Reklama

Reklama

12 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Twoja macica przesunęła się teraz z miednicy na przód brzucha, więc może się zmniejszyć jej ucisk na pęcherz – może częste wizyty w toalecie nie będą już konieczne. Oznacza to również, że wystający brzuszek będzie coraz bardziej widoczny. Może się też pojawić ciemna pionowa linia na brzuchu (nazywana z łaciny linea negra – czarna linia). Jest to efekt działania hormonów i nie należy się nią niepokoić – wkrótce po porodzie zniknie. Na przełomie 3 i 4 miesiąca ciąży możesz zacząć odczuwać zgagę – nieprzyjemne palenie i ból w przełyku, spowodowane cofaniem się treści pokarmowej. Jest to spowodowane działaniem progesteronu, który rozluźnia nieco dolny zwieracz przełyku, umożliwiając zarzucanie pożywienia wbrew perystaltyce. Zwłaszcza wtedy, kiedy znajdujesz się w pozycji leżącej zgaga może ci mocno doskwierać.

Rozwój dziecka w 12 tygodniu ciąży

Dziecko ma ponad 60 -70 mm długości i waży ok. 10-14g. Na skórze pojawiają się zawiązki cebulek włosowych. Dziecko zaczyna reagować na bodźce pochodzące z zewnątrz, np. na mocny dotyk reaguje gwałtownym ruchem ciała. Zarasta podniebienie dziecka, a jego twarz zyskuje już dziecięce proporcje. Jelita kurczą się i wykonują ruchy robaczkowe, przez ich ścianę wchłaniana jest glukoza, dobiega końca także kształtowanie się trzustki i tarczycy. Przysadka zaczyna wytwarzać hormony, formują się również zewnętrzne narządy płciowe dziecka. Zwiększa się ilość płynu owodniowego, więc płód może swobodnie pływać. Z niezwykłą szybkością namnażają się komórki nerwowe i powstają nowe połączenia nerwowe (synapsy). Zaczyna funkcjonować system odpornościowy maluszka, dzięki temu jeśli się przeziębisz, nie będzie to dla dziecka takie groźne.

12 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Nadchodzi drugi trymestr, który większość przyszłych mam znosi znacznie lepiej niż pierwszy, gdy doskwierają mdłości i osłabienie oraz wahania nastrojów – oraz trzeci, gdy większa masa ciała utrudnia poruszanie się. Ponadto ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest wówczas najmniejsze. Warto zaplanować teraz urlop, wyjazd na wakacje. Najbezpieczniejsza forma podróży dla kobiet w ciąży to pociąg, raczej mało uciążliwa jest też jazda samochodem (ale trzeba pamiętać o częstych postojach). Samolot jest kwestią sporną: wiele przyszłych mam twierdzi, że dobrze znoszą lot, jednak lekarze zalecają unikanie podróży lotniczych w ciąży. Każdy wyjazd powinien być przede wszystkim odpoczynkiem, a nie wyczynowym zwiedzaniem lub trekkingiem. Unikaj pośpiechu i zdenerwowania, spokojnie zaplanuj wycieczkę i ciesz się każdą chwilą.

Reklama

Ciekawostki

Będąc w ciąży kobiety często zauważają, że znacznie szybciej rosną im włosy i paznokcie. Jest to związane z przyspieszeniem przepływu krwi i zwiększeniem substancji odżywczych, co skutkuje lepszym odżywieniem komórek skóry.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane