Ile włosów wypada dziennie? Przyczyny i sposoby na wypadanie
To, ile włosów wypada dziennie, uwarunkowane jest przede wszystkim czynnikami genetycznymi. Wśród potencjalnych przyczyn przerzedzania się kosmyków można wymienić także zmianę diety, problemy hormonalne czy używanie peelingów i intensywnych detergentów w okolicach skalpu.

- Paulina Brzozowska
W okresie wiosennym możesz zastanawiać się, ile włosów wypada dziennie. Po zimie wiele osób boryka się z niedoborem witamin i minerałów, które mogą wpływać na kondycję pasm. Jednak nieustające i przewlekłe problemy z przerzedzaniem się kosmyków to problem, który wymaga dokładnej diagnostyki oraz doboru odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, ile wynosi dzienna norma wypadania włosów.
Spis treści:
- Ile włosów wypada dziennie?
- Hormony a wypadanie włosów - jaki to ma związek?
- Dziedziczne wypadanie włosów
- Sezonowe wypadanie włosów
- Uszkodzone cebulki włosów jako jedna z przyczyn wypadania
- Jak pielęgnować włosy z tendencją do wypadania?
Ile włosów wypada dziennie?
Włosy naturalnie przechodzą przez cykl wzrostu, odpoczynku i wypadania. Z naukowego punktu widzenia ten cykl dzieli się na trzy fazy:
- rzeczywistą fazę wzrostu (anagen),
- fazę przejściową (katagen)
- fazę spoczynku (telogen)
Około 10-15% włosów na naszych głowach znajduje się w fazie telogenowej. To właśnie na tym etapie kosmyki mogą swobodnie wypadać i nie jest to powód do niepokoju. Starsze włosy robią w ten sposób miejsce wybijającym się ze skalpu cebulkom. Ilość włosów, które wypadają dziennie, może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak:
- wiek,
- płeć,
- stan zdrowia,
- genetyka,
- gospodarka hormonalna,
- pora roku,
- styl życia.
Jednak u zdrowych osób dorosłych wypadanie włosów w granicach od 50 do 100 sztuk dziennie uznawane jest za powszechną normę. Warto też pamiętać, że myjąc włosy raz na kilka dni, na szczotce można zaobserwować zdecydowanie więcej pojedynczych kosmyków niż w przypadku codziennego mycia pasm.

Zobacz także: Budowa włosa – jak powstaje i z czego się składa?
Hormony a wypadanie włosów - jaki to ma związek?
Zaburzenia hormonalne mają znaczący wpływ na kondycję włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a więc również na to, ile włosów wypada dziennie. Zwiększona utrata kosmyków może być skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania określonego hormonu lub rozregulowanej gospodarki hormonalnej. Najczęściej dotyczy to:
- Dihydrotestosteronu (DHT). Wysokie stężenie DHT może znacząco skracać cykl życia włosa, prowadząc do miniaturyzacji mieszków włosowych, a w rezultacie do intensywnego przerzedzania się pasm. Zaburzenia związane z hormonami płciowymi, takie jak hirsutyzm u kobiet lub łysienie u mężczyzn, mogą być spowodowane właśnie nadmiernym działaniem DHT.
- Estrogenów, a więc hormonów płciowych żeńskich. Mają istotny wpływ na zdrowie włosów. Niskie poziomy estrogenów mogą prowadzić do wypadania włosów, zwłaszcza po porodzie lub w okresie menopauzy, gdy dochodzi do naturalnych zmian hormonalnych. Na poziom estrogenów ma też wpływ codzienna dieta.
- Hormonów tarczycy, czyli trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Oba hormony regulują wiele procesów metabolicznych w organizmie. Zaburzenia tarczycy (zwłaszcza niedoczynność) mogą powodować zaawansowane wypadania włosów.
- Kortyzolu, czyli związku chemicznego nazywanego potocznie hormonem stresu. Sytuacje stresogenne i życie w ciągłym napięciu może zaburzać jego prace, a w efekcie prowadzić do przerzedzenia włosów.
Zobacz także: Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie?
Dziedziczne wypadanie włosów
Wypadanie kosmyków może mieć podłoże genetyczne. Proces przerzedzania się pasm związany jest z działaniem hormonu dihydrotestosteronu (DHT), który wchodzi w bezpośrednią reakcję z mieszkami włosowymi i prowadzi do ich stopniowego zaniku. Łysienie typu androgenowego to właśnie najczęściej łysienie uwarunkowane genetycznie.
Nie można jednoznacznie przewidzieć, czy i po kim odziedziczysz geny. Jeśli członkowie twojej rodziny, tj. rodzice, dziadkowie, mieli problemy z szybką utratą włosów, istnieje prawdopodobieństwo, że twoje włosy również będą miały tendencję do szybkiego przerzedzania się. Jest to proces nieodwracalny i niemożliwy do całkowitego zahamowania.
Zobacz także: Łysienie u kobiet – przyczyny, rodzaje i leczenie
Sezonowe wypadanie włosów
Sezonowe wypadanie włosów to całkowicie naturalny proces, który występuje u wielu ludzi w określonych porach roku. Wzmożoną, ale wciąż normalną utratę włosów obserwuje się najczęściej w porze wiosennej i jesiennej. Przerzedzenie włosów jest reakcją organizmu na zmienne środowiskowe, takie jak wahania temperatury, większe nasłonecznienie, wilgotność powietrza i długość dnia.

Sezonowe wypadanie włosów może być uciążliwe, jednak zazwyczaj jest tymczasowe i ustępuje samoistnie. W przeciwieństwie do łysienia androgenowego (dziedzicznego) ten proces można w znacznym stopniu zahamować. W okresie wiosennym możesz borykać się z niedoborem witamin i minerałów, a to z kolei wpływa na kondycję, siłę i witalność kosmyków.
Stosowanie odpowiedniej suplementacji i aplikowanie odżywczych produktów pielęgnacyjnych to sposoby, za pomocą których możesz przeciwdziałać nadmiernej utracie włosów. Pamiętaj jednak, że kiedy mimo upływu tygodni i nadejścia lata włosy wciąż wypadają, warto skonsultować się ze specjalistą, np. trychologiem.
Uszkodzone cebulki włosów jako jedna z przyczyn wypadania
Jedną z potencjalnych przyczyn zwiększonego wypadania włosów może być nieodpowiednia pielęgnacja i zła technika mycia pasm. W tym przypadku proces utraty kosmyków jest stricte związany z błędami, jakie popełniasz podczas oczyszczania skóry głowy, a także w tracie stylizowania pasm.
Często nie zdajesz sobie sprawy, że intensywne szorowanie skalpu czy związywanie ciasnego kucyka na czubku głowy może prowadzić do uszkodzeń mieszków włosowych. Stosując drażniące substancje chemiczne oraz zbyt agresywne metody pielęgnacji, doprowadzasz do:
- uszkodzeń mechanicznych – np. spinki, opaski do włosów, intensywne czesanie lub stylizacja na gorąco mogą prowadzić do uszkodzenia cebulek włosów i struktury włosa;
- uszkodzeń chemicznych – np. częste stosowanie agresywnych substancji chemicznych, takich jak wybielacze, farby do włosów zawierające amoniak czy też nieodpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji (tj. codzienne mycie włosów szamponem rypaczem) mogą podrażniać skalp oraz mieszki włosowe, prowadząc do przerzedzania się pasm.

Jak pielęgnować włosy z tendencją do wypadania?
Pielęgnacja włosów z tendencją do wypadania powinna być poprzedzona dokładną diagnostyką. Przed wprowadzeniem konkretnej rutyny pielęgnacyjnej warto upewnić się, że zwiększone wypadanie włosów nie jest spowodowane poważniejszymi problemami natury zdrowotnej.
Aby uchronić włosy przed nadmiernym wypadaniem i jednocześnie pobudzić je do szybszego wzrostu, należy pamiętać o:
- myciu kosmyków szamponem o delikatnej, niedrażniącej formule;
- ograniczeniu stylizacji włosów w sposób, który może generować napięcie w okolicach skalpu (np. ciasne kucyki);
- delikatnym masowaniu skóry głowy za pomocą koniuszków palców podczas mycia;
- regularnej aplikacji wcierek na porost włosów;
- ograniczeniu stosowania stylizacji na gorąco;
- unikaniu lub ograniczeniu zabiegów chemicznych, które mogą osłabiać strukturę włosa i mieszki włosowe;
- stosowaniu pielęgnacji w oparciu o równowagę PEH.
Wprowadzanie tych praktyk do codziennej rutyny pielęgnacyjnej pozwoli ograniczyć wypadanie włosów i pozytywnie wpłynie na ich kondycję. Kosmyki staną się silniejsze, gęstsze, lśniące i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.