39 tydzień ciąży - napięcie wokół brzucha?
W 39 tygodniu ciąży możesz odczuwać bolesne napięcie w okolicy brzucha. Sprawdź czego się spodziewać na tym etapie ciąży!

- Łucja Zbieniewska

39 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
Pod sam koniec ciąży twoje myśli koncentrują się wokół porodu. Podobnie reaguje twoje ciało: możesz czuć się bardziej spięta. Bolesne napięcie w dole brzucha może w tym czasie narastać. Niestety, ani lekarz, ani położna nie są w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi poród ani jak długo będzie trwał. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość i bacznie obserwować swoje ciało, by wychwycić możliwe oznaki zbliżającego się porodu. Z reguły mamy oczekujące pierwszego dziecka rodzą dłużej – średnio 8 do 10 godzin, ale jest to bardzo indywidualne. Niektórzy lekarze twierdzą, że jest to uwarunkowane dziedzicznie, więc możesz zapytać swoją mamę, jak wyglądał jej poród – możliwe, że u ciebie będzie podobnie.
Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży
Możesz mieć wrażenie, że dziecko prawie się nie porusza, ale to złudzenie – ponieważ ma bardzo mało miejsca, jego ruchy są znacznie mniej gwałtowne. Jednak gdy się skoncentrujesz na tym, co dzieje się w twoim brzuchu, zauważysz, że ciągle się tam coś rusza: maluszek wierci się, przeciąga. Słyszy także wszystko co się dzieje w pobliżu: zarówno w twoim brzuchu (bicie twojego serca, praca jelit), jak i na zewnątrz (odgłosy dnia codziennego, rozmowy, szczekanie psa, itp.). Dlatego po porodzie dziecko będzie się czuło najbezpieczniej blisko ciebie: znajomy zapach, dźwięk twojego głosu zapewnią mu spokój i poczucie bezpieczeństwa.
39 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
Większość kobiet przed zbliżającym się porodem obawia się pęknięcia błon płodowych, zwłaszcza w miejscu publicznym – w sklepie, autobusie, na ulicy. Nie ma powodów do obaw – tylko u 15% przyszłych mam błony płodowe pękają przed porodem i są pierwszym objawem nadchodzącego porodu. W większości przypadków ma to miejsce w nocy. Poza tym nawet jeśli dojdzie do pęknięcia błon płodowych, wyciekający z nich płyn jest zwykle bezbarwny i bardzo delikatny, słodkawy zapach, dlatego tylko ty będziesz wiedziała, co się stało. Odejście wód płodowych nie zawsze oznacza jednoczesne nadejście akcji porodowej: niekiedy skurcze zaczynają się w ciągu kilku godzin, ale czasami trwa to dłużej. Jeśli poród nie nadchodzi w ciągu 48 godzin od pęknięcia pęcherza płodowego, lekarze zwykle decydują o wywołaniu akcji porodowej przez podanie ciężarnej oksytocyny – hormonu, który powoduje skurcze macicy. Więcej o porodzie i jego rodzajach w dziale Poród.
Ciekawostki
Obwód w talii kobiety podczas ciąży zwiększa się nawet o 70%! Zwykle na kilka dni przed porodem obwód brzucha w najszerszym miejscu przyszłej mamy wynosi 100 – 120 cm (w zależności od wzrostu i tuszy).