klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
pielęgnacja włosów - równowaga PEH
iStock
Fryzury

Równowaga PEH - jak prawidłowo pielęgnować włosy?

Równowaga PEH to podstawa świadomej pielęgnacji włosów, dzięki której zawsze będziemy miały „good hair day”. Nasze włosy potrzebują trzech składników o zupełnie odmiennym działaniu, a mianowicie humektantów, protein i emolientów. Jeśli któregoś z nich zabraknie lub będzie w nadmiarze, nasze włosy nie będą wyglądać najlepiej. Uzyskanie idealnej proporcji składników to właśnie utrzymanie równowagi PEH.
Aneta Zygmuntowicz
luty 23, 2021

Równowaga PEH opera się na założeniu, że musimy używać w odpowiedniej częstotliwości kosmetyków z emolientami, proteinami i humektantami. Utrudnieniem z kolei jest fakt, że kosmyki nie potrzebują ich w równej proporcji, a potrzeby naszych włosów są kwestią bardzo indywidualną. Nie zapominajmy również, że liczy się nie tylko częstotliwość, ale także prawidłowe użycie, a najważniejsze zasada jest taka, że emolienty mają domykać całą pielęgnację.

Natalia Kukulska skończyła 45 lat, jej syn też zajmuje się muzyką! Jak dziś wygląda?

Na czym polega równowaga PEH?

Równowaga PEH to kluczową zagadnienie w pielęgnacji włosów. Nasze kosmyki potrzebują różnych składników w odpowiedniej proporcji. Użycie nawet najlepszych kosmetyków i sumienna pielęgnacja nie pomocą nam, jeśli nie będziemy dostarczać włosom tego, czego najbardziej potrzebują.

Wyróżniamy 3 rodzaje składników, które są niezbędne w pielęgnacji włosów. Są to:

 • humektanty, czyli składniki nawilżające,
 • proteiny, które uzupełniają ubytki w strukturze włosa,
 • emolienty tworzące otoczkę ochronną wokół pasm.

Niedobór któregokolwiek tych składników może się skończyć "bad hair day" - przesuszeniem, puszeniem, oklapnięciem, strączkami. Co więcej, ich nadmiar również negatywnie wpływa na kosmyki. Osiągnięcie odpowiedniej równowagi PEH wraz z dopasowaniem kosmetyków do porowatości naszych włosów jest kluczem do świadomej i skutecznej pielęgnacji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @care.cara

Humektanty na włosy

Humektanty to składniki nawilżające włosy. Bez nich włosy nie mają objętości, są oklapnięte i matowe. Z drugiej strony w nadmiarze mogą mocno puszyć nasze pasma. Tych składników zazwyczaj używamy najrzadziej, mniej więcej raz w tygodniu. Są włosy, które dość mocno nie lubią się z humektantami, wtedy możemy je stosować jeszcze rzadziej na rzecz protein.

Niezwykle ważny jest tutaj sposób aplikowania produktów z humektantami. Nawilżacze zawsze stosujemy jako pierwsze O w metodzie OMO, a następnie domykamy je emolientami lub aplikujemy je jako podkład pod olej. Z tymi składnikami należy również uważać w bardzo wilgotne dni, gdyż puch jest w tym przypadku właściwie gwarantowany!

Przykładowe humektanty do włosów:

 • aloes,
 • miód,
 • gliceryna,
 • panthenol,
 • mocznik,
 • kwas hialuronowy.

Proteiny na włosy

Bardzo ważnym składnikiem w pielęgnacji włosów są proteiny i stoją w opozycji do humektantów. Te składniki tymczasowo uzupełniają braki w strukturze naszych włosów, sprawiając, że są gładkie i błyszczące. Nadają im również optycznie objętości.

Kosmetyków proteinowych nie stosujemy na co dzień, zazwyczaj wystarczy ich używać 1-2 razy w tygodniu. Szczególnie polecamy nałożyć proteinową maskę lub odżywkę po zastosowaniu mocno oczyszczającego szamponu w metodzie MOO (mycie-odżywka-odżywka) lub jako pierwsze O w metodzie OMO (odżywka-mycie-odżywka).

Przykładowe proteiny na włosy:

 • pszenica hydrolizowana,
 • jedwab hydrolizowany,
 • proteiny pszenicy,
 • białko, 
 • keratyna,
 • elastyna,
 • jedwab,
 • kolagen.

Emolienty na włosy

Emolienty podstawowy składnik w pielęgnacji włosów, który tworzy na nich ochronną otoczkę, film. Nie tylko chronią one nasze włosy przed uszkodzeniami i negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, ale również zamykają całą pielęgnację. Dzięki nim nawilżenie nie ucieka z naszych pasm, a kosmyki są gładkie i błyszczące. Jeśli jednak użyjemy zbyt dużo emolientów, nasze włosy mogą być nieco przyklapnięte, tak więc niskopory powinny na to uważać.

Kosmetyki z emolientami możemy stosować po każdym myciu włosów jako klasyczna odżywka, odżywka bez spłukiwania lub drugie O w metodach OMO czy MOO. Jest to więc ostatni kosmetyk, jaki nakładamy na nasze włosy. Sprawdzą się również do emulgowania oleju.

Emolienty na włosy to:

 • oleje i masła,
 • woski,
 • silikony,
 • alkohole tłuszczowe,
 • lanolina.

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Osiągnięcie prawidłowej równowagi PEH nie jest łatwe. Trzeba pamiętać, że odpowiedni dobór proporcji jest sprawą indywidualną, a nasze kosmyki mogą bardziej lub mniej lubić się z proteinami czy humektantami. 

Proporcje wyjściowe, od których najlepiej zacząć przygodę z równowagę PEH, to:

 • 10% humektanty,
 • 30% proteiny,
 • 60% emolienty.

Warto również pamiętać, aby humektantów i protein używać przed myciem lub przynajmniej domknąć je kosmetykiem emolientowym. Jeśli zauważymy mocne spuszenie włosów, odpuszczamy humetanty, jeśli z kolei nasze włosy się strączkują i są sztywne, uważajmy z proteinami. Przy mocno obciążonych włosach zmniejszmy ilość emolientów lub zmieńmy ich rodzaj, gdyż może tu również chodzi o porowatość naszych włosów.

Stosujecie równowagę PEH w pielęgnacji włosów? A może dopiero zaczynacie przygodę ze świadomą pielęgnacją?

Komentarze
pielęgnacja włosów
Fryzury Pielęgnacja włosów krok po kroku – podstawowe zasady
Pielęgnacja włosów, szczególnie wysokoporowatych, nie jest prosta. Dużym błędem jest dobór kosmetyków bez określenia rodzaju naszych włosów i analizy składów. Sprawdźcie, jakich zasad w pielęgnacji włosów się trzymać i jak wybrać odpowiednie kosmetyki.
Aneta Zygmuntowicz
wrzesień 28, 2020

Pielęgnacja włosów powinna być oparta przede wszystkim na porowatości naszych włosów i równowadze PEH. To, co u jednej osoby świetnie sprawdzi, u drugiej może pogorszyć stan włosów. Istnieją również podstawowe zasady pielęgnacji włosów, od których nie ma ustępstw, na przykład ochrona kosmyków przed uszkodzeniami! Podstawowe zasady pielęgnacji włosów Szampon dopasowujemy do skóry głowy, a odżywki i maski do rodzaju włosów. Raz w tygodniu warto użyć szamponu oczyszczającego, który oczyści włosy z sebum i resztek kosmetyków. W doborze kosmetyków opieramy się na porowatości włosów i równowadze PEH. Pielęgnacja bez zdrowego odżywiania będzie mniej skuteczna.  Nigdy nie szarpiemy włosów i nie wycieramy ich ręcznikiem. Włosy zawsze myjemy ciepłą wodą, a po użyciu odżywki płuczemy chłodną. Po każdym myciu należy zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi. Nie czeszemy mokrych włosów, chyba że są to włosy kręcone. Nie kładziemy się spać z mokrymi włosami. Szampon do włosów powinien mieć delikatny skład, aby nie doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry głowy. Włosy zawsze suszymy chłodnym nawiewem.  Regularnie wykonujemy badania krwi, które wykażą nam ewentualne niedobory. Pielęgnacja włosów a porowatość włosów Duży wpływ na dobór odpowiedniej pielęgnacji ma porowatość włosów . Rozróżniamy 3 porowatości: włosy niskoporowate , włosy średnioporowate, włosy wysokoporowate . Im wyższa porowatość włosów, tym bardziej musimy dbać o nasze włosy. Włosy wysokoporowate to zazwyczaj kosmyki zniszczone, rozjaśniane, poddane zabiegom chemicznym lub ciągłej...

Przeczytaj
Maska do włosów
Fryzury Jak wybrać odpowiednią odżywkę i maskę do włosów?
Odżywcza czy nawilżająca? Wygładzająca czy dodająca blasku? Zarówno maska jak i odżywka skutecznie poradzą sobie z przywróceniem włosom świetności. Wystarczy odpowiednia aplikacja, aby osiągnąć zamierzony efekt.
Materiał partnera
maj 05, 2020

W pielęgnacji włosów drogeryjnymi kosmetykami nic nie liczy się bardziej niż przemyślany wybór maski czy odżywki do włosów . Bardzo często jednak stajemy w sklepie przed półką z tymi produktami i nie mamy pojęcia, co będzie dla nas najlepsze. Wybór jest ogromny, a kusi wiele aspektów wizualnych i nie tylko - opakowanie, szata graficzna, pojemność, cena. Decydujące są też opinie na temat danego kosmetyku. Nie zawsze jednak musimy być skazane na przeciągające się w nieskończoność zakupy. Dzięki naszym wskazówkom zawsze będą przebiegać szybko, a wybór okaże się strzałem w dziesiątkę. Co jest lepsze - odżywka czy maska? Dużo mówi się o tym, że odżywka to makijaż dla włosów, a maska to pełnowartościowy posiłek. Nie zawsze jest to jednak prawda. Maska może działać jak odżywka i odwrotnie . Obie mogą upiększać włosy od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Potrzebują na to tylko czasu i odpowiedniej aplikacji.  Zarówno odżywka, jak i maska mogą zawierać substancje odżywcze, nawilżające, regenerujące czy też inne, które odpowiednio dopasowane do potrzeb naszych włosów, mogą diametralnie odmienić ich kondycję oraz wygląd. Warto przyjrzeć się INCI , ponieważ dzięki rozszyfrowaniu składu dużo łatwiej będzie nam zachować równowagę PEH, czyli balansu między: P - proteinami (budulcem) E - emolientami (substancjami ochronnymi) H - humektantami (nawilżaczami) To bardzo ważna kwestia, ponieważ bez tego naprawdę trudno mówić o ładnych włosach. Zdarza się, że dana odżywka czy maska nie są tylko czysto humektantowe albo czysto proteinowe. Częściej można trafić na podwójną lub nawet potrójną kombinację. Dlatego warto mieszać ze sobą produkty z różnych serii ,...

Przeczytaj
nawilżanie włosów
Fryzury Jak nawilżyć włosy - sposoby na suche włosy 
Jak nawilżyć włosy, które są suche i matowe? W nawilżających kosmetykach warto szukać takich składników jak aloes, proteiny i roślinne oleje oraz wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka nawyków.
Laura Osakowicz
październik 02, 2020

Jak nawilżyć włosy, aby były zdrowo i pięknie wyglądające. Z pomocą przyjdzie odpowiednia pielęgnacja: nawilżające szampony i odżywki z drogerii oraz maseczki DIY . Dzięki nim nawilżenie włosów będzie zauważalne gołym okiem. Zebrałyśmy niezawodne sposoby, które warto wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji włosów. Zobacz także:  Curly girl - na czym polega hitowa metoda pielęgnacji kręconych włosów? Nawilżające szampony do włosów Szukając nawilżenia włosów warto przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji. Na niekorzyść pasmom działają szampony z mocnymi detergentami - SLS-ami, i SLES-ami, które przesuszają włosy i skórę głowy. Wybierając szampon, który nawilży włosy, warto zwrócić uwagę, aby był to delikatny, pełny naturalnych składników kosmetyk. Bez wspomnianych detergentów i bez silikonów, za to z nawilżającymi składnikami: aloesem, miodem, algami, wodą kokosową.  Nawilżające odżywki do włosów Równie ważnym kosmetykiem do włosów suchych jest nawilżająca odżywka. Na przesuszone pasma warto zastosować metodę OMO , a nawet mycie włosów odżywką, w której w ogóle nie stosujemy szamponu, a jedynie lekkie odżywki myjące z emolientami i humektantami.  Aby nawilżyć włosy odżywką warto unikać w niej alkoholu, za to zwracać uwagę na takie składniki jak w szamponie, a także oleje: olej arganowy, olej kokosowy, olej makadamia oraz proteiny, np. mleka, mleczko pszczele. Stosowanie odżywki przy każdorazowym myciu włosów jest niezbędne, aby nawilżyć włosy.  Domowa nawilżająca maska do włosów  Nawilżanie włosów możemy wspierać stosując domową maseczkę, i to z produktami,...

Przeczytaj
maski i odżywki humektantowe do włosów z Rossmanna - humektanty
iStock
Fryzury Humektanty - najlepsze odżywki humektantowe z Rossmanna
Te produkty z Rossmanna są bogate w humektanty. Nawilżają włosy, pozbawiają je szorstkości i wygładzają. Mają naprawdę dobre składy.
Marta Średnicka
listopad 19, 2020

Humektanty, to nic innego jak składniki kosmetyków, których zadaniem jest wiązanie i zatrzymywanie wody z otoczenia. Produkty określane tym mianem mają więc silne właściwości nawilżające. Przeznaczone są więc dla osób o przesuszonych, wysoko, ale też średnioporowatych włosach, które mają problem z ich łamliwością, brakiem blasku, czy plątaniem się. Znalazłyśmy dla was kosmetyki z Rossmanna, które sprawdzą się w humektantowej pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, że humektanty, podobnie jak proteiny należy stosować z umiarem. Zbyt duża ilość produktów nawilżających może spowodować odwrotny efekt do zamierzonego, czyli puszenie się i szorstkość w dotyku.  W kosmetykach z Rossmanna, podobnie jak innych produktach nawilżających, znajdziemy humektanty, takie jak np.: miód, aloes, gliceryna, panthenol, kwas hialuronowy, mocznik, sorbitol, glikol propylenowy, kwas mlekowy, sodium PCA, betaina, sacharoza. Odżywka humektantowa do włosów Yope - Świeża trawa Odżywka Yope jest naturalnym produktem do pielęgnacji włosów, która nawilża, odżywia, ale też zapobiega ich przetłuszczaniu się. W swoim składzie odżywka ma takie humektanty, jak aloes, glicerynę, kwas mlekowy i panetnol. Ten ostatni sprawdza się w przypadku zniszczonych końcówek, ograniczając ich rozdwajanie się i łamanie. Aloes ma za zadanie ukoić skalp i wspomóc proces nawilżania . Pozostałe składniki zawarte w odżywce, odżywiają natomiast włosy, wzmacniają je na całej długości i rewitalizują. Humektant do włosów tonizuje również skórę głowy. Zawarta w kosmetyku do pielęgnacji biotyna sprawia, że włosy rosną zdrowsze i bardziej lśniące. Dzięki łagodnej formule, odżywka do włosów, którą kupimy w drogeriach...

Przeczytaj