Reklama

Farbowanie włosów to temat z mnóstwem wątków, które warto znać, by uniknąć błędów, wybrać najodpowiedniejsze dla siebie techniki i produkty. Możemy bowiem postawić na koloryzację permanentną, półpermanentną, naturalną lub tymczasową. Farbowanie włosów można wykonać w domu lub pod okiem specjalistów. Zależnie od tego, którą opcję wybierzemy, trzeba się dobrze przygotować. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć o farbowaniu włosów i jak się do tego zabrać.

Reklama

Spis treści:

  1. Techniki farbowania włosów
  2. Rodzaje farbowania włosów
  3. Jak farbować włosy w domu
  4. Produkty do farbowania włosów
  5. Błędy w farbowaniu włosów
  6. Kiedy nie można farbować włosów?
  7. Naturalne farbowanie włosów
  8. Farbowanie włosów bibułą
  9. Ile kosztuje farbowanie włosów?
  10. Ile trwa farbowanie włosów?
  11. Pielęgnacja włosów farbowanych
  12. Czego nie robić przed farbowaniem włosów?
  13. Czego nie robić po farbowaniu włosów?
  14. Farbowanie siwych włosów

Techniki farbowania włosów

W dziedzinie profesjonalnego farbowania włosów istnieje wiele technik koloryzacji, które nieustannie ewoluują. Zmianom poddają się zarówno istniejące techniki, ale też co i rusz powstają nowe sposoby na zmianę kolorów włosów. Trzymając się jednak sztywnych zasad, możemy wyróżnić następujące techniki farbowania włosów:

  • koloryzacja włosów typu flamboyage - jej założeniem jest naturalny, nieregularny efekt połysku, który uzyskujemy na włosach po farbowaniu;
  • koloryzacja jednolita - najprostsza, uzyskujemy jednolity odcień włosów na całej ich długości,
  • koloryzacja typu refleksy - polega ona na rozjaśnianiu wybranych pasm włosów w taki sposób, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie, na muśnięte słońcem i zakłada pozostawienie naturalnego odrostu
  • koloryzacja ombre / soft ombre - ten typ koloryzacji polega na przejściu jednego koloru włosów w drugi - jaśniejszy lub ciemniejszy. Najpopularniejszą wersją jest koloryzacja ombre, w której ciemniejsze odrosty przechodzą w jasne końcówki;
  • koloryzacja kreatywna - zaliczają się do niej wszelkie nietypowe kreacje kolorystów. Wzory, warstwy, nietypowe odcienie i połączenia kolorów;
  • koloryzacja splashlights - ta technika koloryzacji polega na nadaniu włosom światła. Chodzi o blask, który uzyskujemy, farbując włosy mniej więcej w połowie ich długości na nieco jaśniejszy kolor. Efekt połyskującej tafli przypomina odbite promienie słoneczne;
  • koloryzacja babylights - technika babylights polega na na tym, że na całych włosach rozprowadza się bardzo cienkie pasma jaśniejszych kosmyków;
  • koloryzacja typu air touch - metoda polegająca na koloryzacji wydmuchanych przez powiew suszarki cieniutkich pasemek włosów, co daje naturalny efekt włosów muśniętych słońcem, szczególnie przy twarzy.

Rodzaje farbowania włosów

Tak samo jak technik, tak i rodzajów farbowania włosów jest wiele. Ich nazwy i "przynależność" zależą głównie od rodzaju produktów użytych do zmiany koloru włosów. Możemy bowiem użyć farb, tonerów, szamponetek lub koloryzacji naturalnej, np. henny. Farbowanie włosów dzielimy na trzy główne rodzaje:

  • Koloryzacja permanentna (amoniakalna) - przy użyciu mocniejszych produktów zawierających amoniak, które głębiej ingerują w strukturę włosów. Kolor zostaje na stałe, nie wypłukuje się przy myciu.
  • Koloryzacja demi/semi permanentna (bezamoniakalna) - przy użyciu farb i produktów bez amoniaku, słabiej wnikających w głąb włosa. Kolor utrzymuje się przez określony czas, wypłukuje się wraz z kolejnymi myciami.
  • Koloryzacja kwaśna (również demi/semi permanentna) - przy użyciu specjalnych farb o odczynie kwaśnym, przywraca naturalne pH włosa, jest delikatniejsza i polecana posiadaczkom słabych, zniszczonych włosów. Kolor blaknie po określonym czasie.

Jak farbować włosy w domu?

Drastyczną zmianę koloru włosów lepiej oddać w ręce specjalistów, żeby uniknąć błędów i niezadowalającego efektu. Wystarczy bowiem dobrać nieodpowiedni produkt lub technikę, żeby zrujnować nie tylko wygląd swojej fryzury, ale też jakość włosa. Nieumiejętne rozjaśnianie może je spalić, a dobranie złego tonu dać nam chociażby... zielone włosy. Jeśli jednak zdecydujemy się na farbowanie włosów w domu, warto stosować się do pewnych kroków, które nam to ułatwią.

Zasady farbowania włosów w domu:

  • Stosujmy sprawdzone produkty do koloryzacji z dobrymi opiniami.
  • Przed farbowaniem włosów zróbmy test alergiczny.
  • Odpowiednio przygotujmy się do farbowania: załóżmy ochronny fartuch, ręcznik i rękawiczki dołączone do kosmetyku do koloryzacji.
  • Farbujmy włosy suche, czyste (bez żadnych środków do stylizacji typu żel czy pianki) i podzielone na sekcje po około 2 cm szerokości. Uwaga! Bezpośrednio przed farbowaniem nie myjemy włosów. Sebum zabezpiecza skórę głowy i włosy przed przesuszeniem w trakcie koloryzacji.
  • Produkt do koloryzacji nakładamy najpierw na odrosty, jeśli je mamy, a później na resztę włosów.
  • Stosujmy się dokładnie do czasu farbowania, który podaje producent farby, tonera czy henny. Nie przedłużajmy go.
  • Po koloryzacji włosy dokładnie spłukujemy, aż do uzyskania zupełnie czystej wody. Wszelkie resztki farby pozostawione na włosach będą dalej procesować i zmieniać kolor, mogą też poważnie podrażnić skórę głowy.

Produkty do farbowania włosów

Produkty do farbowania włosów są dostępne od ręki w większości drogerii, hurtowni fryzjerskich i w internecie. Dawno minęły czasy, kiedy do wyboru mieliśmy tylko dwie różne farby w kilku odcieniach lub domowe sposoby na koloryzację. Teraz każdy ma dostęp do profesjonalnych kosmetyków do farbowania włosów z różnych półek cenowych.

Najpopularniejsze produkty do farbowania włosów to:

  • farby permanentne z zawartością amoniaku - głęboko wnikają w strukturę włosa, na stałe zmieniając kolor włosów;
  • farby półpermanentne bez amoniaku - delikatniej działają na włos, zmieniając kolor, jednak po czasie ich efekt słabnie pod wpływem mycia;
  • tonery - zmieniają pigmenty w kolorze włosów, mogą go ochłodzić lub ocieplić;
  • szamponetki - pokrywają włosy kolorem na jakiś czas, całkowicie wypłukują się po kilku, kilkunastu myciach;
  • henna - naturalny barwnik do włosów, najczęściej brązowa, ruda lub czarna, barwi włosy na pewien czas, odcień wypłukuje się po kilku tygodniach;
  • rozjaśniacze - mocno ingerują we włos, "wypłukując" jego naturalny barwnik, rozjaśniając go do jasnego blondu lub bieli;
  • kreda do koloryzacji włosów - daje kolor utrzymujący się do pierwszego mycia włosów, najlepsze efekty widoczne są na jasnych pasmach, świetne dla dzieci;
  • pianki do koloryzacji - dają delikatny kolor, który wypłukuje się z włosów po kilku myciach, najlepszy efekt dają na blond włosach, u brunetek/tów może nie być widoczny;
  • spreje do tymczasowej koloryzacji - działają podobnie jak kreda, pokrywają powierzchnię włosa nadając mu kolorowy nalot, zmywają się po pierwszym myciu;
  • domowe produkty do zmiany koloru włosów, np. cytryna, rumianek, bibuła itp. - pomagają zmienić kolor o ton lub dwa, zwykle efekt nie jest zbyt trwały i widoczny.

Błędy w farbowaniu włosów

W farbowaniu włosów, zarówno profesjonalnym, jak i tym domowym można popełnić błędy, które będą skutkować niezadowalającymi nas efektami. Zebraliśmy kilka najczęstszych przykładów i to, czym skutkują.

Błędy w rozjaśnianiu włosów - tutaj najczęściej pojawia się problem żółtych włosów po farbowaniu. Rozjaśniając włosy musimy pamiętać, że włos ma w sobie pigment. Bardzo ciemne włosy mają pigment czerwony, jaśniejsze brązowy, włosy brązowe pomarańczowy, a blond ma pigment żółty.

Jeśli w trakcie koloryzacji nie zastosujemy odpowiedniego tonowania, czyli zmiany pigmentacji, możemy zyskać na głowie tzw. "żółtko". Na szczęście łatwo jest to naprawić. Wystarczy nałożyć na żółte włosy niebieski lub fioletowy toner, odżywkę albo szampon. Zneutralizują żółte tony.

W rozjaśnianiu włosów błędem jest też użycie rozjaśniacza o zbyt mocnym woltażu, czyli sile, albo zbyt długie trzymanie go na włosach. Wtedy skutkiem są po prostu spalone, zniszczone pasma, które mogą się po farbowaniu wykruszyć albo wypaść. Włosy bardzo ciemne należy rozjaśniać stopniowo, rozkładając to na kilka sesji, zwłaszcza kiedy nasze włosy są delikatne i cienkie.

Błędy w przyciemnianiu włosów - przyciemnianie włosów o więcej niż 2-3 tony może skończyć się uzyskaniem zielonego koloru włosów po farbowaniu. Zieleń jest też efektem ubocznym nakładania na jasne, ciepłe blondy brązowej farby o popielatych, zimnych tonach. Żółć i niebieski dają bowiem zielony. Żeby zneutralizować zielony kolor włosów po farbowaniu, należy nałożyć na nie toner z czerwonym pigmentem.

Błędy w technice farbowania włosów - najczęstszym skutkiem błędów w technice nakładania koloryzacji jest nierówny kolor włosów po farbowaniu. Wystarczy nieumiejętne podzielenie włosów na sekcje albo nieodpowiednie spłukanie włosów po farbowaniu, żeby na włosach zrobiły się plamy. Trzeba też pamiętać, że końcówki włosów z reguły są bardziej zniszczone i porowate niż ich nasada, więc szybciej chłoną pigment z farby. Dlatego najpierw nakładamy koloryzację na odrosty, a na końcówki na sam koniec, żeby działała na nie najkrócej.

Zobacz więcej: Bezpieczne farbowanie włosów - jak to zrobić?

Kiedy nie można farbować włosów?

Farbowanie włosów, jak każdy zabieg urodowy, ma swoje przeciwwskazania. Nie należy farbować włosów, kiedy mamy uszkodzoną skórę głowy, choroby skóry, np. grzybicę lub łuszczycę, które dotykają właśnie obszar głowy. Także w czasie intensywnego osłabienia lub wypadania włosów lepiej jest darować sobie koloryzację.

Wiele kobiet zastanawia się, czy można farbować włosy w czasie miesiączki. Z punktu widzenia medycyny nie ma przeciwskazań do żadnych zabiegów fryzjerskich w trakcie okresu. Jednakże fryzjerzy mają na ten temat swoje zdanie.

Część z kolorystów uważa, że w czasie okresu lepiej powstrzymać się od farbowania włosów. I nie chodzi tu o bezpieczeństwo czy zdrowie, a o efekty koloryzacji. W trakcie miesiączki szaleją hormony, zwłaszcza estrogen, który np. zwiększa produkcję łoju. Przez to pigment może nierówno lub słabiej zadziałać na włos. Jest to jednak kwestia indywidualna i nie ma żadnych badań stwierdzających, że farbowanie włosów w trakcie okresu jest zakazane.

Kolejnym pytaniem jest czy można farbować włosy w ciąży. Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Można. Nowoczesne farby i produkty do koloryzacji nie wpływają w żaden sposób na bezpieczeństwo i rozwój dziecka. Składniki farby nie działają też niekorzystnie na jakość pokarmu matki karmiącej.

Naturalne farbowanie włosów

Farbowanie włosów zazwyczaj wykonuje się chemicznymi produktami specjalnie "skonstruowanymi" do tego celu. Istnieją jednak domowe sposoby farbowania włosów i naturalna koloryzacja. Najpopularniejszym z nich jest farbowanie włosów henną.

Henna to roślinny barwnik używany przez ludzi od stuleci do farbowania włosów i skóry. Występuje głównie w odcieniach brązu i rudości, ale są też odmiany czarnej lub zielonej henny. Żeby zafarbować włosy henną należy ją rozrobić z wodą lub aktywatorem (wedle zaleceń producenta) i nałożyć równomiernie na włosy, następnie zostawić na nich od 15 do 30 minut, chyba że na opakowaniu zalecane jest inaczej. Po farbowaniu dokładnie spłukujemy i myjemy włosy. Henna może nieco przesuszać włosy, dlatego dobrze jest po kilku dniach od koloryzacji zrobić zabieg olejowania włosów lub użycie mocno odżywczej maski.

Domowe sposoby na farbowanie włosów obejmują też rozjaśnianie włosów rumiankiem, farbowanie włosów cytryną lub rozjaśnianie wodą utlenioną. Dają one jednak bardzo delikatny efekt, który różnić się będzie od początkowego koloru o zaledwie ton lub dwa. Nie będzie też raczej widoczny na bardzo ciemnych włosach.

Farbowanie włosów bibułą

W dzieciństwie jedną z zabaw było też farbowanie włosów bibułą, czyli pierwsze próby koloryzacji, pozwalające uzyskać zwariowane kolory na chwilę. Bibułą można zabarwić włosy jasne i średnio ciemne. Wystarczy natrzeć pasmo włosów namoczoną bibułą w wybranym kolorze i pozostawienie barwnika na ok. 3 minut. Kolor po farbowaniu włosów bibułą utrzymuje się maksymalnie do 3 myć, jednak najczęściej schodzi już po pierwszym myciu szamponem.

Ile kosztuje farbowanie włosów?

Farbowanie włosów w domu to koszt produktów i akcesoriów do ich nakładania. Zazwyczaj damy się tutaj radę zmieścić w kwocie od 30 do 100 zł. Istnieją też tańsze opcje. Szamponetki lub hennę można już bowiem kupić za kilka złotych.

Farbowanie włosów w salonie fryzjerskim to już cena od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać, długości i stanu naszych włosów, jak i salonu, który wybierzemy. Rozjaśnianie długich czarnych włosów do blondu kosztuje znacznie więcej niż delikatne tonowanie krótkiej fryzurki.

Ile trwa farbowanie włosów?

Farbowanie włosów trwa zwykle około godziny. Wszystko zależy jednak od używanych produktów i oczekiwanego efektu. Jednolite farbowanie włosów trwa właśnie około godziny, włącznie z nałożeniem farby. Koloryzacja w stylu flamboyage lub sombre to już czas około 2-3 godzin. Mocne rozjaśnianie włosów i tonowanie ich trwa nawet 6-8 godzin.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Włosy farbowane wymagają specjalnego traktowania, żeby na długo utrzymały intensywny kolor i blask. Należy je myć odpowiednimi szamponami do włosów farbowanych, które pielęgnują i domykają łuskę włosa. Unikamy wtedy mocnych "rypaczy", które mogą wypłukiwać pigment z włosa i powodować blaknięcie koloryzacji.

Minimum raz w tygodniu dobrze też nałożyć maskę do włosów farbowanych. Maski do takich włosów wzmacniają, nawilżają je, chronią i regenerują. Często zawierają też aktywne składniki pogłębiające kolor, domykające łuski włosa oraz tworzące barierę ochronną. Maska do włosów farbowanych zawierała zarówno proteiny, jak i humektanty oraz ochronne emolienty.

Czego nie robić przed farbowaniem włosów?

Przed farbowaniem włosów nie powinniśmy nakładać na nie żadnych kosmetyków do stylizacji, które mogłyby stanowić barierę między farbą a włosem i spowodować nierówną koloryzację. Co ciekawe, bezpośrednio przed farbowaniem należy zrezygnować też z mycia włosów. Nie mogą być one jednak bardzo nieświeże/silnie przetłuszczone.

Podczas mycia zmywamy nie tylko brud, ale także naturalne ochronne substancje, jak sebum. Świeżo umyte włosy nie mają naturalnej tarczy, która chroni je przed uszkodzeniem.

Czego nie robić po farbowaniu włosów?

Po farbowaniu włosów również powinniśmy wstrzymać się z ich myciem, a przynajmniej przez pierwsze 24 godziny. Zbyt szybkie umycie włosów po koloryzacji sprawia, że barwnik może się wypłukać. Latem i przed wyjściem na ostre słońce należy też stosować na farbowane włosy ochronny sprej z filtrem. Zabezpieczy on kolor przed blaknięciem.

Reklama

Farbowanie siwych włosów

Wydawałoby się, że farbowanie włosów siwych w niczym się nie różni od zwykłej koloryzacji. Nic bardziej mylnego. Siwe włosy mają zupełnie inną strukturę niż te "kolorowe". Siwe włosy trudniej przyjmują pigment oraz szybciej się on wypłukuje. Jest to związane również z tym, że z wiekiem dochodzi do utraty pewnych kluczowych składników, takich jak keratyna, melanina czy lipidy. Dokładne pokrycie siwizny jest więc większym wyzwaniem niż standardowa koloryzacja.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane