6 zachowań, po których poznasz, że to tylko przyzwyczajenie, a nie miłość
To normalne, że po jakimś czasie szalona namiętność zamienia się w zwiazek oparty na przyjaźni i przywiązaniu. Są jednak pary, które już od dawna się nie kochają, a są ze sobą jedynie… z przyzwyczajenia. Jak rozpoznać, czy was również dotyczy ten problem?

- Marta Tabiś-Szymanek
Z pewnością wiele z nas chciałoby jak najdłużej zatrzymać fascynację, namiętność i idealizację ukochanej osoby, które są charakterystyczne dla pierwszego etapu związku. Każda miłość przechodzi jednak stopniowe przemiany: „młodzieńcze” zakochanie z czasem przeradza się w dojrzałe, mniej płomienne, ale za to bardziej stabilne uczucie.

Prof. Bogdan Wojciszke, autor popularnej książki pt. „Psychologia miłości”, przekonuje, że związki przechodzą kilka typowych etapów:1. Zakochanie2. Romantyczne początki3. Związek kompletny4. Związek przyjacielski5. Związek pusty6. Rozpad związkuOczywiście, każda para ma swoją dynamikę i rozwija się w innym tempie. Niektórzy już po kilku miesiącach budują związek kompletny (który stanowi idealną sytuację jako najbardziej zrównoważony pod względem wszystkich składników miłości: namiętności, intymności i zaangażowania), inni muszą pracować na to przez wiele lat, a jeszcze inni nigdy nie dochodzą do tego etapu. Wiele par czuje satysfakcję również w fazie związku przyjacielskiego – ich namiętność wygasa, ale pozostają silne przywiązanie i przyjaźń łącząca partnerów. Bardzo negatywnym stanem jest zaś związek pusty, czyli taki, w którym nie ma już uczuć, a dawnych kochanków łączy jedynie przyzwyczajenie. Ludzie często tkwią w takim układzie latami, pomimo braku satysfakcji i chłodu emocjonalnego. Ale jak rozpoznać, że to już nie miłość, a jedynie przyzwyczajenie?

Alarmujące z pewnością powinno ci się wydać występowanie poniższych sygnałów:- coraz częściej się ze sobą nie zgadzacie i denerwujecie się na siebie z powodu byle błahostek,- nawet gdy jesteście razem, wolicie zajmować się swoimi sprawami (spędzacie czas nie razem, ale „obok siebie”),- nie rozmawiacie o swoich uczuciach i niespecjalnie was one interesują,- wolicie spędzać czas z przyjaciółmi, niż ze sobą nawzajem,- zauważacie u siebie nawzajem niemal same wady i coraz częściej zastanawiacie się, dlaczego w ogóle się ze sobą związaliście,- często myślicie, że gdyby nie łączyły was wspólne dzieci, kredyt lub innego rodzaju zobowiązania, prawdopodobnie już dawno byście się rozstali.Jeśli powyższe podpunkty brzmią dla ciebie znajomo, nie zwlekaj i jak najszybciej postaraj się poprawić sytuację. Wraz z partnerem zastanówcie się, czy jesteście gotowi popracować nad swoim związkiem, czy też wolicie dać sobie szansę na nową miłość i szczęście.Zobacz także: 5 sygnałów, że twój związek nie ma przyszłościFoto: iStock