Reklama

Reklama

35 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

W tym okresie twoja macica może się już zacząć obniżać, zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży po raz drugi lub kolejny. Główka dziecka obniża się w kanale rodnym i dotyka do części kostnej miednicy. Z tego powodu możesz niekiedy odczuwać bóle w dole brzucha, w okolicy pachwin oraz miednicy, a także w dole pleców (okolice krzyża). O ile nie towarzyszą temu skurcze, nie ma się czym niepokoić. Obniżona macica może uciskać na pęcherz moczowy, więc pewnie częściej bywasz w toalecie. Pamiętaj jednak, aby nie ograniczać z tego powodu ilości spożywanych płynów i nie powstrzymywać się przed oddawaniem moczu, gdyż może to spowodować groźną na tym etapie infekcję dróg moczowych. Nadal powinnaś wypijać 1,5 do 2,5 litrów płynów; najlepiej aby była to woda mineralna, herbatki owocowe i ziołowe, soki, kompoty.

Rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży

Dziecko jest coraz cięższe, waży ok. 2600 – 2800 gramów i ma długość 43-45 cm. Nie może już wykonywać zbyt rozległych ruchów, bo ma coraz mniej miejsca. Nerki płodu są już całkowicie ukształtowane, a wątroba jest w stanie spełniać swoje zadania. Kości czaszki dziecka nie są jeszcze zrośnięte, dlatego bez problemu będzie mogło przecisnąć się przez kanał rodny. Jeżeli poród nastąpi po 35 tygodniu ciąży, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych u maluszka jest bardzo małe, gdyż większość jego organów jest już w pełni ukształtowana.

35 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Pod koniec ciąży dobrze jest mieć przygotowaną torbę do szpitala, do której spakujesz wszystko to, co będzie ci potrzebne. Przygotuj ubrania dla siebie: szlafrok, rozpinane koszule nocne, bieliznę, staniki do karmienia, skarpetki, klapki pod prysznic i kapcie oraz ubranie na wyjście ze szpitala. Weź także kosmetyki, ręcznik, paczkę dużych podpasek, wkładki laktacyjne, wodę mineralną. Dla dziecka weź 3 komplety ubranek – pajacyki lub kaftaniki i śpioszki (powinny być wyprane i wyprasowane), czapeczki, ubranko na wyjście, paczkę pieluszek jednorazowych dla noworodka i krem na odparzenia. Nie zapomnij o dokumentach: powinnaś mieć ze sobą kartę ciąży, wyniki badań, dowód ubezpieczenia, dowód osobisty i Nip pracodawcy. Możesz zabrać też komórkę i ładowarkę, abyś w każdej chwili miała możliwość skontaktowania się z bliskimi. Więcej o torbie do szpitala w artykule Wyprawka do szpitala.

Reklama

Ciekawostki

Od niedawna jest w Polsce popularny anglosaski zwyczaj organizowania przyjęcia dla przyszłej mamy (baby shower). Podczas imprezy przyjaciółki obdarowują kobietę w ciąży przydatnymi drobiazgami, ubrankami i zabawkami dla dziecka, okazują przyjaźń i wsparcie. Ósmy miesiąc ciąży to dobry moment na takie spotkanie, więcej o tym zwyczaju przeczytaj w artykule Baby Shower.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane