Reklama

Reklama

33 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Prawdopodobnie męczysz się teraz szybciej, przy wchodzeniu po schodach łapiesz zadyszkę, a po średnio intensywnym wysiłku (np. sprzątanie) jesteś mokra od potu. Wszystko to jest spowodowane większą wagą i zmianą proporcji ciała, a także związanymi z tym obrzękami i innymi przemianami, które nastąpiły w twoim organizmie. Dziecko powoli zaczyna się przygotowywać do narodzin, a ty możesz odczuwać jego silne i zdecydowane ruchy. Jeśli ułożyło się już główką do dołu, nóżkami może czasem cię mocno kopać w okolice żeber. Niestety – nie ma na to rady, maluszek nie ma już zbyt wiele miejsca w macicy, więc niekiedy jego energiczne ruchy mogą być bardzo bolesne.

Rozwój dziecka w 33 tygodniu ciąży

Płód zaczyna coraz intensywniej przygotowywać się do narodzin. Pod jego skórą zbiera się coraz grubsza warstewka tłuszczu, które pomoże mu po przyjściu na świat przetrwać zmieniającą się temperaturę otoczenia. Dziecko jest już pulchne, ma zaróżowioną skórę. Waży już ponad 2 kg, dlatego jest mu coraz ciaśniej, a jego możliwości poruszania się są coraz bardziej ograniczone. Często właśnie w okolicy 32-33 tygodnia maluszek przekręca się główką w dół – przyjmuje tzw. ułożenie podłużne główkowe (ok. 94% przypadków), chociaż część dzieci (ok. 5%) pozostaje w pozycji miednicowej (pupą do dołu, nóżki zgięte w kolanach) lub pośladkowej (pupą do dołu, nóżki wyprostowane do góry). Niektóre płody (ok. 0,5%) układają się w pozycji skośnej (bocznej) – barkiem lub plecami w dół; dość rzadko zjawiają się też przypadki, gdy dziecko znajduje się w pozycji główkowej, ale z głową odgiętą do tylu (ułożenie czołowe, zwane też twarzyczkowym). Te ostatnie ułożenia są bezwzględnym wskazaniem do cięcia cesarskiego; w przypadku miednicowego lub pośladkowego decyzję każdorazowo podejmuje położnik.

33 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Im bliżej porodu, tym bardziej wnikliwie powinnaś obserwować swoje ciało. Coraz częściej będziesz doświadczać skurczy przepowiadających (tzw. skurcze Braxtona – Hicksa) – to bezbolesne napięcia macicy, która także powoli przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Jednak jeśli skurcze staną się bolesne, coraz częstsze albo regularne (np. co 10 minut), skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli skurczom będzie towarzyszył ból w krzyżu (taki jak przy miesiączce), krwawienie z pochwy albo odejdą wody płodowe (spora ilość zwykle bezbarwnego płynu, o lekko słodkawym zapachu), koniecznie jedź od razu do szpitala – być może poród już się rozpoczął. Więcej o tym, jak rozpoznać nadchodzący poród, przeczytaj w artykule Objawy porodu.

Reklama

Ciekawostki

Średni wiek kobiety, która rodzi pierwsze dziecko, od kilkunastu lat jest coraz wyższy. Jeszcze 10 lat temu kobiety zostawały mamami najczęściej w wieku 23,7 lat, teraz jest to 26,3 lat (według danych GUS-u).

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane