9 tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko?
Jesteś w 9 tygodniu ciąży? Sprawdź jak rozwija się dziecko i czy można uprawiać seks w ciąży

- Łucja Zbieniewska

9 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy
Gdy minął już drugi miesiąc ciąży, niektóre z dolegliwości – nudności czy zmęczenie – mogą nieco stracić na sile. Twoje piersi prawdopodobnie nadal się powiększają, warto więc zajrzeć do sklepu z bielizną i kupić pierwszy ciążowy stanik – powinien pasował jeszcze przez dwa, trzy miesiące; potem i tak będziesz musiała kupić większy. Być może kuszą cię też ciążowe ciuszki, ale nie spiesz się z zakupem, bo brzuszek dopiero zaczął się rosnąć. Niektórym paniom doskwierają zaparcia, nadal możesz mieć dziwne zachcianki jedzeniowe.
Rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży
W dziewiątym tygodniu ciąży kształtuje się płeć dziecka: u dziewczynek wykształcają się jajeczka, a u chłopców jądra i pęcherzyki nasienne, chociaż narządy płciowe wyglądają jeszcze jednakowo – nie jest możliwe rozpoznanie płci dziecka podczas badania usg. Formują się również rysy twarzy: rozwija się górna warga, pojawiają się dziurki w nosie, uwydatnia się dolna szczęka, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy ku przodowi czaszki. Głowa nadal jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała, ale wydłuża się szyja. Bardzo szybko rozwija się mózg, rozwinęła się również siatkówka oka. W tym czasie dziecko zaczyna przejawiać wrażliwość na dotyk. Małe paluszki u rąk i stóp są jeszcze połączone cienką błoną, która wkrótce zaniknie. Dziecko jest wielkości ok. 20 – 30 mm. Przebywa w przezroczystym worku, wypełnionym płynem – są to błony płodowe, wypełnione wodami płodowymi.
9 tydzień ciąży: co warto wiedzieć
Dzięki wzrostowi hormonów, estrogenu i progesteronu, zwiększona ilość krwi napływa zarówno do piersi, jak i do pochwy i warg sromowych, co sprawia, że są bardziej wrażliwe. Jeśli masz ochotę na seks, nie powstrzymuj się – miłe doznania gwarantowane. Seks w ciąży (o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich) jest jak najbardziej dozwolony, a nawet wskazany. W pierwszym trymestrze niektóre przyszłe mamy nie mają ochoty na zbliżenie, inne zaś odczuwają zwiększony apetyt na seks. Podczas ciąży dziecko jest w macicy doskonale chronione – otoczone płynem owodniowym, dlatego penetracja niczym mu nie grozi. Dodatkowo czop śluzowy tworzy hermetyczny korek, zabezpieczający wejście do macicy. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, seks podczas ciąży jest świetnym ćwiczeniem, zaś orgazm przygotowuje macicę do skurczów. Co nie mniej ważne, zbliżenia przyczyniają się do zacieśniania więzi pomiędzy przyszłymi rodzicami. Więcej na ten temat w artykule Seks w ciąży.
Ciekawostki
Medytacja jest wskazana w ciąży: dzięki niej zrelaksujesz się, łatwiej zniesiesz trudne chwile, co wpłynie również kojąco na rosnące w tobie maleństwo.