40 tydzień ciąży - kiedy jechać do szpitala?
Jesteś w 40 tygodniu ciąży i odczuwasz skurcze? Sprawdź, kiedy powinnaś jechać do szpitala i co się dzieje w ostatnich dniach ciąży.

- Łucja Zbieniewska

40 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
Kiedy zaczniesz odczuwać skurcze porodowe, nie jedź od razu do szpitala, zwłaszcza, jeśli to twój pierwszy poród. Pierwsza faza porodu, czyli okres, w którym rozwiera się szyjka macicy, umożliwiając tym samym dziecku wydostanie się na zewnątrz, może trwać od kilku do kilkunastu godzin – a nawet do doby. Bardzo często szpitale odsyłają ciężarne do domu w pierwszej, wstępnej fazie porodu. Dlatego na początku zmierz przerwy pomiędzy skurczami – jeśli są regularne, ale przerwy wynoszą od 10 do 15 minut, masz jeszcze sporo czasu. To dobry moment na zjedzenie lekkiego posiłku (na sali porodowej nie będziesz mogła nic jeść), a także na krótką ciepłą kąpiel. Sprawdź także, czy spakowałaś wszystko, co będzie ci potrzebne w szpitalu w trakcie porodu i po nim. Gdy skurcze staną się bardziej bolesne, częstsze (co 5-8 minut) albo odejdą wody płodowe, możesz jechać do szpitala. O porodzie naturalnym przeczytaj w artykule Poród w szpitalu.
Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży
Dziecko waży już teraz ponad 3 kg i nie przybiera na wadze. Kiedy rozpocznie się poród, będzie aktywnie w nim uczestniczyć, starając się wydostać się na zewnątrz. W pierwszej fazie porodu, gdy szyjka macicy się rozwiera, łożysko produkuje większą ilość estrogenów, a w organizmie matki wydziela się duża ilość oksytocyny, który powoduje, że dziecko napiera na szyjkę macicy. W drugim etapie porodu, gdy skurcze się nasilają a rozwarcie się powiększa, dziecko już czuje napierające na nie ścianki macicy. W trzecim etapie porodu, czyli fazie wydalania, macica silnie wypycha dziecko na zewnątrz poprzez regularne skurcze. W momencie przerwy pomiędzy skurczami maluszek troszkę się cofa, zaś przy kolejnym skurczu wysuwa się nieco bardziej na zewnątrz. Główka dziecka rodzi się w ciągu kilku – kilkunastu skurczy i jest to dla maleństwa największy wysiłek; potem potrzeba jeszcze kilku skurczy, aby na zewnątrz wydostały się ramiona i reszta ciała. O noworodku i rozwoju dziecka w pierwszym miesiącu życia przeczytasz w naszym kalendarzu Pierwszy rok życia dziecka.
40 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
Ponad 30% dzieci rodzi się nawet w 2 tygodnie po ustalonym przez położnika terminie. Jednak jeśli poród nie następuje do końca 42 tygodnia, lekarze zwykle decydują o wywołaniu porodu. Ciąża przenoszona niesie ze sobą pewne zagrożenia, zarówno dla dziecka, jak i dla mamy, dlatego lepiej jest sztucznie wywołać akcję porodową, niż narażać was na ryzyko. Mamie trudno będzie urodzić duże, wyrośnięte dziecko, poza tym może zmniejszać się ilość wód płodowych w macicy, więc dziecko nie jest już w pełni chronione. Ponadto starzejące się łożysko nie dostarcza malcowi odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu, co może być groźne dla dziecka. Zawsze lekarz rozważa wszelkie czynniki bardzo dokładnie, zanim zdecyduje o tym, czy należy zaczekać na poród naturalny, czy też wywołać go przez podanie leków.
Ciekawostki
Urodzenie dziecka wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym i psychicznym. Naukowcy porównują go do przebiegnięcia maratonu, nic więc dziwnego, że po porodzie czujesz się bardzo zmęczona. Jak sobie z tym poradzić? Przeczytaj w artykule 8 sposobów na zmęczenie.