Usuwanie tatuażu to trudna decyzja. Mimo uważnego wyboru wzoru lub osoby tatuującej, efekt może nie być zadowalający. Innymi powodami usunięcia tatuażu są najczęściej rozlania tuszu oraz zmieniające się upodobania lub tatuaże kojarzące się z nieprzyjemnymi wydarzeniami lub osobami. Wówczas możemy skorzystać z wykonania coveru lub całkowitego usunięcia wzoru laserem. Zobacz, jak bolesny jest ten zabieg i czy może zostawiać blizny.

Reklama

Spis treści:

  1. Dla kogo jest usuwanie tatuażu laserem?
  2. Na czym polega zabieg laserowego usuwania tatuażu?
  3. Czy laserowe usuwanie tatuażu boli?
  4. Efekty zabiegu laserem: czy tatuaż można usunąć w 100%?
  5. Czy zabieg usuwania tatuażu zostawia blizny i przebarwienia?
  6. Rekonwalescencja po laserowym usunięciu tatuażu
  7. Ceny usunięcia tatuażu
  8. Usuwanie tatuażu laserem opinie z forum
  9. Chirurgiczne usuwanie tatuażu jako alternatywa dla lasera

Dla kogo jest usuwanie tatuażu laserem?

Zabieg usuwania tatuażu przeznaczony jest dla osób, które są zdecydowane na trwałe usunięcie zarówno ozdoby na ciele, jak i makijażu permanentnego. Decyzje o udaniu się na laser często determinuje utrata jakości tatuażu (m.in. rozlanie się konturów, wyblaknięcie barwników lub zmiana proporcji ciała, jak przytycie lub schudnięcie), wykonanie tatuażu pod impulsem lub złe wykonanie.

Obecnie technika pozwala na bezpieczne usunięcie tatuażu, a sam zabieg jest coraz popularniejszy. W teorii poddać mu się może każda osoba, która posiada niechciany tatuaż, jednak należy pamiętać, że istnieją przeciwwskazania. Należą do nich:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • choroba skóry (łuszczyca, bielactwo, opryszczka, aktywny trądzik),
  • przyjmowanie niektórych leków.

Jeśli nie jesteś pewien, czy działanie lasera będzie dla ciebie bezpieczne, konieczna jest konsultacja lekarska. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz wykonać serię zabiegów, to on wyda ostateczną decyzję. Pamiętaj również, że bezpieczne usuwanie tatuażu i jego skuteczność zależą od rozmiaru tatuażu, kiedy został on wykonany (inaczej jest w przypadku starych tatuaży, a inaczej świeżych), czy jest to tatuaż czarny, czy kolorowy i jak głęboko został wbity tusz. Powodzenie zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Zobacz także
praetorianphoto/iStock

Zobacz także: Jak dbać o tatuaż?

Na czym polega zabieg laserowego usuwania tatuażu?

Podczas zabiegu usuwany z organizmu jest pigment. Dzieje się to dzięki skoncentrowanej wiązce światła, która rozbija barwnik w skórze na mniejsze cząsteczki i niszczy jego strukturę. W ten sposób możemy samoczynnie je usunąć z organizmu - rozbite cząsteczki barwnika będą traktowane jak zbędna substancja. W miarę złuszczania naskórka tusz będzie coraz mniej widoczny. Dla uzyskania oczekiwanego efektu niezbędnych może być kilka sesji, podczas których pacjent zauważy stopniowe blednięcie tatuażu. Długość fali dobierana jest na podstawie rodzaju tatuażu. Trudniejsze do usunięcia tatuaże są te, w których pigment został podany zbyt głęboko.

Zazwyczaj do usunięcia tatuażu potrzebne są 4-10 sesji. W przypadku makijażu permanentnego liczba niezbędnych sesji jest o wiele mniejsza i zazwyczaj są do jeden lub dwa zabiegi.

Czy laserowe usuwanie tatuażu boli?

Ból, który odczuwany jest podczas zabiegu, jest uzależniony od indywidualnej wrażliwości. Pacjenci o niskim progu bólu mogą liczyć na użycie kremu znieczulającego. Znieczulenie złagodzi odczucia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ta metoda usuwania tatuażu nie należy do najprzyjemniejszych i trzeba liczyć się z tym, że odczucia mogą powodować dyskomfort i pieczenie skóry w miejscu, gdzie wykonuje się laser. Obszar poddany zabiegowi może być zaczerwieniony, a skóra podrażniona.

Zobacz także: Czym smarować tatuaż, żeby szybko i pięknie się goił?

Efekty zabiegu laserem: czy tatuaż można usunąć w 100%?

Wszystko zależy od wielu czynników, którymi są:

  • kolor i rodzaj tuszu,
  • jak głęboko znajduje się barwnik w skórze,
  • wielkość tatuażu,
  • jak stary jest to tatuaż.

Przed planowanym zabiegiem z wykorzystaniem lasera należy udać się na konsultację, podczas której specjalista określi, ile sesji może być potrzebnych i stworzy kosztorys. Nie zawsze da się usunąć tatuaż w stu procentach, ale można poddać się kilku zabiegom laserowego usuwania tatuażu, aby pigment wyblakł i wykonać cover u innego tatuażysty.

Czy zabieg usuwania tatuażu zostawia blizny i przebarwienia?

Zanim zdecydujesz się na usuwanie tatuażu, musisz pamiętać o tym, że istnieją barwniki, których nie da się całkowicie usunąć ze skóry. Nawet jeśli laser będzie w stanie usunąć barwnik, na skórze zawsze pozostanie widoczny ślad, jak chociażby przebarwienie skórne. Z czasem najprawdopodobniej będzie ono blednąć i przestanie się rzucać w oczy. Prawidłowo wykonane usunięcie tatuażu nie pozostawi rozległych, szpecących blizn.

Rekonwalescencja po laserowym usunięciu tatuażu

Zabieg usunięcia tatuażu wymaga rekonwalescencji! Trwa ona 2-3 tygodnie. W tym czasie należy unikać korzystania z sauny i basenu, a także stosować kremy z wysokim filtrem UV (najlepiej, aby był to SPF 50). Codziennie należy zmieniać opatrunek. Pomiędzy kolejnymi zabiegami trzeba dbać również o kondycję skóry, jej odżywienie i nawilżenie. Pomiędzy sesjami należy doprowadzić do całkowitego wygojenia się miejsca na skórze.

Ceny usunięcia tatuażu

Cena ustalana jest w zależności od wielkości tatuażu, ale także jego głębokości czy użytych tuszów. Za niewielki tatuaż zapłacimy od około 500 złotych, natomiast za rozległe tatuaże o większej powierzchni nawet powyżej 3 tysięcy złotych. Cena ustalana jest indywidualnie z każdym klientem podczas pierwszej konsultacji, na której w przybliżeniu powinniśmy również poznać przybliżoną liczbę sesji.

dimid_86/iStock

Usuwanie tatuażu laserem opinie z forum

Na forum Wizaż.pl również pojawił się wątek na temat laserowego usuwania tatuażu, gdzie wypowiedziały się osoby zarówno w trakcie zabiegów, jak te mające je już za sobą.

Pani dr powiedziała że tatuaż można usunąć bez śladu, ale wymaga to ok 10-12 zabiegów. Jak zapytałam czy mogą zostać przebarwienia lub kontury tatuażu powiedziała że nie będzie śladu, jeśli nie będę się opalać. Takie rzeczy zostają, jeśli moc lasera jest za wysoka, dlatego lepiej zrobić więcej sesji mniejszą mocą lub właśnie gdy opalamy się. Mi również mówiła, że usunęła jeden tatuaż i nie ma najmniejszego śladu

- napisała madzia19750

Reklama

Chirurgiczne usuwanie tatuażu jako alternatywa dla lasera

Alternatywą dla laserowego usuwania tatuażu jest chirurgiczne usuwanie, jednak jest to bardzo inwazyjny zabieg, a decyzję o nim należy podejmować w ostateczności. W przeciwieństwie do lasera pozostawia blizny, a sam proces jest skomplikowany i złożony z wielu etapów. W przypadku chirurgicznej metody usuwa się fragmenty skóry pokrytej tuszem. Za każdym razem wycinany jest zaledwie fragment, a same zabiegi muszą być przeprowadzane z odstępem minimum 3 miesięcy.

Reklama
Reklama
Reklama