Badania ośrodków naukowych i organizacji, tj. np. World Obesity Federation, czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jasno potwierdzają, że otyłość to problem cywilizacyjny, który dotyczy większości państw na świecie. Niepokojące obserwacje skłaniają nas do poszukiwania domowych rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na redukcję masy ciała. Okazuje się, że ocet jabłkowy może ułatwić ci zrzucenie nawet 7 kg w 3 miesiące. I to w zdrowy sposób.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak powstaje ocet jabłkowy?
  2. Składniki odżywcze w occie jabłkowym a przyśpieszony metabolizm
  3. Badanie kliniczne potwierdzające skuteczność octu jabłkowego
  4. Redukcja masy ciała z octem jabłkowym

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy powstaje wskutek fermentacji soku z jabłek. W trakcie trwania tego procesu, naturalne cukry zawarte w jabłkach przekształcają się najpierw w alkohol, a następnie w kwas octowy. To wynik działania drożdży i bakterii octowych, aktywujących się w trakcie fermentacji. Ocet jabłkowy ma charakterystyczny, kwaśny smak i intensywny zapach. Można zrobić go samodzielnie w domu lub zdecydować się na zakup gotowego produktu.

Getty Images @seng kui Lim / 500px

Składniki odżywcze w occie jabłkowym a przyśpieszony metabolizm

Każdy, kto próbował kiedyś zrzucić zbędne kilogramy, zapewne słyszał o drogocennych właściwościach metabolicznych octu jabłkowego. Aby zrozumieć działanie tej substancji, warto zapoznać się ze składnikami aktywnymi, jakie występują w składzie octu. Są to m. in.:

  • Aminokwasy, czyli związki organiczne stanowiące budulec białek. Są niezbędne w produkcji enzymów i hormonów.
  • Kwasy octowe, czyli kwasy stymulujące produkcję kwasu solnego w żołądku.
  • Kwasy mlekowe, czyli produkty fermentacji, wpierające florę bakteryjną w jelitach.
  • Witamina A, czyli substancja odgrywająca kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych, a także w produkcji i naprawie tkanek.
  • Witamina C, będąca silnym antyoksydantem.
  • Magnez, wpływający na przemianę materii i regulację poziomu cukru we krwi.
  • Żelazo, czyli substancja niezbędna do produkcji hemoglobiny, która z kolei wpływa na transport tlenu do krwi.
  • Pektyny, składniki regulujące poziom cholesterolu we krwi oraz wspierające utrzymanie prawidłowej perystaltyki jelit.

Zobacz także: Metabolizm - co to jest, czemu zwalnia i jak go przyspieszyć? Rady i wskazówki

Zobacz także

Badanie kliniczne potwierdzające skuteczność octu jabłkowego

Badanie kliniczne, przeprowadzone przez libańskich ekspertów z Holy Spirit University of Kaslik, potwierdziło skuteczność regularnego spożywania octu jabłkowego. Wzięło w nim udział 120 osób z otyłością i nadwagą. Przez okres 12 tygodni podawano im ocet jabłkowy, aby zaobserwować wpływ substancji na metabolizm, poziom glukozy we krwi i cholesterol. Wyniki wykazały, że codzienne spożycie trzech dawek octu z jabłek spowodowało:

  • zmniejszenie parametrów antropometrycznych, czyli pomiarów wagi i obwodów poszczególnych części ciała
  • regulację poziomu glukozy we krwi, która ma istotny wpływ na odkładanie się tkanki tłuszczowej
  • zmniejszenie poziomu triglicerydów, czyli głównych składników tłuszczy w organizmie. Przy nadwadze i otyłości, ich poziom jest znacznie zwiększony
  • zmniejszenie poziomu cholesterolu, czyli związku, który ma ogromny wpływ na profil lipidowy. Znacznie podwyższony poziom cholesterolu zwiększa ryzyko chorób serca, zakrzepicy, czy chorób wątroby

Wśród badanych znalazły się osoby, które w ciągu 12 tygodni schudły nawet 7 kg! Co ważne, podczas przeprowadzonych analiz nie zaobserwowano żadnych czynników ryzyka związanych z przyjmowaniem określonej dawki octowej substancji na bazie jabłek. Zgodnie z przedstawioną analizą, regularne spożywanie substancji okazuje się bezpieczne dla organizmu.

Redukcja masy ciała z octem jabłkowym

Połączenie wszystkich substancji i minerałów w oleju jabłkowym znacząco wpływa na szereg procesów związanych z przemianą materii w organizmie. Badania potwierdzają skuteczność tego sfermentowanego i charakterystycznego w smaku roztworu w procesie redukcji masy ciała. Od teraz to już nie plotka, a fakt.

Reklama

Warto jednak podkreślić, że podstawą diety redukcyjnej jest deficyt kaloryczny. Spożywanie większej ilości kalorii, niż wynosi twoje dzienne zapotrzebowanie (CPM), nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wprowadzenie do swojego codziennego jadłospisu octu jabłkowego może jednak znacznie wspomóc procesy metaboliczne, a także pomoże ustabilizować poziom glukozy, cholesterolu i triglicerydów. Wszystkie ta aspekty sprzyjają redukcji i ogólnej poprawie samopoczucia. Jeśli masz wątpliwości, czy stosowanie octu jabłkowego jest dla ciebie bezpieczne, skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem znającym historię twoich chorób.

Reklama
Reklama
Reklama