skórze, a następnie podążać za liniami przy nakładaniu henny. Jednak wiele artystów rysuje unikatowe wzory ręcznie. Są one niepowtarzalne i niejednokrotnie bardzo ozdobne. To bardzo estetyczne, ładne tatuaże, wykonane z dbałością o detale. Hennę aplikuje się przy pomocy specjalnego aplikatora, a bardzo ważne jest równomierne nakładanie pasty. Następnie henna musi zaschnąć na skórze i zabarwić ją. Przez około pięć godzin nie wolno moczyć miejsca pokrytego substancją. Po tym czasie henna zacznie się wykruszać, pozostawiając na ciele ozdobny wzór.
W zależności od typu henny oraz naszych indywidualnych predyspozycji, może ona się utrzymywać od 7 dni do 4-5 tygodni. Kluczowa w przypadku henny jest także pielęgnacja skóry po zabiegu.
Zobacz także: Henna do tatuażu - jak wybrać i sprawdzić jej jakość?
Jak wybrać wzór tymczasowego tatuażu?
W przypadku wyboru wzoru mamy dwie możliwości:
- Najpopularniejsze tatuaże zmywalne to gotowe wzory, spośród których wybieramy pasujące nam arkusze. Nie mamy możliwości ingerowania w projekt, chyba że zdecydujemy się stworzyć własny i zlecić jego wydruk drukarni.
- Henna oraz biotatuaż pozostawiają nam pełną dowolność w kwestii wyboru wzoru. Możesz nimi wykonać popularniejsze wzory, jak motyle, kwiaty czy też napisy oraz bardziej unikatowe kompozycje.
Wybierając wzór tatuażu kieruj się przede wszystkim swoim poczuciem estetyki. Ponieważ nie jest to trwała ozdoba, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wypróbowanie takich projektów, których nie odważyłabyś się wytatuować na stałe.
Jaka jest cena tymczasowego tatuażu?
W zależności od metody, na którą się zdecydujesz, tatuaże mogą kosztować od kilku do kilkuset złotych. Najtańsze będą zmywalne tatuaże - szablon może kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Sporo droższe są biotatuaże i henna, których cena uzależniona jest od wielkości i skomplikowania wzoru. Za niewielki wzór biotatuaż będzie kosztował od 100 zł, natomiast henna - od kilkudziesięciu.