Oświadczyny - poradnik, który rozwieje wszystkie wątpliwości!
Oświadczyny to niemałe przeżycie. Już samo podjęcie decyzji, że to właśnie ta jedyna osoba, może nie być proste, a co dopiero organizacja tak ważnego wydarzenia. W obliczu filmów romantycznych oczekiwania wielu zakochanych osiągnęły poziom Mont Everest, jednak w naszym artykule podpowiemy ci, jak im sprostać i zorganizować udane oświadczyny!

W artykule kompleksowo przeprowadzimy cię przez proces organizacji oświadczyn. Najpierw wyjaśnimy ci, jaka jest tradycja zaręczyn, a następnie odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania, które trapią przyszłych narzeczonych.
Spis treści:
- Co to są oświadczyny?
- Zaręczyny a oświadczyny – czym się różnią?
- Tradycyjne oświadczyny – jak wyglądały?
- Współczesne oświadczyny – jak wyglądają?
- Kiedy się oświadczyć?
- Jak zorganizować oświadczyny?
- Skąd wziąć pomysł na oświadczyny?
- Idealne oświadczyny a pierścionek zaręczynowy
- Co powiedzieć ukochanej osobie w oświadczyny?
- Odrzucenie oświadczyn – jak się zachować?
- Sennik oświadczyny – co oznacza taki sen?
Co to są oświadczyny?
Najważniejsze pytanie brzmi, czym są oświadczyny. Wiele osób uważa, że liczą się wyłącznie wtedy, gdy druga połówka w oficjalny sposób wyrazi swoją chęć wspólnej przyszłości. A jak na takie podejście zapatruje się słownikowa definicja? Oświadczyny według Wielkiego Słownika Języka Polskiego to:
„Złożenie propozycji zawarcia małżeństwa, czynione tradycyjnie przez mężczyznę kobiecie, a dawniej także połączone z prośbą o zgodę na małżeństwo, kierowaną do jej rodziców lub opiekunów.”
Zaręczyny a oświadczyny – czym się różnią?
Wiele osób zamiennie używa tych dwóch słów, a nie jest to poprawne.
Zaręczyny to: „przyrzeczenie małżeństwa składane sobie przez parę; też: uroczystość z tej okazji.” Są one więc oficjalną formą prośby o wspólną przyszłość wraz z wyprawieniem uroczystości. Może nią być romantyczna kolacja czy też impreza dla całej rodziny.
Różnica oświadczyny a zaręczyny polega więc na uroczystości wyrażenia prośby do swojej wybranki lub wybranka. Nawet nieoficjalne złożenie propozycji zawarcia małżeństwa można nazwać oświadczynami, lecz uroczyste poproszenie „o rękę” to zaręczyny.
Tradycyjne oświadczyny – jak wyglądały?
Tradycyjne oświadczyny były wydarzeniem, w którym brał udział nie tylko wybranek i dziewczyna, lecz również swat i rodzice.
Zgodnie z tradycją, zaręczyny lub zrękowiny miały bardzo oficjalny charakter. Młodzieniec musiał udać się do swata o zgodę na zrękowiny. Swat mógł przystać na zaręczyny lub wręczyć młodzieńcowi tzw. czarną polewkę, czyli rosół z krwią kaczki, który tradycyjnie oznaczał odmowę.
Jeśli jednak mężczyzna uzyskał zgodę, to rodzice obu rodzin musieli udzielić wzajemnie przyrzeczenia nad wspólnym chlebem oraz wymienić się upominkami. Obie rodziny w trakcie oświadczyn omawiały przyszłe życie pary młodej oraz okoliczności ich zaślubin.
Współczesne oświadczyny – jak wyglądają?
Współcześnie oświadczyny nie wymagają aż tylu zgód. Wielu osób ogranicza się wyłącznie do zobowiązującego „TAK”. Najczęściej mężczyzna zabiera kobietę na romantyczną kolację lub wyprawę, na których decyduje się zadać magiczne pytanie.
Coraz częściej zdarza się jednak, że to nie mężczyzna, a kobieta postanawia zadać zobowiązujące pytanie. Współczesne oświadczyny dopuszczają także wręczenie pierścionka zaręczynowego mężczyźnie. Choć starsze pokolenia może to nieco zdziwić, to czasem po prostu trzeba „wziąć sprawy w swoje ręce” i przyspieszyć legalizację związku.
Na oświadczyny dość często decydują się także pary homoseksualne, które nie mogą zalegalizować związku cywilnego w Polsce. To dobry pomysł, by potwierdzić swoją drugą połówkę o szczerej miłości i poważnych zamiarach względem wspólnej przyszłości. Oficjalne zaręczyny będą ważną deklaracją dla ukochanej osoby, a jeśli zechcecie pójść o krok dalej, to dobrym rozwiązaniem jest ślub humanistyczny.
Czy pytać rodziców ukochanej lub ukochanego o zgodę?
W XXI wieku niewiele decyduje się pytać o zgodę rodziców ukochanej lub ukochanego. Warto jednak wziąć pod uwagę wartości i osobowości swojej drugiej połówki. Jeśli jest ona silnie związana z rodziną, to prośba o zgodę na oświadczyny skierowana do rodziców, może zostać miło odebrana. Przyszła narzeczona lub narzeczony upewni się, że widzisz waszą wspólną przyszłość poważnie, dlatego decydujesz się włączyć w moment zaręczyn rodzinę.
Kiedy się oświadczyć?
Nie istnieje matematyczny wzór na to, kiedy się oświadczyć. W tak ważnej kwestii musisz podjąć decyzję sam. Niektóre pary szczęśliwie decydują się spędzić resztę życia razem już po kilku miesiącach, zaś inne potrzebują kilku lat.
Upewnij się, że oboje jesteście szczęśliwi w stałym związku. Jeśli są między wami dobre relacje, to nie warto czekać na jakiś wyjątkowy moment, gdyż ten często nigdy nie nadchodzi. A często im dłużej zwlekasz z oświadczynami, tym trudniej ich dokonać.
Jak zorganizować oświadczyny?
Idealne oświadczyny powinny zawierać pewien element zaskoczenia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na oświadczyny na plaży, w górach czy też domowym zaciszu, spróbuj zaskoczyć swoją przyszłą narzeczoną lub przyszłego narzeczonego.

Możesz poprosić o pomocą profesjonalne firmy eventowe. Mają one świetne pakiety na zaręczyny. Pomogą ci przygotować perfekcyjne całą oprawę, jednak same oświadczyny są twoim zadaniem.
Skąd wziąć pomysł na oświadczyny?
Przede wszystkim musisz się upewnić, gdzie się oświadczyć wybrance lub wybrankowi, a to nie jest tak prostym zadaniem.
W ciągu roku jest wiele okazji na moment oświadczyn. Do najpopularniejszych należą Boże Narodzenie i Sylwester. Według komedii romantycznych to idealne okazje na wyznanie miłości, jednak czy aby na pewno to idealny moment, by wyznać dozgonną miłość ukochanej osobie?
Czasem lepiej zrobić to w bardziej spokojny dzień. Możesz np. zarezerwować stolik w waszej ulubionej restauracji i zaprosić drugą połówkę na wspólne spędzenie wieczoru. Oświadczyny podczas romantycznej kolacji nie należą do najbardziej wyszukanych pomysłów, jednak są jedną z najbardziej pewnych opcji.
Możesz postawić także na bardziej oryginalne pomysły na oświadczyny, np. zaręczyny na plaży. To motyw, który kochają komedie romantyczne, a jeśli twoja druga połówka uwielbia je oglądać, to możesz być niemal pewny, że na to jedno pytanie uzyskasz odpowiedź twierdzącą.
Zobacz także: Jak się oświadczyć dziewczynie? 7 pomysłów na oryginalne zaręczyny
Oświadczyny na weselu – hit czy kit?
W Polsce popularnym rozwiązaniem są oświadczyny na weselu. Wiele osób klęka na prawe kolano tuż po „rzuceniu” bukietu przez pannę młodą. Najczęściej zamiast tradycyjnego rzucania, wręcza ona bukiecik wybrance, a wówczas pojawia się partner lub partnerka.
Naszym zdaniem oświadczyny w dniu ślubu nie są najlepszym pomysłem. W końcu to panna młoda i pan młody powinni być gwiazdami wieczoru. Organizując oświadczyny w ich dzień możecie zabrać im całą atencję, co może popsuć zabawę parze młodej na weselu.
Idealne oświadczyny a pierścionek zaręczynowy
Kolejny dylemat, który jest zmorą oświadczyn: jak zdobyć rozmiar pierścionka zaręczynowego. To pytanie trapi wszystkich, którzy chcą klęknąć przed ukochaną osobą.
Najprostszym sposobem jest pożyczenie ze szkatułki pierścionka, który nosi na co dzień. Następnie udaj się do jubilera z prośbą o zmierzenie średnicy i wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego.
Jeśli jednak twoja przyszła narzeczona lub narzeczony nie nosi biżuterii, to możesz poprosić o pomoc mamę lub przyjaciółkę. Niech zabierze twoją druga połówkę do jubilera na wspólny shopping, a następnie podpatrzy rozmiar pierścionka.
Na który palec założyć pierścionek zaręczynowy?
Gdy pierścionek zaręczynowy jest już wybrany, to pora zmierzyć się z kolejnym dylematem: na który palec założyć pierścionek podczas oświadczyn? W tym przypadku odpowiedź będzie zdecydowanie prostsza.
Pierścionek zaręczynowy zakładamy na serdeczny palec prawej ręki.
Co powiedzieć ukochanej osobie w oświadczyny?
Ułożenie pięknej przysięgi miłości może sprawiać im problem. W takiej sytuacji warto powiedzieć coś po prostu od serca. Zastanów się, za co najbardziej kochasz ukochaną osobę i dlaczego to właśnie z nią chcesz spędzić całe życie.
Proste słowa, bukiet kwiatów i oczywiście pierścionek zaręczynowy wystarczą, by stopić jej serce i wzruszyć ją do łez.
Odrzucenie oświadczyn – jak się zachować?
Oświadczyny nie zawsze pójdą zgodnie z naszą myślą. Nawet jeśli przemyślisz wszystko od A do Z – co powiedzieć ukochanej osobie i gdzie ją zabrać na zaręczyny – może się zdarzyć, że odrzuci ona propozycję wspólnej przyszłości.

W takiej sytuacji nie popadaj w złość. Może to po prostu nie jest właściwy moment. Często zdarza się, że kobieta jest w szoku, dlatego decyduje się odrzucić pierścionek zaręczynowy. Być może po dłuższym namyśle zdecyduje się jednak na przyjęcie oświadczyn.
Jeśli zaręczyny nie pójdą zgodnie z twoją myślą, to koniecznie porozmawiaj później z ukochaną osobą. Postaraj się dowiedzieć, co było powodem jej decyzji, i czy są szanse na przyszłe pomyślne oświadczyny. Szczera rozmowa jest kluczem do sukcesu.
Sennik oświadczyny – co oznacza taki sen?
Najczęściej oświadczyny w snach nie oznaczają takich wydarzeń w życiu realnym. Pierścionek zaręczynowy we śnie może zwiastować zakończenie związku lub innej ważnej dla nas relacji.
Jeśli śniły ci się oświadczyny i zaręczyny obcej osoby, to może oznaczać, że niedługo to właśnie ty możesz się spodziewać takiego wydarzenia. Ewentualnie, może to również oznaczać, że w najbliższym czasie rozpoczniesz piękną przyjaźń z żonatym mężczyzną lub zamężną kobietą.
Czasem sen może przedstawiać też zerwanie oświadczyn. Rzucony pierścionek zaręczynowy może być zwiastunem problemów w związku.