6 tydzień ciąży - czego się spodziewać na początku ciąży?
Jakie zmiany zachodzą w organizmie w 6 tygodniu ciąży? Czego się spodziewać? Sprawdź!

- Łucja Zbieniewska

6 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
6 tydzień ciąży to czas, w którym większość kobiet odczuwa już dolegliwości pierwszego trymestru ciąży, a jednocześnie jest to moment, kiedy można już zobaczyć płód podczas badania ultrasonograficznego (usg). Możesz odczuwać zmęczenie i senność, niechęć do jedzenia lub zwiększony apetyt, zmienność nastrojów, nudności lub wymioty oraz wzdęcia. Ponadto możesz także zaobserwować zmiany w piersiach, częste oddawanie moczu. Macica jest w tym czasie wielkości śliwki, także brzuszek jeszcze się nie powiększył.
Rozwój dziecka w 6 tygodniu ciąży
W tym tygodniu embrion osiąga 4 milimetry długości, na tym etapie rozwoju przypomina jednak bardziej kijankę niż człowieka. Coraz wyraźniej wyodrębnić można jego głowę i tułów. Pojawiają się zawiązki rąk, nóg a także oczu, uszu, nosa, oraz organów wewnętrznych. Można też zauważyć wyodrębniającą się głowę, która jest teraz tej samej wielkości, co reszta ciała. Jest to bardzo ważny okres w rozwoju dziecka – tworzy się cewa nerwowa, która jest podstawą układu nerwowego człowieka – łączy mózg i rdzeń kręgowy. Kręgosłup został już całkowicie ukształtowany, podobnie jak serce, które ma już 4 komory; rozpoczęło się również tworzenie poszczególnych elementów układu oddechowego.
6 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
W trakcie szóstego tygodnia ciąży łożysko wydziela duże ilości progesteronu, który hamuje niebezpieczne w tym czasie skurcze macicy, a także jest odpowiedzialny za dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych rosnącemu zarodkowi. Dzięki temu dziecko rośnie i rozwija się. Jednak ubocznym objawem działania progesteronu jest spowolnienie trawienia kobiety, co wiąże się z występowaniem nudności i wymiotów. Według amerykańskich naukowców od 70 do 85% przyszłych mam cierpi na tę dolegliwość; niekiedy są to lekkie mdłości i zawroty głowy, czasem nudności i sporadyczne wymioty, rzadko codzienne torsje.
Ciekawostki
W szóstym tygodniu w mózgu dziecka formują się półkule mózgowe i zaczynają być emitowane fale mózgowe.