Reklama

19 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Twój brzuszek się powiększa, a wraz z nim twoja waga, ale możesz także zaobserwować, że twoje dłonie i stopy zrobiły się opuchnięte. Przyczyną może być zatrzymywanie wody w organizmie oraz ogólne rozluźnienie więzadeł. Niektórym kobietom w czasie ciąży zwiększa się rozmiar stopy o pół numeru - i zwykle zmiana taka jest trwała. Jeśli więc twoje buty są zbyt ciasne, trzeba będzie się wybrać na zakupy i kupić nowe.

Rozwój dziecka w 19 tygodniu ciąży

Dziecko ma już ok. 15-16 cm długości i waży ok. 200 gramów. Bardzo intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, nawiązują się połączenia nerwowe pomiędzy mięśniami a mózgiem, więc maluszek ma kontrolę nad swoimi ruchami. Ręce i nogi mają teraz właściwe proporcje. Ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa, która będzie chronić jego skórę przed wirusami i bakteriami obecnymi w wodach płodowych aż do porodu. Ta mazista substancja składa się z wydzieliny gruczołów łojowych płodu, złuszczonych komórek nabłonka i włosków meszku płodowego i wydzieliny komórek owodni. Maź płodowa jest bogata w duże ilości przeciwciał, chroni dziecko w czasie życia płodowego i ułatwia przemieszczanie się maluszka przez kanał rodny w trakcie porodu.

19 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Drugi trymestr ciąży to idealny moment na zapisanie się do szkoły rodzenia – najlepiej zacząć uczęszczać na zajęcia po 20 tygodniu ciąży. Kurs w szkole rodzenia to świetny sposób na fizyczne i psychiczne przygotowanie się do pojawienia się na świecie dziecka. Najlepiej do szkoły rodzenia przychodzić z partnerem, bo zajęcia są przygotowane dla obojga rodziców. Kurs trwa ok. 5-6 tygodni, zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu przez ok. 1,5 godziny. W szkole dowiesz się więcej o psychologii ciąży, nauczysz się dobrych dla ciebie ćwiczeń wytrzymałościowych i oddechowych oraz relaksu, usłyszysz o tym, jak przebiega poród i jak się do niego przygotować. Badania dowodzą, że kobiety – zwłaszcza te, które rodzą po raz pierwszy – jeśli ukończyły szkołę rodzenia, podczas porodu są spokojniejsze, czują się pewniej i bezpieczniej.

Reklama

Ciekawostki

Aby lepiej poczuć ruchy dziecka, zjedz coś słodkiego i połóż się spokojnie na lewym boku. Po 15- 20 minutach twój maluszek powinien zacząć się wiercić. Z czasem wymachiwanie rączkami i nóżkami będziesz odczuwać coraz silniej.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama