Styl rustykalny – wesele inspirowane sielskim klimatem
Wesele w stylu rustykalnym to niegasnący trend, który łączy elementy folkloru z naturą, spokojem i delikatnością. Sielski motyw określany jest jako prosty, ale uniwersalny, dzięki czemu odpowiada różnym gustom. Styl rustykalny podczas przyjęcia weselnego rozbudza poczucie swobody i kreuje romantyczne otoczenie.

- Karolina Hartman, Joanna Lechowicz
Rustykalne wesele to przede wszystkim ciepła atmosfera oraz klimat wiejskich chatek. Podczas takiego przyjęcia zaproszeni goście mogą bawić się bez skrępowania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego coraz więcej nowożeńców wybiera wesele w duchu sielskich klimatów.
Spis treści:
- Charakterystyka wesela w stylu rustykalnym
- Czym się różni styl rustykalny od boho?
- Idealne miejsce na wesele w rustykalnym stylu
- Jakie dekoracje pasują do rustykalnego wesela?
- Sielskie propozycje atrakcji dla gości
- Weselne, rustykalne menu – czy to możliwe?
- Jak się ubrać na wesele w stylu rustykalnym?
- Rustykalny strój pary młodej
- Ile kosztuje wesele w sielskim klimacie?
- Rustykalne wesele – inspiracje
Charakterystyka wesela w stylu rustykalnym
Wesele w rustykalnym stylu to idealna propozycja dla osób, które marzą o przyjęciu z dala od hałasu miasta. Zazwyczaj uroczystość odbywa się blisko natury, a całe przyjęcie wyróżnia minimalizm, swoboda, nawiązanie do wsi i ludowych tradycji.
Rustykalne wesele kojarzy się ze spokojem, sielską atmosferą i swobodą, której mogą pozazdrościć pozostałe style. Przyjęcie w takim klimacie czerpie inspiracje z naturalnych materiałów i nawiązuje do piękna rzeczy niedoskonałych.
Prosty, a jednocześnie niebanalny styl rustykalny nie dąży do perfekcji. Tutaj liczy się przede wszystkim:
- autentyczność,
- stonowane kolory,
- natura i kwiaty,
- luźna atmosfera,
- inspiracja folklorem.
Czym się różni styl rustykalny od boho?
Wesele rustykalne dość często mylone jest z weselem boho. Oba style łączy luźniejsza atmosfera, a także miejsce uroczystości blisko natury. Zarówno boho i rustykalny klimat to: swoboda, naturalność, brak przepychu, zwiewne kreacje.
Jednak warto zaznaczyć, że wesela w stylu rustykalnym i boho różnią się od siebie. Styl rustykalny wyróżnia nawiązanie do życia na wsi, naturalne barwy (zieleń, brąz, szarość, beż), a także rękodzieła artystyczne. Boho odwołuje się również do innych kultur np. hipisowskiej i cygańskiej. Tutaj delikatne barwy przeplatają się z mocnymi kolorami (bordo, żółć, czerń) oraz etnicznymi wzorami.
Idealne miejsce na wesele w rustykalnym stylu
Idealna przestrzeń na wesele w stylu rustykalnym powinna nawiązywać do nieokiełznanego piękna przyrody. Najczęściej młode pary na miejsce organizacji swojego przyjęcia wybierają wiejską chatę bądź stodołę. Takie budynki doskonale oddają sielski klimat i są „same w sobie” świetną dekoracją stylu rustykalnego. Proste, drewniane konstrukcje podkreślają piękno naturalnych i minimalistycznych elementów dekoracyjnych.

„Wszystko, byleby jak najdalej od zgiełku miasta” – to naczelna zasada, którą warto kierować się, wybierając miejsce na rustykalne wesele. Pola, łąki, lasy, rzeczki, stawy sprzyjają kreowaniu sielskiej atmosfery. Ze stylem rustykalnym idealnie łączą się również wesela w plenerze, które umożliwiają bliski kontakt z naturą.
Warto pamiętać, że z pomocą odpowiednich dekoracji rustykalnych, każde miejsce może wyróżniać się beztroskim klimatem jak za dawnych lat.
Jakie dekoracje pasują do rustykalnego wesela?
Rustykalne wesela nie lubią przepychu, ale starannie dobrane dekoracje tworzą spójną, delikatną aurę. Piękno stylu rustykalnego tkwi w detalach, o które warto zatroszczyć się podczas organizacji wymarzonego przyjęcia.
Polne kwiaty
Kwiaty powinny stanowić podstawę dekoracji sali weselnej i kościoła. Gipsówki, maki, paprotki, chabry – wyprawiając ślub latem, na polskich łąkach łatwo znaleźć feerię przepięknych barw natury. Kompozycje kwiatowe mogą zostać uzupełnione o suszone zioła, które przy okazji zapewniają cudowne walory zapachowe.
Postarzałe meble
Meble w starym stylu są niemal obowiązkowym elementem wystroju wnętrza rustykalnego wesela. Oddają dwie najważniejsze cechy życia wiejskiego – docenienie piękna świata w jego naturalnej odsłonie i poszanowanie praw natury, w tym upływającego czasu. Meble i stoły weselne można przyozdobić obrusami z koronki.

Naturalne materiały
Styl rustykalny podkreśla piękno naturalności. Wszelkie dodatki nie powinny być poddawane nadmiernej obróbce. Do stworzenia dekoracji najlepiej sprawdzą się materiały takie jak: surowe drewno, sznurek jutowy, czy też len.
Z naturalnych surowców można stworzyć efektowne rzeczy. Przykładowo, plastry drewna doskonale sprawdzają się jako podstawki pod winiety. Pieńki drzew są świetnym zamiennikiem kwietników, a jutowym sznurkiem można obwiązać słoiki z brązowego szkła, które idealnie sprawdzą się jako naturalne lampiony!

Nastrojowe oświetlenie
Podczas rustykalnego ślubu i wesela warto zadbać o naturalne światło. To ono może zagwarantować magiczny klimat. W takiej scenerii idealnie sprawdzają się kolorowe lampiony, a także różnorodne świece, które pomagają nastrojowo oświetlić wiejski stół i przestrzeń zabaw dla gości weselnych.

Własnoręczne dekoracje
Idealnie przygotowane sielskie wesele, wyróżniają własnoręcznie zrobione dekoracje. Połączenie naturalnych materiałów z pastelami lub kolorami drewna i ziemi to sposób na rustykalne elementy. Warto wykonać samodzielnie dekoracje, które aranżują wiejski klimat. To mogą być np. drewniane skrzynki z polnymi kwiatami, postarzałe ramki na zdjęcia, lampiony z drewna, koronkowe serwetki, jutowe woreczki – winiety.
Sielskie propozycje atrakcji dla gości
Odpowiednie miejsce i wystrój to nie wszystko, aby zaaranżować wesele w stylu rustykalnym. Równie ważne są atrakcje dla gości, dzięki którym każdy poczuje się swobodnie. Co wprawi zaproszonych w sielski nastrój? Oto propozycje:
- Fotobus: mobilna fotobudka na wesele w stylu boho – retro.
- Prossecco Van: bar na kółkach, idealnie komponuje się z naturą.
- Lampiony szczęścia: gwarantują świetlny pokaz i niezapomniane emocje.
- Ognisko: na świeżym powietrzu ze swojskim jedzeniem.
- Motyle: wypuszczenie motyli robi piorunujące wrażenie.
- Bubble show: zabawa z bańkami na świeżym powietrzu.
- Zimne ognie: kreują magiczną scenerię podczas najważniejszych chwil.
- Prezenty dla gości: koniecznie ręcznie robione z naturalnych materiałów.
- Bar lemoniadowy: pasujący do rustykalnych miejsc, doceniany przez dzieci i dorosłych.
- Warsztaty plecenia wianków: tematyczna atrakcja i kwiaty jako miły upominek.
Weselne, rustykalne menu – czy to możliwe?
Nie istnieje definicja rustykalnego jedzenia, jednak to potrawy, które mocno kojarzą się przede wszystkim z: naturalnymi składnikami, tłuściejszymi daniami, propozycjami, w których liczy się przede wszystkim smak, a nie elegancki sposób podania. I choć wydawałoby się, że na rustykalne wesele wypada zamawiać wyłącznie swojskie jadło, to w praktyce taka zasada nie obowiązuje.
Najczęściej państwo młodzi decydują się na klasyczne menu obiadowe urozmaicone o bardziej swojskie przystawki czy desery. Takie rozwiązanie jest o wiele bezpieczniejsze niż podanie wyłącznie wiejskiego jedzenia, gdyż nie wszyscy goście przepadają za ciężkimi potrawami.
Tort weselny
Wśród najczęściej wybieranych tortów na wesele rustykalne, niekwestionowane pierwsze miejsce zajmuje naked cake, czyli tzw. nagi tort. Nie ma na nim masy cukrowej, spływającego lukru, czy też ultrasłodkich kremów. To świeża i lekka propozycja, która zachwyca swoją prostotą, a także naturalnością.

Naked cake idealnie wpisuje się w naturalistyczny styl przyjęcia. Najczęściej takie wypieki zdobią prawdziwe kwiaty, toppery do tortu lub świeże owoce. Wszelkie dodatki wyróżnia minimalistyczny styl.
Wiejski stół
Stół, który oferuje wyłącznie tradycyjne dania i ręcznie robione napitki oznacza popularny, a także niezastąpiony element wesela w stylu rustykalnym. Swojskie wędliny, ogórki, smalec, kiełbasy, boczki, kaszanki to propozycje, które kuszą nie tylko smakiem, ale i zapachem. Z kolei mocniejsze trunki rozluźniają atmosferę wśród gości.
Ważne, aby wiejski stół na wesele był wykonany z drewna i przyozdobiony polnymi kwiatami lub rustykalnymi świecznikami.
Słodki stół
To najróżniejsze słodkie smakołyki ustawione na pieńkach, drewnianych ściankach i skrzyneczkach. Idealnie na tę okoliczność sprawdzą się: mini babeczki, truskawki w czekoladzie, pierniczki, domowe wypieki, kruche ciasteczka, świeże owoce w galaretce.
Jeśli stół ma wyróżniać się rustykalnym stylem, zarówno słodkości, jak i elementy dekoracyjne powinny nawiązywać do natury, a także prostych przepisów. Do stworzenia sielskiego, słodkiego stołu na wesele – bogatego w desery można wykorzystać: bezbarwne kartony, korę z drzew, kwiaty, drewniane patery.

Jak się ubrać na wesele w stylu rustykalnym?
Rustykalne przyjęcie rządzi się swoimi prawami, również pod względem weselnych stylizacji. Kreacje gości najczęściej wyróżniają się prostym, zwiewnym stylem i naturalną elegancją.
Kobiety preferują długie, lekkie i jasne sukienki, ale w otoczeniu przyrody doskonale prezentują się również krótsze kreacje w pastelowych kolorach. Na weselu w swobodnym klimacie królują luźne i kobiece kroje, trampki, koronki, kwiatowe detale.
Cechą charakterystyczną rustykalnego garnituru jest kamizelka. Męskie stylizacje są zazwyczaj bardziej swobodne i z nawiązaniem do stylistyki retro. Matowe tkaniny, dżinsy, kraty, kapelusze, nietypowe dla klasycznego wesela barwy, wyróżniają męską modę w sielskim klimacie.
Rustykalny strój pary młodej
Para młoda podczas rustykalnego wesela powinna prezentować się wyjątkowo, stylowo, a jednocześnie swobodnie. Niezwykle ważne jest, aby państwo młodzi swoimi strojami nawiązali do tradycji, bliskości z naturą, prostoty, a także autentyczności.
To doskonała okazja, aby wyrazić siebie w nieszablonowy sposób. Weselne stroje pary młodej nie muszą odnosić się do klasycznych wzorców.
Suknia ślubna panny młodej
Idealna suknia ślubna na wesele w rustykalnym stylu to delikatna, prosta i zwiewna kreacja. Eleganckie, bogate w zdobienia i ciężkie propozycje wykończone kołem, które doskonale pasują na wesele w stylu glamour, nie współgrają z sielską atmosferą.
Podczas uroczystości w stylu rustykalnym doskonale sprawdzają się długie, finezyjne suknie, ale i krótkie, kobiece sukienki o swobodnych krojach. Odcienie materiałów powinny być jasne (biele, beże, pastele), a całość sukni ślubnej zachwycać swoją prostotą.
Cienkie, delikatne koronki, a także zwiewne rękawki perfekcyjnie zdobią rustykalne kreacje. Sukienka panny młodej może być upiększona kwiatowymi i ludowymi wzorami oraz nawiązywać do koncepcji boho. Sielski styl nie powinien przytłaczać ani urody pani młodej, ani piękna otoczenia.
Warto pamiętać, że suknia ślubna, mimo że prosta i zwiewna, nadal powinna wyróżniać się wdziękiem, a także elegancją.

Makijaż w rustykalnym stylu
Naturalność wyróżnia panny młode w rustykalnym stylu. W tym przypadku idealnie sprawdza się makijaż typu no make-up, który pomoże delikatnie podkreślić atuty urody, nie dominując całej stylizacji. Idealny makijaż powinien być spójny zarówno z suknią ślubną, jak i dodatkami. Starannie wykonany lekki makijaż: powiększa oko, odmładza cerę, skutecznie ukrywa niedoskonałości, a przede wszystkim pomaga poczuć się pięknie, ale naturalnie.

Pastelowe kolory np. róże tworzą romantyczny make–up. Podczas wykonywania delikatnego makijażu, mogą przydać się: bezbarwne błyszczyki, brzoskwiniowe rozświetlacze, róże w kremie na policzki, cienie w kolorze szampana, kosmetyki o naturalnych i ciepłych odcieniach.
Istotą subtelnego, weselnego make–upu są perfekcyjnie wyczesane brwi i wydłużone tuszem rzęsy. Rustykalny makijaż na wesele, mimo że minimalistyczny, powinien być dopracowany, a przede wszystkim trwały.
Naturalna fryzura na wesele
Fryzura panny młodej na wesele w rustykalnym stylu podkreśla kobiecość i wyróżnia się naturalnością. Tutaj nie ma miejsca na tony lakieru do włosów, diademy, złote ozdoby. Choć hollywoodzkie fale wyglądają przepięknie, to lepszym pomysłem będą luźne upięcia bądź naturalne loki przystrojone w polne kwiaty.

Coraz większą popularnością na sielskim weselu cieszą się lekkie, a zarazem eleganckie upięcia ślubne, w których nie wszystkie kosmyki włosów tworzą spójną całość. Naturalnie i uroczo prezentują się również rozpuszczone włosy w połączeniu ze zwiewną kreacją.
Ponadczasową propozycją na włosy w rustykalnym klimacie jest fryzura ślubna z warkoczem, która zachwyca oryginalnością i wdziękiem. Szczególnie luźny warkocz przyozdobiony kwiatami prezentuje się sielsko – zachwycająco!
Dodatki ślubne dla niej
Rustykalny strój panny młodej zawsze dopełniają delikatne, urocze dodatki. Skromny wianek ślubny z kwiatów efektownie podkreśla każdą fryzurę. Wybierając sielski klimat wesela, nie należy rezygnować z biżuterii. Warto jednak zdecydować się na subtelne bransoletki, drobne kolczyki, czy też kobiece, delikatne naszyjniki.
Bukiet ślubny z polnych kwiatów to must have podczas ceremonii zaślubień w rustykalnym stylu. Zwiewny welon z koronką dodatkowo podkreśla romantyczny, weselny nastrój.

Garnitur pana młodego
A jak powinien wyglądać przyszły pan młody w stylu rustykalnym? Na pewno nie tak oficjalnie, jak na klasycznym weselu. Panowie najczęściej wybierają garnitury z nieco lżejszych tkanin typu bawełna, czy też len. Zamiast czarnych, eleganckich smokingów, popularnością cieszą się brązowe, beżowe, zielone i błękitne garnitury. Zdecydowanie na rustykalnych weselach królują matowe, a nie połyskujące, męskie materiały.
Stylizacja pana młodego w rustykalnym stylu powinna czerpać inspiracje ze stylu retro, nawiązując do ducha dawnych czasów. To propozycje inny niż wszystkie: kamizelki w kratę, męskie mokasyny, brak klasycznych – czarnych kolorów, oryginalne i nieco szalone połączenia.

Dodatki do stroju dla niego
W przypadku stylizacji pana młodego na sielskie wesele, również należy zadbać o spójne z garniturem dodatki. Popularnością cieszą się kapelusze, spinki do mankiet w stylu retro, muszki i szelki do spodni. Drewniane zegarki, czy też bransoletki sznurkowe idealnie komponują się z całością męskiego stroju. Jeśli pan młody nosi okulary, warto na tę okazję zadbać o oprawki w stylu retro/vintage.

Ile kosztuje wesele w sielskim klimacie?
Jeśli para młoda postanawia samodzielnie przyrządzić rustykalne detale na ślub i wesele, to musi liczyć się z tym, że: dekoracje takie jak plastry drewna, pieńki drzew, czy też polne kompozycje kwiatowe są piękne, lecz bardzo pracochłonne. Samodzielna organizacja wesela w stylu rustykalnym to mniejszy wydatek (wyłącznie koszty materiałów), ale także więcej przepracowanych godzin. Warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie wydać kilka tysięcy i powierzyć organizację wesela profesjonaliście (konsultant ślubny).
Ile może kosztować wesele w stylu rustykalnym? Ciężko ustalić limit, gdyż jest to tzw. szklany sufit. Jeśli w tym wyjątkowym dniu zdecydujecie się wyprawić wesele w plenerze zabytkowej posiadłości wiejskiej, to koszty mogą być bardzo, bardzo wysokie. Natomiast średni koszt wesela rustykalnego wynosi od 60 000 do 200 000 zł za 100 osób.
Rustykalne wesele – inspiracje
Styl rustykalny wesela to niepowtarzalny klimat. Zainspiruj się i zobacz, jak może wyglądać wymarzone przyjęcie.
Wystarczą polne kwiaty, drewniane podstawki, proste świece i jutowy obrus, aby uzyskać rustykalny stół.

Sielski klimat wesela idealnie komponuje się z naturą i blaskiem nocy.

Drewniana ścianka to praktyczny dodatek podczas sesji zdjęciowej dla gości weselnych.

Stodoła przyozdobiona białymi elementami w połączeniu z wiszącymi lampkami prezentuje się estetycznie i subtelnie.
