Wybór odpowiedniej kurtki do biegania nie jest łatwy, dlatego przygotowałyśmy dla was przewodnik krok po kroku, jak wybrać ubranie do biegania. Pamiętajcie, że każda tego typu kurtka powinna mieć wygodny kaptur, zapinane kieszenie i odblaski, ale nie tylko! Sprawdźcie, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Reklama
  1. Rodzaje kurtek do biegania
  2. Jaką kurtkę do biegania wybrać?
  3. Jaka kurtka do biegania zimą?
  4. Przeciwdeszczowa kurtka do biegania - jaka najlepsza?

Rodzaje kurtek do biegania

Wyróżniamy właściwie tylko 3 główne rodzaje kurtek do biegania. Są to:

  1. Kurtki wiatrówki/softshellowe, które świetnie odprowadzają wilgoć, a jednocześnie chronią nas przed wiatrem i chłodem. Kurtki przeciwwiatrowe to zazwyczaj 2-3 warstwa u biegacza.
  2. Kurtki do biegania zimowe, które są ocieplane, ale jednocześnie cienkie i wygodne. Chronią przed niskimi temperaturami, wiatrem i śniegiem, ale jednocześnie dobrze odprowadzają wilgoć.
  3. Kurtki przeciwdeszczowe do biegania, które najlepiej sprawdzą się wczesną wiosną i jesienią. Chronią nas przed deszczem, jednak przy tym nieco gorzej odprowadzają wilgoć. Możemy tutaj podzielić je na kurtki wodoodporne i pokryte hydrofobową warstwą.

Zobacz także: Kurtka ortalionowa - z czym nosić i jaki materiał wybrać?

Jaką kurtkę do biegania wybrać w sezonie?

Główny sezon dla biegaczy to wiosna, lato i wczesna jesień. W tym czasie utrzymują się dość wysokie temperatury, są małe opady deszczu, nie ma śniegu i mrozów. Podsumowując, warunki atmosferyczne są bardzo przyjazne. W tym okresie wybieramy przede wszystkim kurtki sportowe, które ochronią nas przed wiatrem i lekkim deszczykiem. Najlepiej sprawdzi się tutaj cienkie kurtki wiatrówki. Są one zazwyczaj bardzo cienkie i lekkie, dzięki czemu biega nam się przyjemnie i wygodnie. Jeśli lubimy biegać rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest nieco niższa, to możemy pod nie założyć cienki polar lub bieliznę termoaktywną, która zapewni nam komfort cieplny. Wybierając kurtkę do biegania w sezonie, musimy szczególnie zwrócić uwagę na oddychalność. To zdecydowanie główny parametr, którym powinniśmy się kierować.

zoranm/iStock

Warto również zwrócić uwagę, czy kurtka ma:

Zobacz także
  • wygodny kaptur,
  • zapinane kieszenie,
  • ściągacze,
  • odblaski,
  • panele wentylacyjne - na plecach, pod pachami,
  • warstwę hydrofobową.

Jaka kurtka do biegania zimą?

Zimowa kurtka przeciwdeszczowa uszyta jest ze zdecydowanie grubszego materiału, który lepiej chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mocny wiatr, niska temperatura, deszczy czy śnieg. Często wykonana jest z podwójnego materiału - przednia część kurtki ma grubą, wiatroodporną i wodoodporną tkaninę, a jest miękki i ocieplający. Pod taką kurtkę zawsze zakładamy warstwy docieplające - bieliznę termoaktywną i bluzę lub polar. Biegacze przy temperaturze bliskiej zeru lub niższej często wybierają również cienkie puchówki, które nie ograniczają ruchów, ale zapewniają dobry komfort cieplny.

Isbjorn/iStock

Przeciwdeszczowa kurtka do biegania - właściwości i parametry

Wybór odpowiedniej przeciwdeszczowej kurtki do biegania może okazać się najtrudniejszy. Dobra membrana wodoodporna zmienia oddychalność kurtki, dlatego musimy dobrać odpowiednie proporcje. Podobny problem występuje tak przy kurtkach przeciwdeszczowych przeznaczonych do innych aktywności, na przykład przy kurtkach w góry.

AscentXmedia/iStock

Jednostka opisująca oddychalność to g H2O/m2, inaczej liczba gramów wody, która w ciągu doby przedostanie się przez membranę o powierzchni 1 m2. Do biegania zawsze wybieramy kurtki o oddychalność nie mniejszej niż 10000 g H2O/m2.

Reklama

A co jeśli chodzi o wodoodporność? W tym przypadku nie musimy wybierać najlepszej membrany 10000 - 2000 mm/H2O, która jest zupełnie nieprzemakalna(wodoszczelna) i przystosowany na wielogodzinne ulewy. Zazwyczaj biegamy rekreacyjnie lub treningowe przez 1-2 godziny - w tym przypadku nawet przy mocniejszym deszczu wystarczy nam membrana 5000 (np. membrana Gore-Tex). Jeśli będziemy na bieżąco śledzić pogodę i ryzykujemy jedynie lekkim deszczykiem, to membrana 2000-3000 mm/H2O lub kurtka z warstwą hydrofobową również będzie wystarczająca. Oczywiście membrana jest niezbędna, jeśli myślimy o biegach górskich, gdzie pogoda może się zmienić w ciągu kilku minut. Pamiętajcie, że taka kurtka powinna mieć też wodoodporne szwy.

Reklama
Reklama
Reklama