32 tydzień ciąży - infekcja intymna?
Co się dzieje w 32 tygodniu ciąży? Skąd się biorą infekcje intymne i jak sobie z nim radzić w 3 trymestrze ciąży? Sprawdź!

- Łucja Zbieniewska

32 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
Zmiany hormonalne postępujące w organizmie kobiety w czasie ciąży często powodują, że przyszłe mamy zauważają zmiany w obszarze narządów rodnych: upławy, swędzenie, pieczenie, które są zwykle objawem infekcji grzybicznych lub bakteryjnych. Według naukowców nawet 80% przyszłych mam zauważa u siebie takie objawy. Infekcje grzybiczne to ok. 40% zapaleń pochwy diagnozowanych u kobiet w ciąży, pozostałe to wynik działania bakterii. Wszystkie infekcje powinny być leczone pod kontrolą ginekologa, ponieważ mogą się stać zagrożeniem dla ciąży i płodu, niekiedy mogą nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi urodzeniowej noworodka. Dlatego w ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną; niewskazane są irygacje, nadużywanie środków myjących (także tych do higieny intymnej), a także używanie wszelkich myjek i gąbek, które są siedliskiem bakterii. Ginekolodzy polecają również stosowanie korzystnych dla zdrowia intymnego probiotyków z kwasem mlekowym, które zapewniają namnażanie „dobrych bakterii” w rejonie dróg rodnych.
Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży
W tym okresie bardzo szybko rozwijają się płuca dziecka. Wcześniej już wykształciły się oskrzeliki i pęcherzyki płucne, teraz dojrzewają do właściwej wymiany gazowej; już wkrótce płuca będą zdolne do samodzielnej pracy. Ponadto kształtuje się system odpornościowy malucha: poprzez pępowinę i łożysko dziecko otrzymuje od mamy przeciwciała, dlatego po porodzie będzie odporne na większość chorób, z którymi nie poradziłby sobie jeszcze jego mały organizm. Jest coraz większe, waży już niemal 2 kg, dlatego ma coraz mniej miejsca na poruszanie się. Dziecko w tym wieku potrafi już zapamiętać fragmenty otaczającej go rzeczywistości, np. powtarzane fragmenty muzyczne, powtarzające się dźwięki (np. odgłos przelatującego samolotu, przejeżdżającego pociągu czy szczekającego psa). Dlatego, gdy przyjdzie na świat, te dźwięki nie będą go wybudzać ze snu – co niekiedy bardzo dziwi rodziców.
32 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
Pewnie często myślisz o dziecku: jak będzie wyglądało, jaki będzie miało charakter, czy odziedziczy po tacie zielone oczy, czy raczej po mamie niebieskie? A może będzie uzdolnione plastycznie jak babcia lub będzie charyzmatyczne jak ciocia? Większośc z tych cech ustala się wkrótce po zapłodnieniu. Dziecko dziedziczy połowę genów po mamie, a drugą połowę po tacie, co jednak nie oznacza, że będzie dokładnie tak samo podobne do mamy, jak do taty. Niektóre cechy mają bowiem charakter dominujący (czyli łatwiej ulegają dziedziczeniu), a inne recesywny (rzadziej ulegają dziedziczeniu, oboje rodzice muszą posiadać dany gen, by mógł on być przekazany dziecku). Do genów dominujących należą włosy ciemne lub kręcone, ciemna karnacja, brązowe lub duże oczy, długie rzęsy, grube wargi, grupa krwi z czynnikiem Rh+ oraz tendencja do łysienia. Do genów recesywnych należą jasne, rude lub proste włosy, jasna karnacja, jasne lub małe oczy, krótkie rzęsy, cienkie wargi, grupa krwi z czynnikiem Rh-.
Ciekawostki
Od początku ciąży twoja macica zwiększyła się już 500 razy, teraz wypełnia już całą jamę brzuszną, a jej dno znajduje się pod żebrami.