
Humektanty, wraz z emolientami i proteinami to podstawa dobrej pielęgnacji. Ta grupa substancji aktywnych odpowiada za właściwy poziom nawilżenia we włosach i skórze, sprężystość i blask. Humektanty są potrzebne każdemu rodzajowi cery: suchej, tłustej, mieszanej, dojrzałej, trądzikowej, pomogą też wygładzić suche i matowe włosy.
Przewodnik po humektantach w pielęgnacji:
- Co to są humektanty?
- Przykłady naturalnych i syntetycznych humektantów do włosów i skóry
- Humektanty do twarzy i ciała
- Humektanty do włosów
- Emolienty, humektanty, proteiny – jak stosować je na włosy?
- Najlepsze odżywki i maski humektantowe do włosów
- Odżywka humektantowa z aloesem Garnier
- Maska humektantowa Trust My Sister
Co to są humektanty?
Nie skłamiemy, jeżeli napiszemy, że humektanty dla włosów i skóry są tym samym, co szklanka wody dla spragnionego człowieka. Humektanty to niewielkie cząsteczki o higroskopijnych właściwościach, mają zdolność do wchłaniania wilgoci i wiązania wody. Składniki te przenikają w głąb skóry i zatrzymują wodę w jej warstwie rogowej, dzięki czemu zapewniają nawilżenie, miękkość i elastyczność naskórka i włosów.
Humektanty nie tworzą na skórze ani powierzchni włosa warstwy ochronnej, więc stosowane samodzielnie mogą dawać efekt przeciwny do zamierzonego. Dlatego humektanty należy stosować zawsze w parze z emolientami, które pozwolą zachować nawilżenie wewnątrz i będą chronić przed parowaniem wody.
Przykłady naturalnych i syntetycznych humektantów do włosów i skóry
Większość humektantów, które znajdziemy w kosmetykach powstaje dziś w laboratoriach, nawet jeśli ich pochodzenie jest naturalne. Istnieją jednak pewne wyjątki, których nie potrafimy odtworzyć z pełnym wachlarzem ich naturalnych właściwości, to na przykład miód. Do najczęściej spotykanych i najlepiej przebadanych humektantów w kosmetykach do skóry i włosów należą:
- kwas hialuronowy,
- gliceryna,
- mocznik,
- miód, fruktoza, sacharoza,
- aloes,
- arginina,
- ekstrakt z korzenia lukrecji,
- kwas mlekowy i laktobionowy,
- niacynamid,
- panthenol.
Humektanty do twarzy i ciała
Wiemy doskonale, że niedobór nawilżenia w skórze powoduje, że wyglądamy źle. Skóra staje się sucha, wiotka i częściej ulega podrażnieniom z powodu naruszonej naturalnej bariery hydrolipidowej. Na dłuższą metę, niedobór wody może przyspieszać procesy starzenia się skóry. Włókna kolagenowe staja się słabsze, co powoduje powstawanie zmarszczek, utratę elastyczności i jędrności skóry.
Dbajmy więc o to, by w naszych kosmetykach do pielęgnacji ciała i twarzy znalazły się humektanty, z list powyżej, w połączeniu z emolientami takimi jak np. naturalne masła lub oleje zimnotłoczone.
Humektanty do włosów
Humektanty w pielęgnacji włosów mają zapewnić im odpowiednie nawilżenie, elastyczność, a także objętość i odbicie u nasady. Składników z tej grupy najbardziej potrzebują włosy suche, łamliwe i matowe. Podobnie jak skóra, włosy także potrzebują regularnego nawilżenia, by wyglądać zdrowo i ładnie się układać, ale tu także obwiązuje zasada „nigdy solo”.
Humektanty nie przykryte emolientem mogą przesuszać włosy i wywoływać puszenie się fryzury, dlatego te dwie grupy substancji zawsze stosujemy razem. Nadmiar humektantów na włosach spowoduje, że staną się obciążone, szorstkie i będą się plątać, dlatego zalecamy równowagę PEH: protein, emolientów i humektantów.
Emolienty, humektanty, proteiny – jak stosować je na włosy?
Przy stosowaniu tych trzech grup składników, kluczowa jest kolejność. Proteiny wzmacniają strukturę włosa, więc od nich powinniśmy zaczynać pielęgnacji. Humektanty są drugim składnikiem układanki PEH, nawilżają i uelastyczniają wzmocnione proteinami włosy. Ostatni etap to emolienty, które tworzą na włosach ochronny film, który utrzymuje składniki pielęgnacyjne na miejscu i chroni przed zniszczeniami.
Zobacz także: Emolienty, humektanty, oleje - jak najlepiej odżywić włosy zimą?
Najlepsze odżywki i maski humektantowe do włosów
W drogeriach znajdziemy wiele ciekawych gotowych produktów do pielęgnacji włosów, które zawierają humektanty. Najlepsze z nich mają składy uzupełnione substancjami czynnymi, które wspomagają działanie humektantów i zapewniają włosom kompleksowe nawilżenie i odżywienie w jednym kroku, oto kilka hitów z KWC o najlepszych recenzjach.
Odżywka humektantowa z aloesem Garnier
Odżywka Aloe Hair Food od Garnier to wegańska, nawilżająca odżywka do włosów suchych. Sprawia, że włosy są lśniące, sypkie i miękkie, odżywia i ułatwia rozczesywanie. Wizażanki dały jej 4,3 na 5 gwiazdek w KWC przy ponad 100 recenzjach i lubią ją za wygładzanie i zmiękczanie włosów oraz fakt, że po użyciu włosy świetnie się układają. Odżywka polecana jest także jako podkład do olejowania włosów.
Natalia1753 powiedziała o produkcie: Moje włosy po zastosowaniu tego produktu stały się miękkie i super odżywione. Nie miałam również problemu z rozczesaniem włosów, kolejnym plusem jest urzekający zapach.
Zobacz także: Humektanty - najlepsze odżywki humektantowe z Rossmanna
Maska humektantowa Trust My Sister
Maska Humectant Hair Mask od Trust My Sister dostosowana jest do potrzeb włosów o różnej porowatości, więc nie musimy zastanawiać się, czy będzie pasować do naszych konkretnych wymagań. Zawiera nie tylko humektanty, ale także emolientowe oleje babassu i ze słodkich migdałów, dzięki czemu po jej zastosowaniu włosy są super nawilżone, miękkie i błyszczą jak tafla.
Wacha18 podsumowała produkt: Zakochałam się w tej masce. W szczególności lubię ją używać jako podkład pod olej. Włosy po takiej kuracji są jak marzenie. Wyglądają jak jedna wielka błyszcząca tafla. Włosy są tak miękkie, nawilżone i mięsiste że nie mogę się napatrzeć.
Macie swoje ulubione humektanty? Czego szukacie w składach swoich kosmetyków do włosów i skóry?