25 tydzień ciąży - cukrzyca ciążowa
25 tydzień ciąży to czas, w którym lekarz często kieruje na badanie poziomu glukozy, aby wykluczyć cukrzycę ciążową.

- Łucja Zbieniewska

25 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
Koniec szóstego miesiąca to czas, kiedy powoli zaczynasz odczuwać dodatkowy ciężar kilogramów: cały czas przybierasz na wadze, a brzuch staje się coraz większy i cięższy.Z powodu przybierania na wadze czasem możesz odczuwać bóle pleców i kręgosłupa. Macica jest już tak duża, że naciska na przeponę, co powoduje, że szybko się męczysz, brakuje ci tchu, miewasz zadyszkę. Cały czas możesz mieć zaparcia, które niekiedy są przyczyną hemoroidów – żylaków odbytu, które pojawiają się u ok. 20- 50% przyszłych mam. To nieprzyjemne schorzenie objawia się swędzeniem, bólem i krwawieniem z odbytu. Jeśli ten problem dotyczy ciebie, koniecznie zgłoś się z nim do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Poza tym staraj się unikać zaparć, które zaostrzają objawy hemoroidów: jedz potrawy lekkostrawne i pij dużo płynów, staraj się nie siedzieć zbyt długo. Odpoczywaj i śpij na boku, regularnie wykonuj ćwiczenia Kegla.
Rozwój dziecka w 25 tygodniu ciąży
Dziecko waży już ponad 500 gramów i ma około 22-23 centymetry długości. W płucach cały czas rozwijają się naczynia krwionośne. Pępowina dziecka jest w tym momencie gruba i mocna, dziecko potrafi ją już złapać rączką. W jej wnętrzu przebiegają dwie tętnice, otoczone galaretowatą substancją ochronną. Otwierają się nozdrza dziecka, a nerwy w okolicach warg i ust stają się bardziej wrażliwe. Na tym etapie rozwoju, płód potrafi już wykonywać bardziej skomplikowane ruchy, np. chwytać swoje stopy i zaciskać dłonie w piąstki. Naukowcy są przekonani, że również dziecko w ciele matki przeżywa już sny: Za zamkniętymi powiekami szybko poruszają się jego gałki oczne, tak jak w fazie snu REM, czyli snu głębokiego, gdy człowiek ma marzenia senne.
25 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
Pod koniec drugiego trymestru (zwykle w 24 – 28 tygodniu) lekarz skieruje cię na badanie poziomu glukozy, aby sprawdzić, czy nie masz cukrzycy ciążowej. Jest to schorzenie, które pojawia się właśnie podczas ciąży, a wcześniej nie miałaś cukrzycy. Objawem choroby są między innymi: wzmożony apetyt i silne pragnienie, częste oddawanie moczu, a także narastające zmęczenie. Problem dotyczy ok. 1-2% przyszłych mam, chociaż niektóre źródła głoszą, że nietolerancja glukozy (czyli najlżejsza forma cukrzycy ciążowej) dotyczy aż 10% kobiet w ciąży. Jeśli poziom cukru we krwi jest tylko nieznacznie podniesiony, problem może rozwiązać odpowiednia dieta: częste i niewielkie posiłki (ok. 6-8 w ciągu dnia), spożywanie nabiału, mięsa, ryb i warzyw, unikanie za to cukru i węglowodanów prostych (jasne pieczywo, bułki, ciastka, większość owoców). Przy dużym poziomie cukru konieczne będzie przyjmowanie insuliny, oczywiście pod kontrolą lekarza. Cukrzyca ciążowa ustępuje po porodzie w ok. 98% przypadków.
Ciekawostki
Ciąża i poród mają wpływ na rozmiar piersi. Około 35% kobiet po porodzie ma większe piersi niż przed ciążą, a 27% - mniejsze.