Samotność w związku – jak ją rozpoznać i w jaki sposób sobie z nią radzić
Samotność kojarzy się z brakiem partnera. Relacja z drugim człowiekiem nie jest jednak gwarancją, że zawsze będziemy mieli poczucie bliskości i zrozumienia. Czy można być samotnym, pozostając w związku?

- Agata Olejniczak
Znajomi Wam zazdroszczą – nic dziwnego, z zewnątrz wyglądacie na idealną parę. Ty jednak masz wrażenie, że choć związek jest spełnieniem twoich marzeń, nie dał Ci tego, czego oczekiwałaś. Relacja partnerska powinna wiązać się z poczuciem wsparcia i akceptacji, a tymczasem ty coraz częściej czujesz się bardzo samotna.Odmienne potrzebyNawet jeśli na początku znajomości wydawało wam się, że idealnie do siebie pasujecie, warto uświadomić sobie, że jesteście dwiema odrębnymi osobami. Macie różne cechy osobowości, doświadczenia oraz potrzeby. Jeśli wasze oczekiwania dotyczące zaangażowania w związek lub sposobów spędzania wolnego czasu zupełnie się ze sobą nie pokrywają, wówczas możecie stopniowo się od siebie oddalać. Nietrudno poczuć się samotną, jeśli twój partner spędza długie godziny w pracy, następnie biegnie na siłownię, a po powrocie do domu jest zbyt zmęczony, by poświęcić ci wystarczającą ilość uwagi.Dwa osobne światyCzasem zaczyna się od małych sprzeczek spowodowanych narastającą złością – niepozmywane naczynia lub jeden uszczypliwy komentarz wystarczą, by wywołać nieproporcjonalne do sytuacji spięcie. Taki stan rzeczy prowadzi z kolei do poczucia niezrozumienia i wyobcowania. Partnerzy przestają mieć ochotę na wspólne rozmowy, ograniczają się do krótkich komunikatów dotyczących kwestii logistycznych. Myślą: „Nie ma sensu mu/jej o tym mówić. I tak nie zrozumie”. W ten sposób tylko odgradzają się od siebie, zamiast podjąć próbę rozwiązania problemu.

Potrzeba zajęcia się samym sobąInną przyczyną poczucia osamotnienia w związku mogą być nierealistyczne oczekiwania. Są osoby, którym wydaje się, że udana relacja z innym człowiekiem stanowi odpowiedź na wszystkie ich potrzeby i tęsknoty. Tymczasem partner nie jest naszym terapeutą i nie służy do podbudowywania naszego poczucia własnej wartości. Nie jest też w stanie zaspokajać wszystkich naszych potrzeb. Aby być gotowym na dojrzały związek, sami musimy czuć się szczęśliwi i kompletni. Takie osoby przyciągają innych, są dla nich atrakcyjne i interesujące.Być może przerwy między twoimi związkami były zbyt krótkie lub od dłuższego czasu pozostajesz w tej samej relacji, której podporządkowałaś wszystkie cele i potrzeby. Przypomnij sobie, jakie plany miałaś przed tym okresem – nie chodzi o marzenia na temat życia w parze, a o te, które dotyczyły wyłącznie ciebie. Przez jakiś czas skup się na sobie. Spełnianie się w ważnych dla siebie dziedzinach pozwoli ci zachować równowagę życiową, a także zyskać energię, którą będziesz mogła przekazać partnerowi i wnieść w waszą wspólną codzienność.Co zrobić, jeśli samotność w związku dotyczy również ciebie?O każdy związek należy się troszczyć. Nie zwalnia nas z tego długi staż małżeństwa, kłopoty w pracy, ani pojawienie się na świecie dziecka. Jeśli czujesz się samotna w związku, istnieje szansa, że twój partner ma podobne odczucia. Najlepszym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa na ten temat. Dyskutujcie i wymieniajcie się spostrzeżeniami dotyczącymi istotnych dla was spraw, zamiast komunikować się jedynie na temat bieżących kwestii. Słuchajcie siebie nawzajem, okazując sobie zainteresowanie i empatię. Postarajcie się wrócić do rzeczy, które kiedyś robiliście wspólnie: wybierzcie się do kina, na spacer lub do restauracji. Randki pomogą wam na nowo rozpalić łączące was uczucie.Zobacz także: Dlaczego warto uprawiać seks? 10 korzyści