Każda z nas pełni w życiu wiele różnych ról. Jesteśmy matkami, córkami, żonami, partnerkami, kochankami, pracownicami i przyjaciółkami. Często musimy wykazywać się też zdolnościami kulinarnymi, motoryzacyjnymi czy pielęgniarskimi. Dbamy o wszystkich i wszystko, niestety o siebie najczęściej najmniej. Gdyby zapytać pierwszą, napotkaną na ulicy kobietę, co w życiu jest najważniejsze, zapewne odpowie, że zdrowie. Trudno się z tym nie zgodzić. Tymczasem nawet w kwestii zdrowia potrafimy ignorować niepokojące objawy, zasłaniając się brakiem czasu lub zmęczeniem. Nie dziwi więc, że tak niewiele kobiet z uwagą obserwuje swój organizm, a przecież jedną z najprostszych rzeczy, jakie możemy zrobić w ramach profilaktyki zdrowia, jest prowadzenie kalendarzyka menstruacyjnego.

Reklama

Matka Natura zaprogramowała w nas wersję slow

Starając się o dziecko, niewiele możemy przyspieszyć. Jeśli w danym miesiącu próba się nie powiodła, kolejna szansa pojawi się za kilkadziesiąt dni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Znajomość cyklu menstruacyjnego (a nieco różni się on długo u każdej z nas) pomaga także uniknąć ciąży, gdy jej nie planujemy, wyliczyć, kiedy spodziewać się krwawienia i kiedy powinno się ono zakończyć. Wszelkie odchylenia od normy są ważnym sygnałem ostrzegawczym – mogą świadczyć o problemach hormonalnych, niedoborach i wielu innych stanach chorobowych. Dlatego każda świadoma i dbająca o zdrowie kobieta, powinna prowadzić kalendarzyk miesiączkowy.

AdobeStock

Cykl menstruacyjny składa się z kilku faz. Dokładny czas faz cyklu jest nieco inny dla każdej kobiety i może zmieniać się z biegiem lat. Za pierwszy dzień cyklu uważa się pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Okres może trwać od 3 do 8 dni, ale przeciętnie trwa 5 dni. Krwawienie jest zwykle najcięższe w ciągu pierwszych 2 dni, dlatego wiele kobiet już spodziewając się miesiączki, zaczyna stosować wkładki higieniczne. Gdy krwawienie ustanie, wyściółka macicy zaczyna przygotowywać się na możliwość zajścia w ciążę (m.in. staje się grubsza). Około 14 dnia jajo zostaje uwolnione z jednego z jajników i rozpoczyna swoją podróż jajowodami do macicy. Jeśli w tym czasie w jajowodzie znajdują się plemniki, może nastąpić zapłodnienie. Jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona lub nie doszło do zagnieżdżenia, komórka jajowa rozpada się i zostaje wydalona wraz z wyściółką (krwawienie i rozpoczęcie nowego cyklu).

Wyróżniamy cztery fazy cyklu: menstruacyjną, folikularną, owulacyjną i lutealną. Skupiając się jednak na fazach płodności, możemy wymienić trzy etapy: niepłodny przedowulacyjny, płodny i niepłodny poowulacyjny.

Fazy cyklu menstruacyjnego można porównać do… pór roku, bowiem każda z nich ma swoje charakterystyczne elementy, a to, na ile je dostrzegamy i potrafimy z nimi współgrać, zależy właśnie od tego, czy obserwujemy swój organizm, choćby z pomocą kalendarzyka miesiączkowego.

AdobeStock

Zsynchronizuj się… ze swoim cyklem i wyłapuj czerwone flagi

Coraz popularniejsze w Polsce staje się pojęcie „cycle syncing” określające synchronizację niektórych aspektów życia z cyklem menstruacyjnym. Zmiany hormonalne, jakich doświadczamy w czasie pojedynczych faz cyklu wpływają na nasz apetyt, libido, procesy myślowe, wydolność organizmu, senność, a także stan cery czy rodzaj wydzieliny z pochwy. Zrozumienie tych zależności i dostosowywanie do nich niektórych aktywności życia codziennego jak najbardziej wpisuje się w życie w wersji slow. Pozwala lepiej panować nad swoimi emocji i odpuszczać sobie katorżnicze treningi, gdy nie jest to najlepszy czas.

Lepsze poznanie swojego organizmu i cyklu pozwala także na początkowym etapie wyłapać niepokojące objawy. Możemy szybko skontrolować, czy spóźnia nam się miesiączka i o ile dni, czy występuje krwawienie między miesiączkami, czy może zmieniła się wydzielina z pochwy.

Stosowanie wkładek higienicznych pomiędzy krwawieniami jest wśród kobiet popularną praktyką, ponieważ ułatwia ochronę np. kiedy mamy problem z plamieniami.

Jakie wkładki wybrać? Oczywiście w trosce o swoje ciało i własny komfort należy postawić na najbardziej jakościowe produkty. Bella Intima to wkładki pokryte bawełną organiczną, która zapewnia naturalną ochronę w strefie intymnej nawet najbardziej wrażliwych kobiet. Oddychająca warstwa zewnętrzna, wysoka chłonność i ekstrakt z białych kwiatów (róży, jaśminu i stokrotki), a także bawełna pochodząca z jak najlepszych źródeł sprawią, że powierzchnia wkładki pozostanie miękka i delikatna.

Mat. prasowe

Z kolei zmiana koloru, konsystencji lub zapachu śluzu z pochwy jest ważnym sygnałem, świadczącym o infekcji intymnej. Trzeba jednak pamiętać, że wydzielina w naturalny sposób zmienia się w czasie cyklu. Tuż przed owulacją staje się gęsta i kleista, w kolorze mlecznym, w czasie owulacji staje się rzadsza, by nie utrudniać drogi plemnikom. Po owulacji, w fazie niepłodnej znów gęstnieje.

Dostosowanie ćwiczeń, diety czy zabiegów kosmetycznych, a także produktów po które sięgamy, do cyklu menstruacyjnego, oznacza pozostawanie w kontakcie ze swoim ciałem i jego potrzebami na każdym etapie.

Content Studio
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama