14 tydzień ciąży - brzuszek rośnie!
W 14 tygodniu ciąży dziecko fika koziołki, macha rączkami i zaczyna trening odruchu ssania! Sprawdź, co jeszcze dzieje się na tym etapie ciąży!

- Łucja Zbieniewska

14 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
Witaj w drugim trymestrze ciąży! Cieszysz się, ale jednocześnie wraz ze wzrostem brzuszka coraz bardziej zaczynasz się martwić o stan zdrowia dziecka. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub dręczą Cię trudne pytania, nie wahaj się porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. Nudności i problemy trawienne u większości pań powinny już ustąpić, podobnie jak dyskomfort w obrębie piersi. Mogą ci doskwierać sporadyczne bóle brzucha – macica rośnie, rozwija się i potrzebuje coraz więcej miejsca. Niekiedy przyszłe mamy narzekają w tym czasie na tworzące się obrzęki stóp i kostek, zwłaszcza w okresie letnim.
Rozwój dziecka w 14 tygodniu ciąży
W czternastym tygodniu ciąży dziecko coraz więcej się rusza: fika koziołki, garbi się i prostuje, wymachuje rączkami i nóżkami (ale ty poczujesz jego ruchy ok. 18-19 tygodnia). Dzięki tej gimnastyce rozwija się jego układ nerwowy i wzmacniają się mięśnie. Ćwiczy także różne miny i grymasy, może nawet zrobić zeza. Rozpoczyna trenowanie odruchu ssania, poprzez podciąganie górnej wargi. Tarczyca dziecka zaczyna wytwarzać hormony: u chłopców pojawia się prostata, a u dziewczynek jajniki powoli zstępują z brzucha do miednicy. Nadal zmieniają się proporcje ciała: tułów rośnie szybciej niż głowa, a maluch coraz bardziej zaczyna wyglądać jak malutkie dziecko. Na skórze całego ciała pojawia się puszysty meszek, zwany lanugo, który zaniknie w 8 miesiącu ciąży. Dziecko osiąga wzrost 7,5 centymetra i waży około 14-18 gramów.
14 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
Wiele ciężarnych skarży się na bezsenność. Twoje ciało zmienia się, myślisz nieustannie o dziecku i o tym, co się dzieje wewnątrz ciebie – nic dziwnego, że nie możesz usnąć. Jest wiele sposobów na bezsenność, z których możesz skorzystać. Przede wszystkim ruszaj się: ćwicz, pływaj, chodź na spacery, ale nie rób tego bezpośrednio przed snem. Dobrze robi ciepła, wyciszająca kąpiel i wszelkie rytuały, związane z kładzeniem się spać: czytanie, słuchanie relaksującej muzyki, oglądanie filmu (ale nie horrorów!). Jeśli jesteś głodna, zjedz coś małego: jabłko albo inny owoc, twarożek, ciasteczko pszenne. Zadbaj o swoją wygodę: niech w pokoju nie będzie za zimno ani za gorąco, najlepiej, aby był wywietrzony; zapewnij sobie wygodną i miłą w dotyku pościel i odpowiednią ilość poduszek. Jeśli nadal nie możesz spać, wstań i zajmij się czymś, zamiast leżeć w łóżku i zadręczać się tym, że nie śpisz.
Ciekawostki
U zdecydowanej większości kobiet w ciąży pojawiają się rozstępy – różowe lub czerwone, lekko wcięte pasemka na brzuchu, udach lub piersiach. Są one wywołane rozciągnięciem się skóry przy szybkim przybieraniu na wadze. Bardzo trudno ich uniknąć, najlepiej stosować połączenie 3 czynników: odpowiednia dieta, dużo ruchu i właściwa pielęgnacja skóry. Więcej na ten temat poczytaj w artykule Rozstępy w ciąży.