36 tydzień ciąży - ciąża donoszona
Po skończonym 36 tygodniu ciążę uznaje się za donoszoną. Jakie badania zleci lekarz i co należy sprawdzić w tym czasie ciąży?

- Łucja Zbieniewska

36 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
Prawdopodobnie jesteś już zmęczona swoim stanem i marzysz już o tym, aby zakończyć ciążę, ale jednocześnie nieco obawiasz się porodu. Postaraj się omówić z położną lub lekarzem plan porodu – kiedy będziesz dokładnie wiedziała, co cię czeka, poczujesz się pewniej i będziesz spokojniejsza. Być może trudno ci się już poruszać, nie planuj więc już teraz większych podróży, generalnych porządków czy dużych zakupów. Wysiłek fizyczny może znacznie przyspieszyć poród, a pewnie nie chciałabyś, aby zaskoczył cię w centrum handlowym.
Rozwój dziecka w 36 tygodniu ciąży
Pod koniec tego tygodnia ciąża będzie już uznawana za donoszoną (dziecko urodzone pomiędzy 37 a 41 tygodniem jest uznawane za urodzone w terminie). Maluszek ma już ok. 48-50 cm długości i waży ok. 3 kg. Jest już bardzo duży, więc prawie nie może się poruszać – szczelnie wypełnia całą macicę, rozciągniętą już teraz maksymalnie. W tym czasie wypada meszek płodowy, który pokrywał dziecko i zabezpieczał jego ciałko. Za to warstwa mazi płodowej staje się grubsza. Płód wraz z płynem owodniowym połyka resztki meszku wraz z innymi wydzielinami, w wyniku czego tworzy się smółka, czyli pierwsza kupka, którą wydali wkrótce po narodzinach. Jeśli do tej pory dziecko nie ustawiło się główką do dołu, istnieje niewielka szansa, że się przekręci, bo nie ma już miejsca na tak duży obrót.
36 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
Pod koniec ciąży częściej będziesz odwiedzać lekarza prowadzącego ciążę, na tym etapie trzeba bowiem regularnie sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Ginekolog będzie zapewne chciał zrobić USG aby zobaczyć jak ułożone jest dziecko, a także sprawdzić, czy obniżyło się dno macicy, czy szyjka macicy nie zaczęła się rozwierać (może być to początkiem porodu) oraz czy nie uległ wydaleniu czop śluzowy, który chroni ujście macicy przed niechcianymi intruzami z zewnątrz (wirusy, bakterie). Często w 36 tygodniu lekarze zlecają też pierwsze KTG (kardiotokografia). Jest to badanie, które ma na celu ocenę czynności serca płodu i jednocześnie zbadanie akcji skurczowej macicy matki. Badanie jest bezbolesne, zwykle trwa ok. 30- 40 minut i odbywa się w pozycji leżącej. Na brzuchu ciężarnej umieszcza się czujnik, który mierzy skurcze mięśnia macicy oraz sondę, która rejestruje pracę serca dziecka. Wyniki są rejestrowane graficznie na wykresie KTG.
Ciekawostki
Naukowcy są przekonani, że to dziecko przekazuje do organizmu matki impuls do porodu, tak naprawdę to ono więc decyduje, kiedy przyjdzie na świat.