20 tydzień ciąży - poznaj płeć dziecka
W 20 tygodniu ciąży najczęściej wykonywane jest tzw. USG połówkowe, podczas którego lekarz może z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić płeć dziecka!

- Łucja Zbieniewska

20 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
To już dwudziesty tydzień – za tobą pierwsza połowa ciąży. W drugim i trzecim trymestrze na twarzy mogą pojawić się brązowe przebarwienia – to ostuda, która pojawia się u 70% kobiet w ciąży. Pamiętaj, więc, aby uważać z opalaniem się. Przebarwienia pojawiają się zwykle w okresie większego nasłonecznienia, czyli wiosną i latem. Plamy mogą być jasno- lub ciemnobrązowe. Pod wpływem nadmiaru estrogenów intensywniej pracuje część melanocytów, komórek produkujących melaninę. Nadmiar barwnika gromadzi się zwykle wokół ust, na czole i skroniach. Zmiany często są umieszczone symetrycznie po obu stronach twarzy, stąd nazywa się je również „maską ciążową”, bo kobieta wygląda, jakby na twarzy miała maskę. Nie obawiaj się - plamki powinny zniknąć po porodzie. Tymczasem staraj się chronić skórę: nie wychodź na słońce w godzinach 11-15, noś kapelusz i okulary słoneczne, używaj kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (w zależności od twojego fototypu, co najmniej 20 SPF). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule ABC pielęgnacji w ciąży.
Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży
Maluszek ma już ok. 17 cm długości, rosną mu już brwi i rzęsy oraz paznokcie. W tym okresie ciąży szczególnie szybko rozwijają się zmysły. W odpowiednich częściach mózgu wykształcają się komórki nerwowe odpowiadające za postrzeganie poszczególnych zmysłów. Dziecko ćwiczy także swój zmysł równowagi - zapamiętuje ruchy kołysania w czasie poruszania się mamy i jej oddychania. Potrafi również reagować na zmianę temperatury otoczenia: na przykład odczuwa, gdy bierzesz chłodny prysznic lub gdy wylegujesz się w ciepłej kąpieli lub wygrzewasz na słońcu. Jeśli twoje dziecko jest dziewczynką, to na tym etapie w jej jajnikach znajduje się już kilka milionów niedojrzałych jajeczek, wykształcają się również zewnętrzne elementy układu rozrodczego.
20 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
W drugim trymestrze ciąży, zwykle w okolicy 20 tygodnia, wykonuje się standardowo kolejne badanie USG. Pozwala ono sprawdzić, jak rozwija się dziecko, często można także stwierdzić, jakiej będzie płci. Na tym etapie lekarz określi, czy prawidłowo rozwijają się narządy wewnętrzne dziecka: serce, płuca, żołądek, nerki. Ogląda też jego twarz, ocenia długość i wagę. Na tę wizytę koniecznie zabierz ze sobą przyszłego tatę – wspólnie będziecie mogli zobaczyć swojego maluszka – jak się porusza, kopie, obraca, ssie kciuk. To niezapomniane i wzruszające chwile dla każdego rodzica.
Ciekawostki
Badania wskazują, że ponad połowa z przyszłych ojców odczuwa co najmniej jeden z objawów ciąży: mdłości, wahania nastrojów, przybieranie na wadze, a nawet jedzeniowe zachcianki.