Reklama

Reklama

10 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Twoje ciało ciągle się zmienia, miewasz zmienne nastroje, jesteś skłonna do płaczu, a czasem masz dość wszystkiego? To normalne na tym etapie: hormony ciążowe buzują, by dostarczyć maluszkowi wszystkim niezbędnych składników odżywczych i mikroelementów, powodując jednocześnie twoje rozchwianie emocjonalne. Dbaj więc o swoje dobre samopoczucie, odpoczywaj, wysypiaj się i staraj się nie denerwować, chociaż czasami może to być trudne. Ale są też dobre wiadomości: właśnie zakończył się czas, kiedy dziecko było szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych; teraz możliwość wystąpienia poważnych chorób lub utraty ciąży znacznie się zmniejsza.

Rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży

Od dziesiątego tygodnia lekarze określają już dziecko jako „płód”, gdyż wchodzi w następny etap rozwojowy. Od tego momentu do porodu narządy będą już tylko rosnąć, rozwijać się i udoskonalać swoje funkcje; zaczyna się zmniejszać ryzyko powstawania wad wrodzonych. Znikły błony między palcami rąk: widać już palce z opuszkami, a dłonie mają właściwe proporcje. Palce stóp także są pozbawione błon, chociaż są jeszcze zbyt długie w stosunku do całej stopy. Rozwinęły się także ramiona, a maluszek potrafi już zbliżać rączki ku sobie. Zwinięte w kłębek dziecko jest wielkości ma ok. 30-40 mm długości, waży około 5g. Na tym etapie maluszek potrafi rozpoznawać już twoje emocje – jeśli jesteś radosna i szczęśliwa, dziecko to czuje, a pozytywny nastrój mu się udziela. Podobnie w przypadku przygnębienia czy złości – staraj się więc myśleć pozytywnie.

10 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Może się to wydawać dziwne, ale pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy kobieta wręcz czeka na to, aby przybrać na wadze. Chciałabyś, aby twoja ciąża była już widoczna, tymczasem jeszcze nikt jej nie zauważa? Spokojnie, już niedługo twój zaokrąglony brzuszek będzie większy, a znajomi od razu będą widzieć twój odmienny stan. Zazwyczaj ciąża jest dobrze widoczna ok. 20 tygodnia, ale dużo zależy od tuszy i wzrostu przyszłej mamy: szybciej brzuszek da się zauważyć u pani niskiej i szczupłej, niż wysokiej i tęgiej. Zwykle druga lub kolejna ciąża jest później zauważalna niż pierwsza. Oczywiście przyszłe mamy bliźniaków lub trojaczków znacznie wcześniej będą mogły pochwalić się swoim brzuszkiem. Więcej o ciąży bliźniaczej dowiesz się z artykułu Skąd się biorą bliźnięta?

Reklama

Ciekawostki

Jak dowodzą naukowcy, mamy, które palą w ciąży, częściej mają dzieci nadpobudliwe ruchowo. Jeśli nadal palisz, może jednak warto rozważyć rozstanie z nałogiem?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane