Proste ćwiczenia, dzięki którym rozwiniesz empatię wobec siebie!
Czy wiesz czym jest empatia wobec siebie? To dosyć nowe pojęcie, które oznacza stan umysłu, w którym jesteśmy świadomi wszystkiego, czego doświadczamy, ale nie oceniamy tego, co widzimy, co słyszymy, co czujemy i co myślimy. Traktujemy to ze zrozumieniem i współczuciem. Oto proste ćwiczenia, które pomogą rozwinąć empatię wobec siebie! Sprawdź jak to zrobić!

- Magdalena Borucińska

Czym jest empatia wobec siebie?
Nasz mózg cały czas pracuje. Trudno jest mu się zatrzymać. Jeśli nie jest wyćwiczony, aby robić przerwy w myśleniu i się relaksować (jak np. w czasie niektórych medytacji czy praktyk uważności), wówczas jesteśmy podatni na zalew automatycznymi myślami i emocjami, które nie pochodzą z tu i teraz. Te automatyczne myśli i emocje zwykle budzą dyskomfort, a my – żeby tego uniknąć – szukamy bodźców i stale stymulujemy się nowymi informacjami (media dostarczają nam ich natychmiast).Empatia wobec siebie to uważny i świadomy stan umysłu, a jednocześnie umiejętność wchodzenia w ten stan, kiedy chcemy. To stan umysłu, który nie ocenia, ale jest świadomy tego, czego doświadczamy. Każda myśl, każda emocja, każde wydarzenie, którego jesteśmy świadkami – to są informacje. Jeśli ich nie oceniamy, tylko im się przyglądamy czy wsłuchujemy się w ich sens, możemy głębiej zrozumieć, bardziej poczuć, co jest najważniejsze w danej sytuacji. Jaki jest przekaz tej myśli, emocji czy tego zdarzenia.
Jak rozwinąć empatię wobec siebie?
W czasie empatycznych szkoleń wykonujemy, bardzo dla mnie pomocne w chwilach silnych emocji, ćwiczenia klaryfikujące (czyli uściślające, wyjaśniające) wewnętrzny stan. Polegają one na tym, aby zanim zareagujemy na jakieś wydarzenie, zadać sobie pytania:
- Co myślę na ten temat?
- Co czuję w związku z tym co się wydarzyło?
- Co teraz jest dla mnie najważniejsze? Na czym w tej sytuacji mi najbardziej zależy?
Podsumowując, jeśli chcesz rozwijać empatię wobec siebie, zadbaj o 3 sprawy:
- 5 minut dziennie dla siebie.
- Świadome oddychanie z pytaniem: czym jest empatia wobec siebie? Posłuchaj odpowiedzi z twojego organizmu. Kiedy wybrzmi, zadaj sobie to pytanie jeszcze raz i jeszcze raz wsłuchaj się w odpowiedź. Za każdym razem pozwól, aby odpowiedź przyszła z tu i teraz.
- Nim zareagujesz na trudną sytuację, znajdź 2 minuty na zadanie sobie pytania: co czuję w związku z tą sytuacją oraz co jest dla mnie w tej sytuacji najważniejsze? Pochodną tych pytań jest pytanie: jakie działanie pomoże mi zatroszczyć się o to, na czym mi najbardziej zależy?
Autorką tekstu jest Lucyna Wieczorek, trenerka umiejętności interpersonalnych, założycielka Dojrzewalni Róż. Cały tekst przeczytasz w magazynie Uroda Życia.Sprawdź także 5 rzeczy, które powinnaś robić częściej, 4 proste sposoby jak przestać narzekać i jak być dobrym słuchaczem