Reklama

38 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Przyszłe mamy często obawiają się, że nie będą umiały rozpoznać, czy nadchodzi poród. Jeżeli masz wyraźne, powtarzające się skurcze macicy, ale nie są one regularne, nie zwiększa się ich częstość i natężenie, to nie musisz jeszcze jechać do szpitala. Częstotliwość skurczy mierzy się od początku jednego do początku następnego; jeśli będą się powtarzały co mniej więcej ten sam okres – np. 10 minut, albo coraz częściej – np. najpierw co 12 , potem co 10, następnie co 8 minut, może to oznaczać zbliżający się poród. Pod koniec ciąży zwykle pojawiają się bóle w podbrzuszu, jeśli jednak odczuwasz ból w okolicy krzyżowej, silny i narastający jak przy miesiączce, to również może być sygnał zbliżającego się porodu. Zdecydowanie powinnaś jechać do szpitala, jeśli zauważysz odejście wód płodowych, masz różowe plamienie (lub z czerwonymi pasemkami), a skurcze nasilają się przy zmianie pozycji i poruszaniu się.

Rozwój dziecka w 38 tygodniu ciąży

Pod sam koniec ciąży dziecko już nie rośnie, za to nadal przybiera na wadze – ok. 20 – 30 gramów każdego dnia. Jest już pulchne i ma zaróżowioną skórę, a jego ciało pokrywa maź płodowa. Przyszłe mamy często zauważają wzmożoną aktywność maluszka przed jego narodzinami, ale nie jest to regułą. Powinnaś jednak codziennie liczyć ruchy płodu, a podczas badania KTG usłyszysz też bicie serduszka swojego dziecka.

38 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Zmiany następujące przed porodem mogą trwać przez kilka tygodni, kilka dni lub kilka godzin – każda kobieta odczuwa je nieco inaczej. Do objawów zbliżającego się porodu należy między innymi obniżenie się macicy (dwa do czterech tygodni w pierwszej ciąży), skracanie i rozwieranie się szyjki macicy (kilka dni lub godzin przed porodem), uczucie zwiększonego ucisku w miednicy (częściej pojawiają się przy drugiej i kolejnych ciążach). Przyszłe mamy często odczuwają również zmniejszenie lub brak przyrostu wagi ciała, a także zdecydowaną zmianę nastroju, często nazywaną „instynktem wicia gniazda” - mają nagłą potrzebę wysprzątania otoczenia i zorganizowania miejsca dla dziecka. Do objawów zwiastujących nadchodzący poród należy też wydalenie czopu śluzowego, różowe lub czerwone plamienie, a także biegunka. O symptomach zbliżającego się porodu piszemy w artykule Objawy porodu.

Reklama

Ciekawostki

Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, poród naturalny także jest możliwy, jeżeli dzieci odpowiednio się ułożyły. Gdy pierwsze dziecko jest w ułożeniu główkowym, a drugie w główkowym lub miednicowym, zwykle nie ma przeciwwskazań do porodu drogami natury. Jednak w innej sytuacji konieczne jest cesarskie cięcie. O tym, jak powstaje ciąża mnoga, dowiesz się z artykułu Skąd się biorą bliźnięta?

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama