Reklama

Reklama

22 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Jeśli czujesz się dobrze, ciesz się swoją ciążą. To dobry czas na odwiedzenie rodziny, pierwsze zakupy dla dziecka. Możesz teraz poświęcić czas swoim zainteresowaniom lub nauce – po urodzeniu dziecka dużo trudniej będzie ci znaleźć na to wolną chwilę. Czasem mogą cię niepokoić dolegliwości, na przykład skurcze czy obrzęki nóg, zgaga, czy bóle w krzyżu, które są spowodowane zwiększoną wagą ciała i powiększającym się brzuszkiem. Mogą ci dokuczać skurcze w dolnej części brzucha – rozciągają się więzadła podtrzymujące macicę. Jeśli jednak bóle będą silne albo częste, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Rozwój dziecka w 22 tygodniu ciąży

U malucha zaczyna się rozwijać system odpornościowy, doskonalą się mięśnie oraz zmysł równowagi. Ciągle porusza teraz paluszkami, obraca się dookoła własnej osi, rusza rączkami i nóżkami, kręci bioderkami. Ma już ustalone swoje pory aktywności i snu. Szybkie ruchy, które odczuwasz niekiedy wewnątrz brzucha to... czkawka. Stanowi ona świetne ćwiczenie płuc i maluch nie odczuwa jej jako czegoś nieprzyjemnego. Dziecko waży już ok. 400 gramów i ma ok. 20 cm długości. W tym okresie płód posiada już wszystkie neurony, a jego receptory mogą już rejestrować wszelkie zmysły, które od tej pory zaczynają się wyostrzać. Maluch coraz lepiej będzie teraz czuł i słyszał, dlatego mów do niego. Niektóre przyszłe mamy już w czasie ciąży czytają swoim dzieciom książeczki i puszczają im muzykę.

22 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Ciąża to bardzo specjalny okres, nie tylko dla ciebie, ale również dla twojego partnera i związku. Przyszły tata może czasem czuć się zagubiony w tej nowej dla niego sytuacji, dlatego warto mu pomóc w stawaniu się ojcem. Staraj się na różne sposoby zachęcać go do przeżywania ciąży razem z tobą: wspólne wizyty u lekarza, decyzja o tym, gdzie i jak dziecko przyjdzie na świat, wybór imienia dla waszego potomka, wybór szkoły rodzenia. Widok bijącego serduszka podczas badania USG czy poczucie małego kopnięcia poprzez twój brzuch na pewno poruszą jego emocje. Najważniejsze jest, abyś zapewniała go, że potrzebujesz jego wsparcia, zarówno w ciąży, jak i podczas porodu i po nim. Więcej na temat tych relacji przeczytasz w artykule Wsparcie taty.

Reklama

Ciekawostki

Dziecko może już odczuwać smaki potraw, które spożywasz. Jeśli jakiś smak, przyprawa lub potrawa nie przypadnie mu do gustu, może wiercić się i kręcić, okazując w ten sposób swoje niezadowolenie.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane