Reklama

Zanim rozpocznie się magiczny moment ślubu, musicie zmierzyć się z niemałą ilością papierologi. Jest to niezbędny i niekoniecznie ulubiony element przygotowań do wielkiego dnia, jednak jest on niezbędny. Co ważne, ilość dokumentów niezbędna do ślubu kościelnego znacząco przewyższa tę do ślubu cywilnego.

Reklama

Spis treści:

  1. Dokumenty do ślubu cywilnego
  2. Dokumenty do ślubu kościelnego
  3. Dokumenty do ślubu konkordatowego

Dokumenty do ślubu cywilnego

Podczas wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego narzeczeni uzgodnią z urzędnikiem datę ślubu, ustalą swoje nazwisko po ślubie oraz nazwisko swoich przyszłych dzieci. Urzędnik przygotuje zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Zaświadczenie jest ważne przez 6 miesięcy od daty złożenia.

Na wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego przygotujcie:

  • dowody tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • skrócone akty urodzenia (jeśli USC nie jest powiązany z waszą miejscowością urodzenia),
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej na konto odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego lub pieniądze do uiszczenia opłaty skarbowej* na miejscu,
  • orzeczenie sądu o pozwolenie na ślub cywilny (jeśli małżeństwo może zostać zawarte wyłącznie za zgodą sądu).

*Opłata za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł.

W przypadku ceremonii cywilnej z obcokrajowcem wymagane są dodatkowe formalności w celu potwierdzenia jego tożsamości i stanu cywilnego. Cudzoziemiec musi przedstawić odpis aktu urodzenia oraz dokument o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa.. Jeśli był w poprzednim małżeństwie, to wymagany jest również odpis aktu małżeństwa, a także dokument potwierdzający oficjalne rozwiązanie małżeństwa.

Co ważne, wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego uprawnionego do takich tłumaczeń lub polskiego konsula.

Jeśli Twój partner/partnerka zza granicy nie umie porozumiewać się w języku polskim, to na wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego niezbędne jest zapewnienie tłumacza lub biegłego.

Dokumenty do ślubu kościelnego

W przypadku świętej ceremonii zaślubin para młoda musi uzbroić się w większą cierpliwość, gdyż wymagana jest znacznie szersza liczba dokumentacji. Narzeczeni muszą udowodnić, że mogą przysięgać miłość przed Bogiem, poprzez potwierdzenie odpowiednich sakramentów i przygotowania do małżeństwa.

Dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego obejmują:

  • metryki chrztu,
  • świadectwa bierzmowania,
  • potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich,
  • potwierdzenie uczestnictwa w poradni rodzinnej,
  • protokół przedślubny,
  • dokument potwierdzający zapowiedzi przedślubne,
  • indeks katechizacji (jeśli wymaga tego proboszcz).
Reklama

Dokumenty do ślubu konkordatowego

Ślub konkordatowy jest połączeniem ślubu cywilnego i kościelnego. Podobnie jak w przypadku ślubu w kościele musicie przygotować komplet dokumentów związanych z waszym życiem religijnym: metryki chrztu i świadectwa bierzmowania. Dodatkowo niezbędne jest także dopełnienie wszelkich obowiązków w Urzędzie Stanu Cywilnego, tak jak ma to miejsce w przypadku ślubu cywilnego.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane