34 tydzień ciąży - dolegliwości 3 trymestru
W 34 tygodniu ciąży dolegliwości 3 trymestru są coraz bardziej uciążliwe i możesz czuć się wyczerpana. Zobacz, czego się spodziewać.

- Łucja Zbieniewska

34 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
Dolegliwości trzeciego trymestru zaczynają przybierać na sile. Możesz czuć się ociężała, niezręczna, zmęczona – nie tylko fizycznie, ale także swoim stanem. Bycie w ciąży jest niekiedy wyczerpujące, dlatego całkiem naturalne jest zniechęcenie i chęć zakończenia ciąży. Dziecko szybko teraz rośnie, a wraz z nim wzrasta twoja waga. Zdarzają się też trudności z zaśnięciem – duży brzuch i ciągle wiercące się dziecko nie pozwalają zasnąć. Coraz częściej będą się pojawiać skurcze przepowiadające, a z piersi może wyciekać gęsta, żółtawa wydzielina – to pierwsze mleko, tzw. siara. Może również zwiększyć się ilość białawej wydzieliny z pochwy.
Rozwój dziecka w 34 tygodniu ciąży
Dziecko jest już naprawdę spore: ma ponad 40 cm długości i waży ok. 2 – 2,2 kilograma.Coraz trudniej mu się poruszać w macicy, dlatego bardziej się teraz wierci niż kopie; jego ruchy są częste, ale już nie tak gwałtowne jak przedtem. Teraz już każdy – przyszły tata, przyjaciółka czy twoja mama – mogą położyć dłoń na twoim brzuchu i wyczuć ruchy maleństwa. Mogą też zgadywać, jaka część ciała dziecka – rączka, pięta, łokieć czy pupa – porusza się i uwypukla skórę. Opuszki palców dziecka pokrywają się już paznokciami, dlatego po porodzie maluszek zwykle ma całkiem długie pazurki i trzeba założyć mu rękawiczki lub skarpeteczki na dłonie, aby się nie podrapał.
34 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
Przyszły tata też czuje tremę przed tym wyjątkowym wydarzeniem, jakim jest pojawienie się dziecka na świecie. Rozmowy z partnerem o tym, czego się obawiacie, a czego nie możecie się doczekać, co będzie dla was trudne, a co radosne, mogą wam pomóc oswoić się z sytuacją i przygotować do nowej życiowej roli: rodzicielstwa. Wspólnie zdecydujcie, czy partner będzie z tobą przy porodzie: to wspaniałe przeżycie dla taty, ale nie wszyscy panowie się do tego nadają. Niektórzy z trudem znoszą obecność lekarzy i aparatury medycznej, inni są bardzo wrażliwi na widok krwi, igieł i innych szpitalnych akcesoriów. Jeśli twój mężczyzna wyraźnie nie chce uczestniczyć w porodzie, nie zmuszaj go do tego – może się zdarzyć, że lekarze zamiast zajmować się tobą, będą musieli zająć się nim. Zaplanujcie też pierwsze dwa tygodnie po porodzie: dobrze byłoby z wyprzedzeniem ustalić, kto zajmie się domem, zakupami, opieką nad starszym dzieckiem – jeśli je macie, a kto pomoże w opiece nad tobą i maluszkiem.
Ciekawostki
Zachcianki kobiet w ciąży bywają naprawdę zaskakujące: ogórki kiszone z bitą śmietaną, smażony kurczak i truskawki, wędzona ryba z twarożkiem waniliowym – to tylko niektóre przykłady. O ile potrawa, na którą masz ochotę, nie jest szkodliwa lub niewskazana w ciąży, nie powstrzymuj się.