Sprawdź, dlaczego konieczne jest rozciąganie po treningu!
Rozciąganie to, obok rozgrzewki, nieodzowny element każdego treningu. Dlaczego tak ważne jest, aby rozciągać się po zakończeniu ćwiczeń? Sprawdźcie!

- Katarzyna Mordalska

Rozciąganie mięśni po treningu
Dlaczego ten element treningu jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że jest to najlepszy sposób na uniknięcie zakwasów, bolących mięśni i przyspieszenie procesu regeneracji mięśni, które poddawaliśmy dużemu wysiłkowi przez dłuższy czas.Rozciąganie to także dobry moment na rozluźnienie ciała i wyciszenie. Uspokajamy tętno i wprowadzany organizm z stan regeneracji. Czy po wyczerpującym treningu może być coś przyjemniejszego?Po treningu zaleca się wykonanie ćwiczeń z zakresu rozciągania statycznego, w przeciwieństwie do rozciągania dynamicznego, które przeprowadzamy w ramach rozgrzewki.
Rozciąganie statyczne po treningu
To rodzaj ćwiczeń polegających na rozciąganiu mięśni podczas spoczynku. W danej pozycji, która ma na celu rozciąganie konkretnej ich partii, zastygamy na czas od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Dzięki temu wydłużamy mięśnie, które z każdym kolejnym rozciąganiem stają się coraz bardziej elastyczne.
Najważniejsze zasady rozciągania po treningu:
- rozciąganie powinno być spokojne i przebiegać w cichej atmosferze, np. przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej,- pamiętaj o oddechu – nie wstrzymuj powietrza w płucach, kontroluj oddech tak, by był głęboki,- pogłębianie pozycji wykonujemy zawsze z wydechem,- mięśnie rozciągamy do momentu progu bólu, nie dociskamy na siłę, gdyż grozi to naciągnięciem.
Rozciąganie mięśni nóg – ćwiczenie
W pozycji stojącej, ustawiamy nogi na szerokość bioder, jedną rękę wyciągamy do góry. Starając się utrzymać równowagę, podnosimy nogę przeciwstawną do wyciągniętej ręki, którą dociągamy do pośladka. W tej pozycji powinniśmy czuć rozciąganie na całej długości uda. Ćwiczenia powtarzamy na drugą nogę. Aby łatwiej utrzymać równowagę, najlepiej utkwić wzrok w jednym punkcie.
Rozciąganie łydek – ćwiczenia
Siadamy w jak największym rozkroku, nogi wyprostowane, rzepki kolanowe podciągnięte (by czuć rozciąganie łydek), plecy proste. Wykonujemy skłon do jednej nogi tak, by złapać dłońmi za stopę. Skłon pogłębiamy z wydechem, próbując głowę dociągnąć do kolana. Ćwiczenie powtarzamy na drugą nogę.Zobacz także, na czym polega pilates!