Reklama

Reklama

27 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Rozpoczął się właśnie trzeci trymestr ciąży. Dziecko porusza się coraz silniej i częściej – potrafi nawet obudzić cię mocnym kopnięciem. Coraz częściej myślisz o porodzie, z jednej strony trochę się obawiasz, z drugiej strony – nie możesz się już doczekać. Jeżeli nie uczęszczałaś jeszcze do szkoły rodzenia, to dobry moment, aby to zrobić. Pod koniec ciąży możesz być już za bardzo zmęczona, a wyprawy na zajęcia 2-3 razy w tygodniu mogą być zbyt uciążliwe. Zadbaj o swój spokój i odpowiednią ilość odpoczynku – twoje ciało przygotowuje się powoli do ogromnego wysiłku, jakim jest poród.

Rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży

Maluszek ma teraz ok. 26 cm długości, już ok 1 kg. Jego mózg nieustannie się rozwija i przystosowuje się do coraz bardziej skomplikowanych funkcji. W chwili narodzin liczba połączeń nerwowych osiągnie 100 bilionów synaps. Potrafi rozpoznawać normalne dźwięki w swoim otoczeniu – głos mamy i taty, często powtarzane melodie, szum silnika samochodu. Znane odgłosy uspokajają dziecko, a nietypowy hałas, np. kosiarka do trawy, maszyny budowlane czy nadjeżdżający pociąg mogą je wystraszyć. Jego serduszko o wielkości orzecha włoskiego bije wtedy znacznie szybciej. Szkielet dziecka intensywnie kostnieje, wytwarzają się wiązadła stawowe. Ruchy dziecka stają się silniejsze i bardziej regularne. Jego aktywność jest cykliczna i trwa jednorazowo około 45 minut, jednak nie każdy ruch malucha jest przez ciebie wyczuwalny.

27 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

To dobry moment na przygotowanie się do pojawienia się nowego członka rodziny: nie czekaj z tym do ostatniej chwili. Dla wielu mam takie zakupy to prawdziwa przyjemność! Warto wcześniej kupić wyposażenie do pokoju dziecięcego (łóżeczko, pościel, szafkę, przewijak), a także wózek, fotelik samochodowy i pierwszą partię ciuszków. Nie kupuj zbyt wielu ubranek – maluszek będzie szybko rósł, więc ten najmniejszy rozmiar nie będzie długo używany. Pamiętaj też o akcesoriach, takich jak wanienka, termometr kąpielowy i ręczniki, a także środkach higienicznych: przyda się paczka pieluszek jednorazowych dla noworodka, gaziki jałowe, waciki, nożyczki o zaokrąglonych końcach oraz kosmetyki do pielęgnacji maleństwa (delikatny żel do mycia, oliwka, krem ochronny). Nie kupuj jeszcze żadnych zabawek ani grzechotek dla dziecka – przez pierwsze dwa miesiące nie będą mu potrzebne. Pomyśl też o sobie: jeśli zamierzasz karmić piersią, będą ci potrzebne co najmniej dwa biustonosze do karmienia i wkładki laktacyjne oraz rozpinane koszule nocne lub pidżamy. Przydadzą się też wygodne, luźne ubrania na pierwsze tygodnie po ciąży. Pamiętaj, że nie od razu wrócisz do dawnych kształtów, będziesz więc potrzebowała kilku przejściowych zestawów ubrań.

Reklama

Ciekawostki

Wbrew popularnym opiniom, kształt brzucha przyszłej mamy nie świadczy wcale o płci dziecka. Każda kobieta w ciąży wygląda trochę inaczej, a kształt brzucha jest uzależniony od wielkości i ułożenia maluszka, a także od tuszy ciężarnej i czynników genetycznych.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane