Reklama

Sto lat temu kobieta z brodą była dziwolągiem i atrakcją prezentowaną w wesołym miasteczku. W najlepszym przypadku wzbudzała śmiech, w najgorszym - odrazę. Odmawiano jej urody, kobiecości i miejsca w społeczeństwie. Współcześnie sytuacja kobiet z zarostem na twarzy jest już niewiele lepsza. Nadal nie mieszczą się w powszechnych kanonach piękna. Świat nie akceptuje ich naturalnego wyglądu - oczekuje się od nich, że dostosują się do obowiązujących norm dotyczących kobiecego wyglądu i będą regularnie usuwały porastające ich twarze włosy.Zobacz także: "Golenie" twarzy to sposób na idealnie gładką i promienną cerę?

Reklama

Dlaczego kobietom rosną brody?

Owłosienie twarzy u kobiet może mieć różne przyczyny. Ważny jest czynnik etniczny - więcej ciemnych włosków na twarzy mają na przykład kobiety pochodzące z Sycylii lub z Gruzji. Nadmierne owłosienie twarzy można też odziedziczyć. Często jednak jest ono wynikiem zaburzeń hormonalnych. Trzeba pamiętać, że kobiece jajniki i nadnercza produkują niewielkie ilości androgenów - męskich hormonów płciowych, które są między innymi odpowiedzialne za wtórne cechy płciowe, w tym także owłosienie ciała. Gdy ciało kobiety wytwarza zbyt wiele androgenów, te wtórne cechy płciowe stają się bardziej widoczne i pojawia się u nich typowo męskie owłosienie - na klatce piersiowej, podbrzuszu i twarzy. Hirsutyzmowi - bo tak określa się to zjawisko - towarzyszą często bezowulacyjne cykle miesiączkowe, łysienie typu męskiego (utrata włosów na czubku głowy), trądzik i otyłość. Hirsutyzm często towarzyszy innym chorobom - między innymi zespołowi policystycznych jajników i chorobie Cushinga.Zobacz także: 6 błędów, które najczęściej popełniamy goląc nogi!

Reklama

Jak leczy się męski zarost u kobiet?

Hirsutyzm leczy się przez podawanie cierpiącym na tę przypadłość kobietom leków antyandrogenowych. Często lekarz przepisuje pacjentce odpowiednio dobrane środki antykoncepcyjne. Włoski na twarzy przestają rosnąć grube i ciemne mniej więcej po pół roku. Kobiety dotknięte hirsutyzmem zwykle usuwają owłosienie z twarzy - golą je lub (jeśli stać je taki zabieg) poddają się epilacji laserowej. Ale nie wszystkie! Są też takie, które pozwalają włosom na twarzy rosnąć. Sprawdź, dlaczego się na to decydują!Zdjęcia: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane