Domowe sposoby na wypadanie włosów - co działa?
Domowe sposoby na wypadanie włosów to nie tylko odpowiednie kosmetyki i zmiany w jadłospisie. Wiele produktów, które posiadamy w swojej łazience lub kuchni świetnie sprawdzi się podczas kuracji wzmacniającej dla włosów i ich cebulek. Tak zwane 'babcine sposoby' często mają udowodnione działanie. Poniżej znajdziesz te, które są najlepszymi sojusznikami w walce z wypadaniem włosów.

Domowe metody na wypadanie włosów to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą z większą troską zaopiekować się swoimi osłabionymi kosmykami. Co ważne, aby dobrać odpowiedni sposób kuracji, powinniśmy najpierw poznać przyczyny utraty włosów i upewnić się, że stan nie został wywołany chorobą lub poważnym niedoborem w organizmie. Dlaczego włosy wypadają? Jak zatrzymać wypadanie włosów domowymi sposobami? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Jakie są przyczyny wypadania włosów?
- Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
- Jak zatrzymać nadmierne wypadanie włosów?
- Naturalne metody pielęgnacyjne na wypadające włosy
- Siemię lniane, czyli babcina metoda na wypadanie włosów
- Domowe maseczki na wypadające włosy - przepisy
- Skuteczne kosmetyki na wypadające włosy
- Co jeść, żeby włosy przestały wypadać?
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Niestety, nie da się wskazać jednej przyczyny osłabienia i wypadania włosów. Czasami jest spowodowane nieprawidłową pielęgnacją lub niedoborami witamin i składników mineralnych, czasem może być powiązane z zaburzeniami hormonalnymi lub momentem cyklu u kobiety. Niektórzy przedwczesne łysienie odziedziczyli w genach, u innych przerzedzenie włosów ma zewnętrzne przyczyny, takie jak:
- używanie nieodpowiednich kosmetyków
- zbyt częste farbowanie włosów
- chodzenie spać w rozpuszczonych włosach
- wystawianie włosów na niekorzystne warunki atmosferyczne
- częsta stylizacja włosów z użyciem wysokich temperatur
Musimy jednak pamiętać, że mega ważną kwestią dla kondycji naszych włosów są dieta i styl życia, który prowadzimy. Jeśli problem leży w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu, spowodowanym na przykład przez przewlekły stres lub dużą ilość niedoborów, rozwiązania musimy szukać u specjalisty - dermatologa lub trychologa. Jeśli jednak nasilone wypadanie włosów zdarza się sezonowo lub jesteś pewna, ze nie jest wywołane przez żadne wewnętrzne przyczyny, poniższe rady, wskazówki i domowe sposoby sprawią, że szybko pozbędziesz się kłopotu.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów? 5 sprawdzonych sposobów
Zanim zajmiemy się opisywaniem domowych sposobów na zatrzymanie wypadania włosów, musimy wspomnieć o kilku trikach, które pomogą zapobiec tej przypadłości jeszcze zanim zacznie sprawiać nam kłopoty. Te rady sprawdzą się u każdej z nas - w końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów? Pamiętaj, żeby:
- spać na jedwabnej poszewce i używać jedwabnej gumki do włosów - będą o wiele mniej podrażniać nasze kosmyki
- unikać wiązania włosów w bardzo ciasne kucyki i koki
- regularnie rozczesywać włosy, najlepiej szczotką z naturalnym włosiem
- często wykonywać pobudzający masaż skóry głowy, na przykład podczas mycia lub olejowania włosów
- nigdy nie chodzić spać w mokrych i rozpuszczonych włosach, po dokładnym wysuszeniu najlepiej jest je spiąć w luźny warkocz

Zobacz także: Masażer do głowy – który wybrać i jak go używać, żeby pobudzić porost włosów?
Jak zatrzymać nadmierne wypadanie włosów? Domowe metody, które działają
Jak powstrzymać wypadanie włosów z pomocą domowych metod? Musimy działać na wielu płaszczyznach i nie skupiać się na samej pielęgnacji osłabionych kosmyków. Jednym ze sprawdzonych, naturalnych sposobów jest regularne picie naparów ziołowych. Największe korzyści przyniosą herbatki z:
- pokrzywy
- skrzypu polnego
- szałwii
Skuteczne sposoby na wypadanie włosów to też wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne, takie jak zdrowy sen, medytacja i odprężające kąpiele. Mimo tego, że te metody mogą wydawać nam się błahe, mają naprawdę ważną funkcję w walce o silne i mocne włosy. Stres bardzo szybko odbija się na naszym wyglądzie - to kolejny powód, dla którego każda z nas powinna dbać o higienę psychiczną.
Jeśli chcesz walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów, musisz pamiętać o systematycznej aktywności fizycznej. Ruch powoduje dotlenienie komórek, poprawia ukrwienie skóry całego organizmu, również tej na głowie, stymuluje cebulki. Dodatkowo, aktywność fizyczna pomaga nam w walce ze stresem.
Naturalne metody pielęgnacyjne na wypadające włosy
Przy pisaniu o domowych metodach na wypadanie włosów nie możemy zapomnieć o naturalnych preparatach i kosmetykach DIY. Na szczególną uwagę zasługują te, które możemy wykorzystać podczas dobroczynnego masażu skóry głowy. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, powinien zostać włączony do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, na przykład w czasie mycia włosów. Masaż skalpu zadziała jeszcze lepiej, jeśli połączymy go z naturalnym olejkiem, odżywiającym i stymulującym skórę głowy.
Olejek do masażu skóry głowy możemy zrobić samodzielnie, łącząc oliwę z jednym z olejków eterycznych. Przy osłabionych, wypadających włosach świetnie sprawdzą się olejek rozmarynowy, lawendowy i cedrowy. Inne domowe sposoby na spowolnienie wypadania włosów? Siemię lniane i maseczki DIY.
Siemię lniane, czyli babcina metoda na wypadanie włosów
Mimo tego, że siemię lniane mogło zostać zawarte w jednym z poprzednich akapitów, postanowiłyśmy dać mu trochę więcej przestrzeni. Głównie dlatego, że to popularny, babciny sposób aby mieć zdrowe, mocne i gęste włosy, który udało nam się przetestować. Siemię lniane jest naturalnym humektantem, posiada wysoką zawartość kwasów omega, witamin i minerałów. Nawilża i odżywia włosy, pobudza cebulki do działania.
Co ciekawe, te dobroczynne małe ziarenka możemy wykorzystywać na kilka sposobów:
- Spożywając je, aby wzmocnić włosy od wewnątrz - dodawaj 2/3 ziarenka siemienia lnianego do codziennych posiłków, na przykład jogurtu z muesli czy sałatki, albo przygotuj kisiel lniany i pij go codziennie przed śniadaniem.
- W formie maski na wypadanie włosów - wystarczy, że nałożysz kisiel z siemienia lnianego na włosy i skórę głowy, pozostawisz go na pół godziny, a następnie zmyjesz ciepłą wodą.
- Jako wcierka do skóry głowy - kisiel lniany możesz wmasować w skalp okrężnymi ruchami, aby odżywić cebulki i włosy u nasady. Nie musisz go później zmywać.

Domowe maseczki na wypadające włosy - przepisy
Domowe sposoby na wypadanie włosów to także kosmetyki DIY robione z produktów, które bez problemu znajdziemy w lodówce czy spiżarni. Poniżej znajdziesz przepisy krok po kroku na naturalne odżywki i maseczki, które udało nam się przetestować.
Naturalna maseczka z cebuli i jajek na osłabione i wypadające włosy
Według medycyny ludowej sok z cebuli stymuluje cebulki włosów do działania, pomaga lepiej je ukrwić. Jajko to sprawdzony składnik produktów do pielęgnacji DIY - zawiera w sobie dużą ilość białka i witamin.
- Sok z jednej średniej wielkości cebuli wymieszaj z żółtkiem jajka i łyżką naturalnego miodu.
- Zwilż włosy letnią wodą i nałóż maseczkę, dokładnie pokrywając nią kosmyki i skórę głowy.
- Pozostaw maseczkę na włosach przed około pół godziny, a następnie dokładnie ją zmyj z pomocą szamponu. Aby całkowicie pozbyć się zapachu cebuli, będziesz musiała umyć włosy przynajmniej dwukrotnie.
Maska z drożdży na wypadanie włosów
Drożdże zawierają dużą ilość białka, witaminy E oraz cynku, dlatego są polecane jako składnik domowych preparatów na wypadanie i porost włosów.
- Kostkę drożdży spożywczych wymieszaj z 3 łyżkami ciepłego, ale nie gorącego mleka.
- Do mieszaniny dodaj łyżeczkę oleju rycynowego lub łyżkę z oliwy. Dokładnie wymieszaj.
- Maskę nałóż na suche włosy, od nasady, aż po same końce.
- Owiń włosy bawełnianą bluzką lub miękkim ręcznikiem. Pozostaw maskę na około godzinę.
- Dokładnie zmyj maseczkę drożdżową z włosów z pomocą delikatnego szamponu.
Skuteczne kosmetyki na wypadające włosy - odżywki, szampony i wcierki do skóry głowy
Chcesz skutecznie zahamować wypadanie włosów? Musisz pamiętać o używaniu gotowych preparatów o odpowiednim składzie. W czasie, kiedy twoje kosmyki są osłabione, potrzebują dodatkowej troski, również podczas rutynowych zabiegów, takich jak mycie i stylizacja. Co ciekawe, często przyczyną nadmiernej utraty włosów są błędy pielęgnacyjne, takie jak wybór nieodpowiedniego szamponu. Zbyt agresywne składniki myjące mogą doprowadzać do podrażnienia skóry głowy oraz włosów u ich nasady. Warto inwestować w delikatne produkty myjące, z jak najwyższym udziałem substancji naturalnych w składzie.
Ważnym krokiem w pielęgnacji osłabionych, wypadających kosmyków jest regularne używanie masek wzmacniających. Powinniśmy aplikować je na całej długości włosów, od głowy, aż po same końce. Często zdarza się, że przerzedzenie włosów jest spowodowane ich nadmierną łamliwością. Maski i odżywki z głęboko odżywczymi składnikami aktywnymi powinny pomóc nam w tej sytuacji.
Jeśli zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, warto jest dodać do rutyny pielęgnacyjnej wcierki do skóry głowy. Te niepozorne preparaty najczęściej posiadają skoncentrowane, dobroczynne dla naszej skóry składniki, które są w stanie skutecznie pobudzić cebulki włosów do pracy i sprawić, że problem wypadania włosów będzie dolegał nam coraz mniej.

Zobacz także: Najlepsze wcierki na porost włosów - TOP 5 z KWC i 3 domowe hity [RANKING]
Co jeść, żeby włosy przestały wypadać?
Jeśli chcesz zagwarantować sobie domowe wzmocnienie włosów, musisz pamiętać także o odpowiedniej i zbilansowanej diecie. To co jemy ma bezpośredni wpływ na nasz wygląd oraz samopoczucie, więc jeśli chcesz mieć piękne i mocne włosy, powinnaś także dbać o to co kładziesz na swoim talerzu.
Jaka jest najlepsza dieta dla włosów? Nie ma na to niestety jednej odpowiedzi. Na pewno powinnaś urozmaicić swój jadłospis w produkty zawierające aminokwasy, antyoksydanty, witaminy A, C i E oraz mikroelementy takie jak miedź, cynk i żelazo. Znajdziesz je przede wszystkim w:
- mięsie i nabiale
- komosie ryżowej
- warzywach strączkowych
- pomidorach
- papryce
- szpinaku
- jagodach
- brokułach
- dyni
- czarnej porzeczce
- orzechach
- nasionach słonecznika
- kaszy gryczanej
Uwaga! Pamiętaj, że nadmierne wypadanie włosów może mieć podłoże chorobowe lub być związane z niedoborami w organizmie. Jeśli stan się przedłuża i domowe sposoby nie przynoszą widocznych efektów, zamiast inwestować w drogie suplementy diety, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.