Reklama

Chociaż w Polsce kubeczki menstruacyjne nadal uchodzą za fanaberię, popularność ekologicznych alternatyw dla klasycznych podpasek i tamponów rośnie. Najlepiej widać to w Japonii, gdzie kubeczki menstruacyjne można kupić w niemalże każdym sklepie.
Opisuje się jako bardziej higieniczne, bezpieczniejsze, w dłuższej perspektywie tańsze, a do tego ekologiczne. O kubeczkach menstruacyjnych można powiedzieć wiele dobrego, ale czy niektórzy ich zbytnio nie gloryfikują? Tematu menstruacji wiele z nas wolałoby nie poruszać, ale o to raczej trudno, skoro nie dość, że kojarzy się z bólami , to jeszcze z wydatkami na środki higieniczne.Czytaj też: Urlop na czas miesiączki. Jesteście za takim rozwiązaniem?Zważając na to, że ogólny koszt zakupu podpasek czy tamponów (a często i środków przeciwbólowych) nie jest wcale taki niski, trudno dziwić się, że poszukujemy tańszych alternatyw. A nuż okażą się też wygodniejsze? Dowiedzcie się, czego możecie spodziewać się po kubeczkach menstruacyjnych. Może już je testowałyście? Jeśli tak – podzielcie się wrażeniami.

Reklama

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to elastyczny kielich, który zbiera krew miesiączkową, zamiast wchłaniać ją jak tampon. Istnieją różne rodzaje kubeczków. Jedne umiejscawia się tuż pod szyjką macicy, inne bliżej wejścia do pochwy. Wykonane są z lateksu, silikonu lub tworzywa TPE i są produktami wielorazowego użytku. W ofercie większości produkujących je marek znajdziemy najczęściej trzy rozmiary: mały, średni i duży.

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny należy zdezynfekować po zakupie oraz na początek i koniec każdej miesiączki. Podczas aplikacji kubek musi być złożony. Jako że jest on wykonany z elastycznego materiału, ułoży się po włożeniu do pochwy. Kubeczek opróżnia się co najmniej co 12 godzin, jednak zwykle, zwłaszcza przy intensywnym krwawieniu, trzeba zrobić to po kilku godzinach stosowania. Przed kolejną aplikacją należy go opłukać.

Zalety kubeczków menstruacyjnych

Kubeczki menstruacyjne starczają na dłużej niż zwykłe produkty higieniczne (wkładki, podpaski i tampony). Można opróżniać je po dłuższym czasie niż gdybyśmy miały wymienić podpaskę czy tampon, a na dodatek o połowę rzadziej przeciekają.Jako produkty wielorazowego użytku są też przyjaźniejsze środowisku. Co więcej, pozwalają one zaoszczędzić pieniądze – kubek kupuje się bowiem nawet na 10 lat. Według naukowców ich stosowanie wiąże się też z mniejszym ryzykiem wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego, są więc też bezpieczniejsze niż tampony.

Wady kubeczków menstruacyjnych

Dla osoby początkującej aplikacja i wyciąganie kubeczka menstruacyjnego jest trudniejsze niż zakładanie i wyjmowanie tamponu. Do tego dochodzi konieczność płukania kubeczka, w razie potrzeby, nawet w publicznej toalecie (nie musimy chyba wspominać, że wyciąganie i płukanie kubeczka nie zawsze jest higieniczne?). Kubeczki są też mało komfortowe dla kobiet, które nie lubią stosować tamponów. Więcej problemów sprawia również dobór odpowiedniego rozmiaru.Czytaj też: Jak pielęgnować paznokcie po manikiurze hybrydowym?

Reklama

Kubeczki menstruacyjne – nowy trend?

O kubeczkach menstruacyjnych zrobiło się głośno kilka lat temu, wraz z powstaniem nowoczesnych wersji wraz z woreczkiem lub pudełkiem. W rzeczywistości na amerykańskim rynku pojawiły się jednak już w latach 30. ubiegłego wieku, jednak z wielu powodów, w tym obyczajowych, nowym trendem okrzyknięto je dopiero kilkadziesiąt lat później.Czytaj też: TOP 5 z KWC: najlepsze wodoodporne tusze do rzęs

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane